SEO, video makale

0
0
0
0
0
0
0
0
0
or copy the link

Az sonra okuyacağınız makale, seo kelimesi için laf olsun diye yazılmış bir metin değil. Aslında bu makale bir yazı olarak da hazırlanmadı. Makale içerisinden de ulaşabileceğiniz video, seo kelimesi ile ilgili SEO, SEO nedir?, seo çalışması nasıl yapılır? başlıklı sesli bir makale. Bu yazı ise video da anlatılanların yazılı metin hali. Sesli makalenin amacı, youtube üzerinde trafik ile ilgili bir deney gerçekleştirmek. Detayları merak ederseniz, yazının geri kalan kısmını okumanızı daha da güzeli, video’yu izlemenizi öneriyorum.

seo kelimesi için arama yaptınız. Karşınıza çıkan sonuçlar içindeki sitelerden birisi de youtube. Yani, karşımızda bir seo sitesi değil, seo ile ilgili bir video var. Acaba bu videonun içeriği nedir diyerek merak ettiniz, değil mi?

Konumuz seo olmakla birlikte, sizlere heryerde bulabileceğiniz, alalade bilgiler vererek zamanınızı boşa harcamak niyetinde değilim. Seyredeceklerinizin daha doğrusu dinleyeceklerinizin
harcadığınız vakte değeceğini şimdiden söyleyebilirim.

Ilk olarak seo neden gerekli? bize ne sağlar? Basit bir soru gibi görünse de buna cevap vermemiz lazım. Aksi takdirde az sonra anlatacaklarımı değerlendirmeniz zorlaşabilir.

Günümüzde internetin tam anlamı ile ortaya çıkmasından bu yana yaklaşık yirmi yıl geçmiş olsa da eminim ki internetin hayatınızda çok daha uzun bir süreden beri yer aldığını hissetmektesiniz. Hatta yaşı 20 ve daha az olanlar için internet, yemek yemek, su içmek kadar doğal ve hayatın olmazsa olmazları içerisinde. Geri kalanlarımız ise çoktaaan internetin olmadığı günleri unuttu. Hepimiz, yediden yetmişe bir şekilde az veya çok interneti kullanıyoruz.

Hemen herkes internetten bir takım bilgiler araştırıyor. Araştırıyor kelimesi geçen bir yerde elbette arama motorları hemen devreye giriyor. Sanırım google kelimesini etrafınızda bilmeyen yoktur. Şu anda internette arama yapmak neredeyse google kelimesi ile aynı anlama geliyor durumda. Gerçi son günlerde televizyon reklamlarından eksik olmayan yandex’te yavaş yavaş hafımızda yer edinmeye başladı.

Internet, arama yapmak, arama motorları. Bunlar son derece önemli kelimeler. Zira, bir internet siteniz var ve siz de, sitenize gerçek ziyaretçilerin gelmesini istiyorsanız, bir şekilde konunuzla alakalı aramalarda üst sıralarda yer almak isteyeceksiniz. Zira arama motorlarının sonuçlarının ilk sıralarında olmak demek, bu web sitesine trafik gelmesi demek.

Kısaca SEO nun en temel amacını, bir siteye arama motorunda elde edeceği sıralama sayesinde trafik elde etmek olarak tanımlayabiliriz. Ancaaak, evet burada koca bir ancak dememiz lazım. Arama motorları, özellikle bunlar içerisinde google, sonuçlarının oynanmasından hiç mi hiç memnun değil. Dolayısı ile Seo ile uğraşan kimselerle savaş halinde. Algoritmasında güncelleme üzerine güncelleme yapması yetmiyormuş gibi, devamlı yeni algoritmalar çıkarmakla da meşgul. Sadece son iki yıl içerisinde sırası ile, panda, penguen ve EMD, (yani tam eşleşmeli domain adı) güncellemeleri epey canlar yaktı.

Dolayısı ile 2013 senesi ile, en azından benim kanımca, trafik elde etmek için sadece hedeflenen kelimede arama motorlarında üst sıralarda çıkmak veya bu arama motorlarına adwords gibi reklam mecraları yolu ile para vererek trafik satın almak, ziyaretçi elde etmek için yeterli çabalar değil.

Bu video’yu hazırlamaktaki amacım size, trafik elde etmek için daha bir çok yol olduğunu göstermek. Burada konuştuklarımı tam metin olarak www.delphi911.com sitesinde makale olarak okuyabileceksiniz. Ancak esas amacım bu izlediğiniz video’yu youtube vasıtası ile seo kelimesinde ilk sayfada çıkmasını sağlamak olacak. Eğer bunu başarırsam, 10 adet site sonucundan birinin video olması dahi son derece ilgi çekecektir. Bu video’yu izleyenler açıklamada da yazılanları görüp, okudukları metnin ilgilerini çekmeleri sonucu siteme ziyaretçi olarak gelmeyi düşüneceklerdir. En azından bunun beklentisi içerisindeyim.

Aslında bu video bir yerde güzel bir deney de olacak. Düşüncelerinizi bu video altında yorum olarak ekleyerek, sizler de bu deneyin bir parçası olabilirsiniz. Yorum yazacak vaktiniz yoksa, videonun bulunduğu sayfada, üzerinde parmak işareti ile gösterilen beğeni butonları var. Bunları kullanarak video hakkında düşüncenizi olumlu veya olumsuz paylaşmanızı rica ediyorum.

Şu anda gördüğünüz ekran, youtube üzerinde SEO kelimesi için arama yapıldığında gelen sonuçların ilk sayfası. Sitenin dili Türkçe ve ülke Türkiye olarak ayarlanmış olmasına rağmen arama sonuçlarında malesef bir tek türkçe içerikli video’ya rastlamadım. Bu da bize başta seo ile ilgilenen kişiler dahil hiç kimsenin trafik için başka kaynaklar olduğu, bunlardan birisininde youtube olabileceğinin akıllarına gelmemiş olduğunu gösteriyor.

Umarım bu video en kısa zamanda seo kelimesinde aramaların ilk sayfasında yerini alıp bu üzücü sonucu değiştirecek.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Yorumlarınızı paylaşmanızı rica ediyorum...

*