Sürekli filtreye giren sitemi 301 ile yeni domaine geçiriyorum. Siz ne önerirsiniz?

0
0
0
0
0
0
0
0
0
or copy the link

Sitem filtreye giriyor sürekli, her girişinde 301 ile yeni domaine geçiyorum öyle kurtuluyor filtreden. Bir türlü sebep olan etmeni bulamadım. Ne önerirsiniz?

Bir ziyaretçimizin sorusunu, kısaca cevaplamak pek mümkün olamayacağından ve aynı durumu yaşayan başka kişilerde olabileceğinden detaylı olarak cevaplamak istedim.

Soruda dikkat ederseniz, 301 yapmaktan bahsediliyor. Ilk olarak 301 nedir? ne işe yarar? Faydalı nedir? Zararı var mıdır? Tam olarak yazarsak 301 Redirect. Redirect kelimesini yönlendir olarak çevirebiliriz. Yani gelen siteye giriş isteğini bu komut ile başka bir web sayfasına yönlendiriyoruz. 301 ise, bu yönlendirmenin bir tipi, 301 den de başka yönlendirme komutları bulunmakta. Mesela 307. Ancak bizim için şu anda önemli olan 301 ile yönlendirme yapmak. 301 yönlendirme tipinin en önemli özelliği, google açısından bizi ilgilendiriyor. 301 ile yönlendirme yaptığınızda, yönlendireceğiniz siteye gelen page rank ve anchor text değeri yönlendirdiğiniz siteye aktarılıyor.

[trafficplayer_skin padding: 28px 0 0 68px; width: 652px; height: 411px; background: url(http://seo.notdefteri.gen.tr/wp-content/plugins/traffic_player_free/images/skin4.png) no-repeat top left; text-align: left;][trafficplayer_youtube_video width=”578″ height=”326″ src=”http://www.youtube.com/embed/QMkltd6dZzU?&autohide=0&autoplay=0&controls=0&hd=0&rel=0&showinfo=0″ ][/trafficplayer_youtube_video][/trafficplayer_skin]

URL kısaltıcılar anchor text değerini geçirir mi? sorusuna cevap verirken Matt Cuts açıkça bu özelliği doğruluyor.

Soruyu soran arkadaş filtreye giren sitesini 301 yaparak yeni sitesine yönlendiriyor. Böylece eski sitesinin sahip olduğu hem pagerank hem de anchor text değerini yeni sitesine aktarmış oluyor. Üstelik, bunu yaparken mevcut sitesi nin almış olduğu filtre cezasının da yeni domain’e taşınmasından kurtulmuş oluyor.

Soru sahibine net olarak siteniz şundan filtreye girmiştir diyebilmek için, sitesini görmem, analiz etmem lazım. Ancak en azından bu yazıyı yazarken böyle bir imkanım yok. O yüzden genel bir cevap vermeye çalışacağım. Ilk olarak, Google cezaları, filtreleri, sandbox. Bunlardan nasıl kurtulursunuz. yazımı okumanızı rica ediyorum. Bu yazının konusu, cezalardan nasıl kurtulabileceğiniz hakkında.

Gelelim ceza nedenlerine. Cezalar iki ayrı başlık altında toplanıyor. Site içi yapılan yanlışlar. Site dışı yapılan yanlışlar. Site içi yapılan hatalara bir iki örnek verelim. Keyword stuffing, terimi ile ifade edilen belirli bir kelimenin (ki bu genelde site sahibinin aramalarda ilk sıralarda çıkmayı hedeflediği kelime oluyor) sayfa içerisindeki yazı içinde yoğun olarak kullanılması. Bir kelime ve deyimin yazı içinde yer alma sıklığına görünme frekansı dersek (bir kelimenin tüm kelimeler içerisindeki tekrarlanma oranı, yüzdesi) bu frekans %5 in üzerine çıkarsa alarm zilleri çalmaya başlamış demektir.

Hidden text, terimi ile ifade edilen, bir yazı içerisinde hedeflediğiniz kelimenin sıkça geçirilmesi ve bu yazının normal site ziyaretçileri tarafından görünmeyecek şekilde yerleştirilmesi (css stilleri yapması çok kolay bir yöntem).

Normal ziyaretçiye başka içerik göstermek, arama botlarına başka içerik göstermek. Bu özellikle, arama motorlarını yanıltma amacı ile kullanılıyorsa, google ‘un en sevmediği hareketlerden biri oluyor. Biraz da site dışı nedenlerden ceza almaya neden olacak hatalara gelelim.

Site dışı ceza sebeplerinin en başında link çalışmaları geliyor. Eğer sitenize, doğrudan ve kontrolsüz şekilde link çalışması yaparsanız, bunu profesyonelce yapmadığınız ve sinirleriniz sağlam olmadığı sürece cezaya girmekten kurtulmanız kaçınılmazdır. Google rastladığı linklerin doğalmı yoksa yapay mı olduğunu anlamak için, google dance adı verilen bir yönteme başvurur. Bu yöntemde, siteniz kelimesinde birden arama sıralamalarından yok olur. Bazen bir kaç gün bazen bir kaç hafta ortalarda görünmüyor site. Çoğu kişi ben link çalışması yapıyorum google anladı beni filtreye soktu diye tepki veriyor bu duruma. Halbuki google bu işlemde tek hedef olarak gelen linkler doğal mı? yoksa yapay mı? onu anlamaya çalışıyor. Eğer linklerin artışı birden durursa, google tamam diyor bunlar doğal değilmiş, ve hemen sizi filitreye sokuyor.

Bir diğer linklerle ilgili ceza sebebi, linklerin kayboluş hızıdır. Eğer bir sitenin sahip olduğu linkler edinildiklerinden çok kısa bir zaman sonra kayboluyorsa bu da doğal olmayan link alımına işaret ediyor. Bu duruma düşmek istemiyorsanız, edineceğiniz linkleri sağlam yollardan edinmelisiniz.

Bir sitenin google tarafından filtreye girmesi ya da daha genel bir deyişle ceza alması kader değildir. Oyunu kuralına göre oynarsanız, siteniz her türlü cezadan kurtulur. Hatta işi başından sıkı tutarsanız, bir sitenin cezaya girmesi nerede ise imkansızdır. Eğer siteniz ceza alırsa, hangi sebepten aldığını tahmin ediyorsanız, bu nedenleri giderin ve webmaster tools tan siteniz için yeniden değerlendirme isteyin. Çoğu zaman sorunu gerçekten giderdiyseniz sitenizin cezadan bir kaç gün içerisinde çıktığını göreceksiniz.

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

5 Responses to “Sürekli filtreye giren sitemi 301 ile yeni domaine geçiriyorum. Siz ne önerirsiniz?”

Read below or add a comment...

 1. hakan says:

  Bir yoruma istinaden vaktinizi ayırıp böyle değerli bir yazı yazdığınız için teşekkür ederim. Sitelerime pek fazla backlink alımı yapmıyorum fakat sanırım filtre sebebim buydu. Çünkü sitemde birkaç değerli backlink ile zaman içerisinde artan oranlı olarak 100kyı aşkın hit elde ettim. 3 sitede artarda başıma geldi bu olay yüksek hite ulaşıtığımda yeni backlinkler almıyorsam sitem filtreye giriyor. Yeni domaine geçtiğimde ise htaccess ile alakalı bir sorundan dolayı aynı içeriğin farklı 2-3 url ile indekslendiğini geç de olsa farkettim. Şu an htaccesi silerek tekrar 301 yaptım sonuçları burdan bildireceğim. Artan hite karşı izlememiz gereken backlink stratejisi hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
  Anasayfaya mı alt sayfalara mı?
  Makale içindeki link mi, footer link mi?
  Az indexli siteden mi, çok indexki siteden mi link almalıyız?

 2. hakan says:

  sitemin içeriğini silip sıfırdan bir site kurup oraya yönlendirdim. Bir hafta sonra hit 55k ile dönüş yaptı. Hitin %90ı bir kelimeden geliyordu anasayfaya. Geri kalan %10luk kısım da farklı kelimelerden anasayfaya geliyordu. Bu kadar hitin sanırım tek kelimeden gelmesi doğru değildi sitem tekrar filtreye girdi. Bu durumda ne yapabilirim?

 3. GÖKHAN says:

  Arkadaşlar Merhaba,
  Sizden bir ricam olacak. Bu konuda hiç bir fikrim yok. Fakat hoca bir site bulup, incelemem gerektiğini söyledi. Bana yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkürler

 4. grseo says:

  URL kısaltıcılar anchor text değerini geçirir mi? sorusuna cevap verirken Matt Cuts açıkça bu özelliği doğruluyor.

  Bu ne demek tam anlayamadım YANİ 301 işlemi görüyor aynen?

Yorumlarınızı paylaşmanızı rica ediyorum...

*