WordPress kullananlara Onpage SEO konusunda ufak bir ipucu

0
0
0
0
0
0
0
0
0
or copy the link

WordPress kullanırken çoğu zaman SEO plugin(plugin kelimesine “çıkıntı kod” desek nasıl olur acaba?)leri kullanılır. Ancak kullanılan plugin’in işe yaraması için kullanılan temanın WP standartlarına uyumlu olması gerekir. Malesef wp kullanıcılarının çoğu bu durumun farkında olmuyor genelde.

Onpage ile ilgili bu makalede özellikle TITLE özelliği ile ilgileniyoruz. TITLE, onpage seo yapılırken en önemli özelliklerden birisi olup, bir içeriğin sıralamada bulunacağı yerde iyi bir konumda olması için ciddi katkı sağlayan bir özelliktir.

Bu özelliği WP de kullanabilmek için, daha doğrusu özgürce ve en etkin şekilde kullanabilmek için kullandığınız temanın standartlara uyarak buna izin vermesi gerekir. header.php dosyası TITLE etiketinin tema tarafından kullanıldığı kod sayfasıdır.

Bir çok WP teması, title html etiketi içerisinde sadece sizin verdiğiniz Başlık bilgisini kullanmaz. Sizin verdiğiniz bilgiye ek olarak TITLE etiketine, verdiğinizin önüne veya sonrasına gelecek şekilde bloğun adınıda eklerler. Bazıları bunun dışında, sayfaya bağlı olarak misal arşiv sayfalarında (veya benzeri sayfalarda) archive gibi sayfanın türünü belirten bir açıklamada ilave eder.

Bu durumu yaşayıp yaşamadığınızı kontrol için, bir kaç sayfanızı ziyaret edin ve sayfa kaynağını görüntüleyin. Bakın bakalım sizin istediğiniz title bilgisi dışında yazıda belirttiğim fazladan içerik TITLE kısmına eklenmiş mi. Eğer bu tür fazla eklemeler yapıldıysa en önemli Onpage seo parametrelerinden biri olan TITLE kısmından gerektiği gibi yararlanamıyorsunuz demektir.

Eğer header.php dosyasını inceleyecek olursanız, bir çok temada TITLE etiketi için

< title >< ?php wp_title(); ?> – < ?php bloginfo('name'); ?>< /title >

koduna rastlayacaksınız. Örnek verdiğim bu kod, TITLE kısmına sayfa başlığına ek olarak bloğun ismini de ekliyor. Bu koda sahip bir tema kullanıyorsunuz, istediğiniz seo plugin’ini kullanın, tema bildiğini okuyacaktır. Kullanacağınız seo-plugin’inin işlevini sağlıklı olarak yerine getirmesini istiyorsanız, header.php dosyasını düzenleyerek bu kodu

< title>< ?php wp_title(); ?>< /title>

Not: html kodu, yazıda verebilmek için < den sonra boşluk vermek zorunda kaldım. Bu kodu kullanmadan evvel bu boşlukları çıkartmayı unutmayın. şekline getirin. Artık kullanacağınız seo plugin'i siz ne isterseniz TITLE kısmına onu koyabilecektir. Örnek verdiğim kod temadan temaya değişiklik gösterebilir. Ancak, düzenleme yaparak verdiğim kodu temanız tarafından kullanılmasını sağlarsanız, sorun çözülecektir. Bu değişikliği nasıl yapabilirim diye soruyarsanız, WP-ADMIN kısmında Görünümler (ingilizce kullanıyorsanız, Appearance) menüsüne gelin. Burada editor linkini tıkladığınızda temanıza ait kodları içeren sayfalar çıkacak karşınıza. Sağ tarafta header.php seçimi yaparak, bahsettiğim değişiklikleri gerçekleştirebilirsiniz. Yazıyı buraya kadar okuduysanız aklınıza şu soru gelmiş olabilir. Neden bloğun adının TITLE 'a eklenmesini istemiyoruz? Sonuçta (genelde) bloğun adında hedef kelimem var zaten? Başlangıçta bu düşünce mantıklı. Ancak olaya google açısından bakarak değerlendirdiğimizde, google, TITLE içerisinde yer alan bilginin her sayfada birbirinden olabildiğince farklı olmasını ister. Özellikle birbirinin aynısı TITLE a sahip sayfalarınız varsa, sitenize zarar veriyorsunuz demektir. Zaten bu durumu webmastertools a girdiğinizde, size verilen uyarılardan kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Bu yazıyı beğendiyseniz, sizden ufak bir ricam olacak. Yazının tepesinde başlığın sağında google +1 yerini göreceksiniz. Bu kısma tıklayarak sizden bir +1 rica ediyorum. Ayrıca facebook kullanıyorsanız, yine yazının tepesinde hemen başlığın altında beğen düğmesini tıklarsanız sevinirim. Son olarak yorumlarınızı beklediğimi hatırlatayım. Özellikle, plugin kelimesine çıkıntı kod deme fikrime yorumlarınızı merak ediyorum.

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

17 Responses to “WordPress kullananlara Onpage SEO konusunda ufak bir ipucu”

Read below or add a comment...

 1. ulvican says:

  hocam neden sitenizde anlattığınız şekilde bir kullanımı tercih etmediniz?

  • yazar says:

   Ne demişler, doktorun dediğini yap yaptığını yapma :D. Şaka bir yana seo.notdefteri.gen.tr de tek sorun bu değil. Bunun dışında URL yapısı da şu anda olduğundan çok daha etkili olabilecek yapılarda olabilir. Bunun dışında başta ana sayfa olmak üzere bazı sayfaların TITLE larının ciddi anlamda değişmesi gerekiyor.

   Diyeceksiniz neden yapmıyorsun. Bu bloğa 2010 yılının temmuz ayında başladığımda, amacım, bilgilerimi paylaşmak ara ara yazma zevki tatmaktı. Bu yüzden, çok büyük bir hata yaparak bahsettiğim yerlerde mevcut yanlışları yaptım. Ama daha büyük hata, bir siteyi kişisel amaçla açıyorsanız dahi, her noktayı kuralına uygun yapmalısınız. Benim gibi çok fazla önemsemezseniz, ileride kafanızı taşlara vurursunuz.

   Eylül 2011 ile birlikte, seo kelimesinde ciddi anlamda çalışmaya başlamam ve şu anda bu kelimede, çoğu zaman 2.sırada çıkmam, eskiden yapılmış hataları düzeltmek için yapmam gerekenleri yapmaya cesaret edememe neden oluyor. Zira, bir sitede seo açısından hem TITLE hem de URL yapısı çok ciddi önem taşır. Buralarda yapacağım en ufak değişiklik sitenin dengesinin bozulmasına neden olacak. Sonuç olarak bu makalede yazılanları uygulamanızı öneririm, ama bu konuda kesinlikle seo.notdefteri.gen.tr yi örnek almayın.

 2. Seo araması sonucunda geldiğiniz noktaya bakılırsa bu iş temaya, TITLE filan bakmıyor. Seo konusunda bilgi veren bir çok sitenin aksine farklı bir yol izlediğiniz açıkça bellli oluyor. Benim bildiğim tek bir yöntem var. Siteme günlük 2 veya 3 tane özgün içerik ekliyorum. Bununla ne kadar başarılı olunur bilmem ama bu işi bizler bu kadar biliyoruz. Bence herkesin seo ile yatıp kalkmasına gerek yok. Bu iş çünkü dışardan göründüğü kadar basit ve kolay bir iş değil.

 3. Md says:

  eklentiye neden taktın? 🙂 Çıkıntı yerine başka bir isim verebilirsek eklentiyi kullanmamak iyi fikir . Ama çıkıntı kullanacağıma eklenti kullanırım daha iyi 🙂

 4. güzellik says:

  kulturel bellek adlı arkadaşa katılıyorum

 5. Mehmet says:

  Sitenin dengesi olayına katılıyorum. Bilmiyorum etkisi varmı ama br sitemin meta açıklama kısmını değiştirdim ve bir anda birinci sıradan 5. sıraya düştü. O yüzden belli bir oturmuşluk varsa hiç kurcalamamak lazım heralde.

 6. Temizlik şirketleri says:

  Çok teşekkür ederim arkadaşım.Web sayfanızı her daim ziyaret ediyorum
  saygılarımla
  Temizlik şirketleri

 7. Google SEO says:

  Farklı konulara değiniyorsunuz, farklı bir strateji izliyorsunuz merakla ve ilgiyle bekliyorum yazılarınızı. Sıralamanız için mutlu oldum, tebrik ederim.

 8. Erzurum Gelinlik says:

  Hemen hepimiz özgün içerikten bahsediyoruz. Title de Örnek Ahmet Bugün Mutlu Herkes yazabilir ama Ahmet Bugün Mutlu – Benim Sitem yazmaz değil mi yani google çakışmasıda bu şekilde engellenmiş olmaz mı ben mi yanlış düşünüyorum ki ulvican da aynı şeyi belirtmiş evet kendiniz de uygulamamışsınız 🙂

  • yazar says:

   Çakışmadan kastımız başka sitelerdeki başlıklardan ziyade kendi sitenizde yer alan sayfalara ait başlıklar. Yazıda anlatılanı her ne kadar bu siteye uygulamadı isemde, sitemde yer alan yazılara ait başlıkların her bir diğerinden tamamen farklıdır. Tek benzerlikleri tüm TITLE ların sonunda yer alan bloğun ismi.

 9. güncel blog says:

  Dediğin olaya kesinlikle katılıyorum lakin keşke yazıda belirtseydiniz yeni kurulan siteler bunu yapsın diye. Sizin gibi eski site sahipleri tereddütte kalabilir. Değiştirsem mi değiştirmesem mi buda dezavantajlara neden olabilir.

  • yazar says:

   Bunu illa yeni sitelerin yapmasını önermek doğru olmaz. Eski sitelerde rahatlıkla yapabilirler. Lakin seo.notdefteri.gen.tr nin şu anda bulunduğu durum ciddi anlamda kritik. Ancak ben dahi ilk fırsatta kısmetse bu değişiklikleri yapacağım.

 10. Seviyeli Sohbet says:

  Selamlar olsun arkadaşlar.Bu siteyi ilkkez gördüm seo konusunda ve teknik olarak güzel bilgiler sunmuşsunuz.Web sayfama uygulayacağım bu yöntemler umarım benim de yüzümü güldürür.Web sitem alanındaki kelimelerde 1. sayfadayken aniden 4 – 10 arası geriledi bu konuda da görüşlerinizi bekliyorum sayın hocam teşekkürler …

 11. Sesli Chat says:

  Gayet güzel bir anlatım olmuş yüreğine sağlık.

 12. kariyer says:

  Güzel Paylasım tşkler

 13. yıldızname says:

  paylaşım için teşekkürler

Yorumlarınızı paylaşmanızı rica ediyorum...

*