ZennoPoster

0
0
0
0
0
0
0
0
0
or copy the link

ZennoPoster, nedir diye merak ediyorsunuz. Uzun bir aradan sonra karşınıza detaylı bir program incelemesi ile çıkıyorum. Diyeceksiniz, burası seo sitesi, program incelemesinin ne işi var sitende.

Eğer seo işi ile uğraşıyorsanız, yapmanız gereken bir çok rutin iş olduğunu kısa sürede farkedersiniz. Seo işinin backlink çalışmaları bölümünde bir seo cuyu bekleyen tonla rutin iş bulunmaktadır. Mesela, forumlardan sitenize profil backlink almak istiyorsunuz. Binlerce, yüzbinlerce hatta ciddi ararsanız milyonlarca forum vardır. Gerçi forumlar çeşitli platformlar üzerinde kuruludur ama, dikkatli bakarsanız forumların çoğunun, expression engine, vbulletin, smf gibi bazı ünlü platformlar üzerinde kurulduğunu farkedersiniz.

Üstteki video, zenno poster ile, twitter da hesap açan bir template nasıl yapılır onu gösteriyor. Video ruslar tarafından hazırlandığından konuşma olmadan arka planda çalan bir müzik eşliğinde sunulmuş. Yani video da denilenleri anlamam derdi olmadan izleyebilirsiniz.

Eğer tek tek elle, bu forumlara üye olup, profil oluşturup sitenizin linkini bırakmaya kalkarsanız, ya kısa zamanda bu iş bana göre değilmiş der seo işini bırakırsınız, ya seo işinin en önemli adımı olan backlink oluşturma kısmında uğraşmaktan vazgeçersiniz, ya da kendinize bu işleri otomatik hale getirecek çözümler arayışına girersiniz. Örneğimizi forum backlinklerinden vermiştik. Sick Submitter nedir? isimli makelemde, bu tür otomasyon yazılımlardan birini incelemeye başlamıştım.

Ancak bu yazımda size, bir otomasyon yazılımı edinmek yerine, kendinize istediğiniz herhangi bir işi otomatik olarak halletmenizi sağlayacak bir yazılımdan bahsetmek istiyorum. Bu yazılımın adı ZennoPoster. ZennoPoster ‘in temel fikri, web tabanlı işlemleri, kaydederek makrolar oluşturmak. Mesela twitter için bir hesap açmak istiyorsunuz. Bunu ZennoPoster’ın template oluşturma yazılımı ile bir template(kalıp) olarak kaydediyorsunuz. Sonrasında bir daha twitter hesabı açmak istediğinizde tek yapmanız gereken bu template’i oynatmak. Ve arkanıza yaslanıp twitter hesabınızın kendi kendine oluşmasını izlemek.

Zennoposter temel olarak web sitelerinde makro oluşturuyor dedik. Ama sakın bu programı basit bir makro kaydedici olarak algılamayın. ZennoPoster ile, proxy kullanabilirsiniz, multithread (yani aynı anda aynı işi bir den fazla yaptırmak) çalışabilirsiniz, captcha sorularını gerekli servislere bağlantı kurdurarak siz dokunmadan çözülmesini sağlayabilirsiniz, makronuzda karar verme adımları oluşturabilirsiniz.

Kısaca ZennoPoster ile yapamayacağınız şey yok. Yazılım regex kalıplarından ciddi şekilde yararlandığı için kendi içinde bir de regex oluşturucu ile geliyor. Regex ile uğraşanlarınız bilir, bir regex kalıbını elle yazmaya kalkmak çok zordur. Özellikle ihtiyacınız biraz karmaşıksa mutlaka bir regex hazırlayan programa ihtiyaç duyulur. Zennoposter’in kendi regex oluşturma çözümüne sahip olması da büyük artılarından birisi.

Regex nedir? diye sorular geldiğini duyuyorum. Bir iki cümle ile size regex nedir? ne işe yarar anlatmam lazım. Herhangi bir yazı içinde bir kelime ararsanız, yapacağınız işe şey ilgili editörün arama kısmına girip arayacağınız kelimeyi yazıp ara tuşuna basmak olur. Ya arayacağınız şey bir kalıba uygun değişken bir kelime ise. O da nasıl oluyor demeyin. Misal, elinize bir metin geçti. Bu metin içinde birden fazla email adresi var ve siz metinde geçen tüm email adreslerini bulmak istiyorsunuz. Ancak, email adresleri haliyle birbirinden farklı. Dahası yazı içinde @ işareti, email ler dışında bazı işaretleme işleri içinde kullanılmış. @ işaretini aratsanız bu yüzden email adresleri dışında başka kelimeleride bulacaksınız. Burada devreye regex giriyor. Notepad++ gibi bir metin editörü kullanıyorsanız (kullanmıyorsanız ilk işiniz bunu kullanmaya başlamak olsun. Bana dua edeceksiniz), arama kısmınde regex arama diye bir seçenek dikkatinizi çekecek.

Mesela elinizde içinde rakamların geçtiği bir listeniz var. Bu liste içinde 50000 ile 99999999 arasında bir rakam bulunan satırları bulmak istiyorsunuz. Bunun için arama satırına;
[5-9][0-9][0-9][0-9][0-9]
Yazıp regex arama modunu işaretlerseniz, 50000 ile 99999999 arasında bir rakam bulunan tüm satırları bulabilirsiniz. Gördüğünüz gibi regex aslında inanılmaz önemli bir araç, zira kalıpları bulmanızı sağlıyor.

Peki diyeceksiniz seo işinde nerede işimize yarar bu regex. Mesela forumlara üye oldunuz. Forumlarda size üyeliğinizi aktive etmek için bir mail gönderdi. Bu tür maillerin ortak noktası, aktivasyon için şu linki tıklayın demek. Bu linki bir regex kalıbı olarak tanımlarsanız, gelen hemen hemen tüm aktivasyon linklerini hazırlayacağınız makronun tanımasını sağlamış olursunuz.

ZennoPoster yazılımını üretenler bir amerikan firması değil. Bu yazılım rusyadan geliyor. Yani yazılımın arkasında ruslar var. Xrumer’in de bir rus yazılımı olduğunu hatırlatarak, rusyadan IM(internet marketing) alanında sağlam yazılımlar çıktığını belirtmek isterim. Hatta şu anda Xrumer in rakiplerinin hiç birinin xrumer’in yanına yaklaşamadığını çok rahat söyliyebilirim.

ZennoPoster da ilk incelemelerimde çok kaliteli bir yazılım olduğunu belli ediyor. Bu yazılıma, yabancı forumlardaki başlıkları tararken rastlamıştım. Biraz inceleyince, ciddi bir potansiyel taşıdığını görüp ilk olarak demosunu kurdum. İncelemelerim sonunda yazılım sahiplerinden detaylı bir inceleme yapmak için hediye bir lisans istemeye karar verdim. Bir haftalık bekleyişin sonunda, Zennoposter’ın en güçlü sürümü olan pro lisansı bana hediye ettiklerini belirten maili gönderdiler. 300 dolar değerindeki pro lisansını göndereceklerini açıkçası beklemiyordum ama siteme güvendikleri anlaşılıyor.

Bu yazı ZennoPoster in ne olduğunu anlatan kısa bir giriş yazısı oldu. Bir sonraki makalede sizlere ekran görüntüleri eşliğinde ZennoPoster’in neler yapabildiğini anlatmaya çalışacağım.

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

8 Responses to “ZennoPoster”

Read below or add a comment...

 1. oto kiralama says:

  teşekürler kardeşim

 2. 5sey says:

  Değişik bir programa benziyor, aynı anda bin tane profil link oluşturana kadar bunu kullanarak aralıklı bir biçimde 20-30 profil oluşturmak çok daha kolay olacaktır. Aynı şekilde linkwheel ağı kurulurken de işi çok fazla derecede kolaylaştıracaktır.

  Makale için teşekkürler

 3. seojan says:

  Programın kullanımı konusunda bir kaç video hazırlarsan süper olur. 5seyim dediği gibi ilginç bir programa benziyor.

 4. sibel says:

  arkadaşlar paylaşımılar için cok tesekurler çok faydalı paylasımlar

 5. ali says:

  Demo ile pro edition farkları neler

 6. ali002 says:

  hocam bilgi için teşekkürler.

 7. serdar says:

  Tr kaynakların seo yönünden kıtlık çektiği şu dönemde böylesine güzel bir paylaşım yaptığınız için teşekkürler..

Yorumlarınızı paylaşmanızı rica ediyorum...

*