seo teknikleri

0
0
0
0
0
0
0
0
0
or copy the link

Seo teknikleri başlığının bu yazı için seçilecek en iyi başlık olmadığını kabul ediyorum. Zira makalenin konusu, içerik ekleyerek bir siteyi nasıl sıralamada yerinden edip çok alt sıralara indirebileceğiniz hakkında. Tabi bunu ancak kendi siteniz için yapabilirsiniz. Rakip sitelere bu yazıda anlatacağım yöntemle sabotaj yapamazsınız. Aklınızdan geçti ise, boşa sevinmeyin.

seo teknikleri

seo teknikleri


Peki yazının başlığının bu içerikle alakası yok görünüyor, neden bu yazının başlığı seo teknikleri? Bunun nedeni, içerik eklemek genel anlamda bir seo tekniğidir. Ben de bu makalede size seo teknikleri üzerinde genel bir anlatım yapmak yerine, seo teknikleri nden birisini anlatmak istedim. Daha doğrusu içerik ekleme seo teknik leri içindeki bir yöntem ama doğru uygulanmazsa başınıza neler gelir onu dile getirmek istedim.

Şimdi diyeceksiniz neredeyse her seo ile ilgili kaliteli bilgiler veren sitelerde sitenize içerik ekleyin, mümkünse bu içerik özgün içerik olsun şeklinde tavsiyeler okuyorum. Sense bize içerik ekleyerek nasıl kendimizi alt sıralarda bulacağımızı anlatıyorsun. Bu nasıl bir çelişkidir?

Ben de diğer seo konusunda kaliteli bilgiler veren kişilere katılıyorum. Bir siteyi kaliteli hale getirmek veya kaliteli sınıfında tutmak istiyorsanız devamlı sitenizi güncelleyin, sitenize içerik ekleyin. Eklediğiniz içeriğin özgün olmasına, faydalı olmasına, detaylı olmasına dikkat edin. Sitenizin konusu izin veriyorsa içerikleriniz 100, 150 kelimelik minik makalecikler halinde tutmak yerine, 500 kelime ve üzerinde son derece detaylı yazılar yazın. Makalelerinizde, resim, video, esinlendiğiniz başka sitelerdeki yazılara link verme gibi işlemlerden kaçınmayın.

Kısacası, yazınızı okumaya gelen kişi bu yazıyı okumadan gidemesin, içinden yazıyı tweet etmek gelsin, facebook ta paylaşmak istesin. Tekrar okumak için bookmark yapsın. Kısacası, yazdığınız makale ziyaretçi için iki saniyelik bir ziyaret olmasın.

seo teknikleri – içerik başa bela mı?

Peki bu kadar kaliteli bir içerik hazırlasam bile sıralamda arkalara düşebilirmiyim? Evet düşebilirsiniz. Bunun nedenini anlatabilmem için önce google ‘un bir yazıyı sıralarken neye dikkat ettiğini anlatmam lazım. Bizim için bir yazı yazdığımızda genelde önemli olan bir kelimedir. Misal, bu makale seo teknikleri kelimesini hedefleyerek yazılıyor. Yani benim amacım seo teknikleri kelimesinde bu yazı ile sıralamaya girmek. Bu amacı sağlamak içinde bu yazıyı hazırladım. Sıralamada iyi bir yere gelebilmek için ilk hedefim kaliteli bir yazı ve bu yazının seo içi optimizasyonunun yani onpageseo sunun kaliteli bir şekilde hazırlanması. Böylece helva için, unumuz hazır oldu.

Bir kelimede makalenizin sıralamada iyi yerlerde kendisine yer bulabilmesi için ikinci gerekli şey, yani helvamız için şeker, bu sayfanın backlink lerle desteklenmesi. Bunu da yaptık mı, un şeker hazır helva yani sıralamada en iyi yer beklentisi için her şey hazır demektir.

Bu hazırlık sonucunda diyelim, makalemiz kelimesinde birinci sayfada kendisine yer buldu. Bu yazdığım makaleden örnek verelim, bu yazının url si,

seo.notdefteri.gen.tr/icerikle-nasil-sirama-kaybedersiniz

olsun. Dikkat ederseniz, makalenin hedef kelimesi seo teknikleri olduğu, bu kelime makalenin başlığı olarak geçtiği halde, yazının url sinde yer almıyor. Ancak makalenin onpageseo sunun sağlamlığı sayfaya yapılan link çalışması sayesinde ilk sayfada yer alıyor.

Şimdi seo işini bilmediğimizi, daha doğrusu seo dan anladığını sanıpta aslında anlamayan birisi olduğumuzu farz edelim ve bu sayfayı güçlendirmek bu sayfaya seo teknikleri kelimesinden link vererek site içi güçlendirme amacı ile yeni bir yardımcı makale yazdığımızı farzedelim. Ancak bu makalenin url si şu şekilde olsun;

seo.notdefteri.gen.tr/seo-teknikleri

Bu sayfanın tek amacı, seo teknikleri kelimesinden ilk yazdığımız sayfaya link vermek. Dolayısı ile bu sayfada seo teknikleri kelimesi için onpageseo uygulamadığımız gibi bu kelimeyide hedeflemedik. Yani bu sayfa seo teknikleri kelimesine link veriyor olmaktan başka bu kelime ile çok alakalı bir sayfa değil.

Seo teknikleri kelimesinde ne olduda birden ilk sayfadan düştük?

Diye düşünüyoruz ama feci şekilde yanılıyoruz. Zira bu yazı yayınlandıktan sonra yazı index alır almaz, seo teknikleri kelimesinde sitemizin artık ilk sayfada yer almadığını üzülerek göreceğiz. Zira yeni yazdığımız sayfa için google bizim gibi düşünmüyor olacak. Yeni eklediğimiz (içeriği özgün olsada, kısmen kopya olsa da) sayfayı esas sayfamıza karşılaştırdığımızda hiç backlinki olmamasına, onpageseo sunun olmamasına rağmen son derece alakalı bulacak, ve bu sayfayı sıralamada yer vermeye başlayacak. Yeni sayfanın backlinki olmadığı içinde, sıralamada çok daha düşük sıralarda yer alacak ve sonuçta biz hedeflediğimiz seo teknikleri kelimesi için kendimizi bir anda birinci sayfadan düşmüş ve yerlerde sürünür bir sırada bulacağız.

Seo teknikleri kelimesinde google neden böyle bir değerlendirme yaptı?

Google bir yazıya sıralamasında yer verirken ilk baktığı şey aranan kelimenin url de geçip geçmediğidir. Bizim örneğimizde sitemizde içeriğinde bu kelimeyi bulunduran iki sayfa var;

seo.notdefteri.gen.tr/seo-teknikleri
seo.notdefteri.gen.tr/icerikle-nasil-sirama-kaybedersiniz

Ilk url destek yazımıza ait ve içerinde hedef kelimemizi yani seo teknikleri kelimesini barındırıyor. Ikinci url esas makalemize ait. Hedefimiz bu url de yer alan makale ile seo teknikleri kelimesinde sıralamada mümkünse birinci sırada yer almak. Ancak bu kelime destek amacı ile yazdığımız makalenin url sinde yer aldığı ve diğer makalenin url sinde bulunmadığı için, google gözünde bu makale sonuçlarda yer alma açısından son derece alakalı bir yazı. Bu sebepten içerik eklememize rağmen sıralamada yükselmek yerine kendimizi bir anda ilk sayfanın dışında çok aşağılarda bir yerlerde buluyoruz. Tam bir kendim ettim kendim buldum durumu.

Nasıl oluyorda seo teknikleri kelimesinde backlink sahibi sayfanın backlinkleri işe yaramıyor?

Google bir kelimede sonuçlarını oluştururken, sonuçta yer alacak sayfanın kelime ile alakasına göre karar verir. Ilk baktığı şey aranan kelimenin url de bulunup bulunmadığıdır. Bu ve benzeri kriterlerle sıralamada yer alacak sayfalara karar verir, sonuç setini oluşturur. Google da bir kelime veya kelimeler topluluğu aradığınızda gelen sonucun başında

Yaklaşık 1.600.000.000 sonuç bulundu (0,16 saniye)

diye bir satır yer alır. Burada bulunan sonuç sayısı aranan kelime ile ilgili google un devasa veritabanında yer alan sayfalardan bahsettiğim kriterlere göre alakalı bulunan toplam sayfasıdır. Bu bulunan sayfaların sıralamasına gelince en büyük kriter sayfaların sahip oldukları backlink sayılarıdır. Bu sayfalar içerisinde onpageseo sahibi sayfalar büyük avantaj elde edecektir. Ya da onpageseo, backlink sayılarına kaldıraç etkisi oluşturur dersek daha doğru olur. Ama sayfanın google gözünde kelime ile alaka puanı yeteri kadar yüksek olmadıktan sonra, onpageseo su ya da backlink sayısı yüksekte olsa, size ait google gözünde daha alakalı bir sayfa bu sonuç setinde yer alıyorsa sıralamda bu sayfa ile temsil edileceksiniz demektir.

seo teknikleri kelimesinde düştüğümüz durumdan(sıradan) nasıl kurtuluruz?

Buna benzer bir hata yaparak emek verdiğiniz kelimede bir anda sıralama dışı kaldıysanız ne yapabilirsiniz? Sorunu nasıl çözebilirsiniz?

Bu sorunu iki farklı yol izleyerek çözebilirsiniz. Ya örneğimizde isteğimiz dışı sırlamada yer almaya başlayan destek yazının url sini değiştirip bu url deki seo teknikleri kelimelerini çıkartır ya da diğer yazımızın url sini değiştirip, ona seo teknikleri kelimelerini ekleriz. Ikinci yöntemi uygularsak, eski url sinden yeni url ye 301 yapmayı sakın unutmayın yoksa elinizdeki backlinkler çöp haline gelir.

Peki yapılacak en akıllıca yöntem nedir?

1. seo.notdefteri.gen.tr/seo-teknikleri url sinde yer alan yazının url si değiştirilir. Misal
seo.notdefteri.gen.tr/alakasiz-bir-baslik
2. seo.notdefteri.gen.tr/icerikle-nasil-sirama-kaybedersiniz url sinde yer alan yazının url si düzeltilir;
seo.notdefteri.gen.tr/seo-teknikleri-bir-ornek
3. seo.notdefteri.gen.tr/icerikle-nasil-sirama-kaybedersiniz sayfasını 301 ile
seo.notdefteri.gen.tr/seo-teknikleri-bir-ornek
url sine yönlendirirsiniz.

Bu üç sayfa tamamen indexlendiğinizde eski yerinize döndüğünüzü (umarım, zira google bu herşey olabilir 🙂 ) göreceksiniz.

Her zamanki gibi bu makaleyi beğendiyseniz ödemeniz gereken ücret, yazıyı tweet lemek, facebook sayfanızda paylaşmak, beğenmek ve arkadaşlarınıza tavsiye etmek şeklinde olacak. Ayrıca sorularınızı veya fikirlerinizi yorum olarak paylaşırsanız çok memnun olurum. Zira bloglardaki yorumlar blog yazarına yeni yazılar yazmak için şevk veriyor.

seo teknikleri ile alakalı bu yazımı beğendiğinizi ümit ediyorum.

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

34 Responses to “seo teknikleri”

Read below or add a comment...

 1. grseo says:

  Burak abi, Konuya ben gene hakim olamadım. Sonradan eklenen destek veren makalede on page seosu olmadığı için google düşürdüğünü mü anlamalıyız ?

  • yazar says:

   onpage den ziyade, destek amacı ile eklenen ikinci makale kelime için optimize edilmemiş olmasına rağmen makalenin url sinde hedeflediğimiz kelime tam olarak geçtiği buna karşın hedeflediğimiz makalenin url sinde ise kelimemiz geçmediği için, artık google gözünde bu kelime ile en alakalı makale yeni eklediğimiz makale olacaktır. Bu makale ise yeni eklenip, fazla bir linke sahip olmadığı için de, sıralamada kendine yer edinemeyecek. Link çalışması yapılsa bile diğer makale gibi optimize edilmediğinden sahip olduğu linklere çok daha az tepki verip, sıralamada kolayca yükselemeyecektir.

 2. seo says:

  url de başta mı geçmeli peki istediğimiz kelime nasıl olmalı hocam?

 3. kristal plaket says:

  güzel yazı bilgi için teşekkürler..

 4. Bayramic FM says:

  Radyo Bayramic,Bayramic Radyo,zeki kayan coskun,matrax,alem fm,Bayramic Radyolar sitemin yukselmesini istiyorum ne yapmalıyım….

  • yazar says:

   Ilk yapmanız gereken şey, seo yapıyorum diye spam yapmaktan vazgeçmeniz olmalı. Misal bu blogda onaylı 220 civarında yorum var. Her yorum altında bulunduğu makaleye bir katkı yapıyor. Ek bir bilgi vermese, tartışmaya katılmasa bile yazana moral veriyor. Ancak sizin yorumunuza bakalım; bende uyandırdığı izlenim, çıkmak istediği kelimeleri yorumun içine doldurmuş, url kısmınada( ki ben sildim) çıkmak istediği sayfayı yazmış tek derdi, kelimesinde seo yapmak olan birisi. Normalde bu yorumu direk silerdim, ancak seo teknikleri açısından nasıl seo yapılmayacağına güzel bir örnek olduğunu düşündüğümden bırakmaya ve altına bu cevabı yazmaya karar verdim.

   Gelelim sorunuzun cevabına (gerçekten sorduysanız), seo bir stratejiler bütünüdür. Eğer çıkmak istediğiniz kelime sizin için gerçekten önemliyse ve mali olarak bir değer ifade edecekse, bütçe hazırlama imkanınız da varsa, profesyonel seo uzmanları ile çalışmanızı öneririm. Bu imkanınız yok ise, bu blog gibi, gerçtekten kaliteli bilgiler veren bloglarda yazılan bilgileri uygulayın, seo paketi türü (bu blogda seo ürünleri bölümünde bulabilirsiniz) uygulamarı olan kişilerin paketlerini inceleyin, yaptığı iş diğerlerinden farklı, kaliteli olanlardan ve size mantıklı gelenleri uygulayın.

 5. murat says:

  Bu iş için biraz bütçe ayırdım fakat çevremde bu işi doğru düzgün yapan kimse ile karşılaşmadım.Tanıdık kimse varsa yönlendirirseniz sevinirim.

  • yazar says:

   Ilk kural, bir yere site adresi bırakırken adresin doğruluğunu en az iki kere kontrol edin. Sizin bıraktığınız adres gaziatepcicek .com idi. Sayfa açılmadığı için ben mesajınızdan kaldırdım. Büyük bir ihtimal gaziantepcicek .com yazmak istediniz.

   Benim sitem seo konusunda blog tarzında olduğundan sanırım profesyonel olarak seo işi de yaptığım pek belli olmuyor. kiper [@] erle . com . tr adresini msn’e ekleyerek veya mail atarak, bütçenizi ve çıkmak istediğiniz kelimeyi bildirirseniz, size yardımcı olmaya çalışırım.

 6. murat says:

  email attım elinize ulaştımı ?

 7. Atasoy İş Elbiseleri says:

  teşekkürler

 8. kaan kara says:

  Güzel farklı bir yazi olmuş.Tskler

 9. andyou says:

  seo .notdefteri. gen. tr/icerikle-nasil-sirama-kaybedersiniz bu konuyu daha önce tartışmıştık senle abi tekniklerden ziyade bu url faaliyete geçerse çok kişiye ziyadesiyle yardımcı olur. bu arada bu makaleyi okuyarak pandaya kocaman bir darbe vurabilir bakmak ve görmek arasında büyük bir fak var 🙂

  yaklaşık 2 aylık bir çalışma ile seo kelimesinde nasıl çıkılır inceleyin bu siteyi size söylesin :p

 10. firma ekle says:

  Bende artık yazıları takip edeceğim, konulara tam hakim olunca, ben de aktif olacağım. Çok teşekkürler..

 11. vBulletin Destek says:

  Makale için teşekkürler, öncelikle bayramınız mübarek olsun yazınızı çok beğendim. Gerçekten faydalı bilgiler vermişsiniz. Umarım herkeste aynı şekilde düşünüyordur. İyi Çalışmalar Dilerim…

 12. Devbilgi says:

  çok güzel olmuş, ellerinize sağlık…

 13. murat says:

  Konu içerisinde anlatılan bilgilerden ziyada en çok dikkatimi çeken kısım ise, kaç kelime bilmiyorum ama 2000bin dahi olsa sonuna kadar okutacak bir anlatım biçimi mevcut. Bana göre en etkili optimizasyon.

 14. Ali says:

  r10 daki seohacası ve seo teknikleri rekabetinden sıkıldım.Sitenizi gönülden destekliyorum.Benden size bir adet seo katogorisinden backlink 🙂

 15. seo says:

  Gerçekten çok yararlı bilgiler paylaşılan bir blog,sürekli takipçinizim,sizin sayenizde bir kaç sitemin hitini oldukça arttırdım,iyi ki varsınız.umarım devamlı olursunuz.

 16. Onur says:

  Yazının anlatımından ve anlattığından çok, kelime bazlı seoya uygun bir makale nasıl yazılır onu görmüş oldum 🙂

 17. kuzey says:

  İlginç bir tespit denemek lazım.. Teşekkürler paylaşım için..

 18. Burak abi anlatmışın yine konuyu ee tecrübe farkı 🙂

 19. mersinkarsancicekcilik.com says:

  Siteniz seo anlamında ön plana çıkmış.. Sizide takip edelim bize faydası olacaktır.
  Sağolun emekleriniz için..

 20. güney says:

  kuzey arkadaşımızın dediği gibi ilginç ve ilgi çekici bir testip.

 21. Mehmet Oyler says:

  Zaten piyasada doğru düzgün şuan işi bilen adamlar belli yerlerdeler. Zaten kaliteli bir iş yapıyorsanız millet zaten emeğinizin hakkını iyi ve güzel bir şekilde verir haliyle.

 22. Ekrem says:

  kurumsal web tasarım yapan bir firma olarak seo tekniklerinizin işe yarıyacagını düşünüyorum…

 23. Doğru Bilgi says:

  Yazıyı tamamen okuduğumuz kaliteli bir anlatım olduğunu açıkça görebiliyoruz.

 24. gokmen says:

  Mükemmel bir yazı. Mükemmel bir anlatım. Dikkat çekici tecrübe kokan bir yazı.Beynimde lambalar yaktı diyebilirim.
  tesekkürler.

 25. polen says:

  Merhaba Hocam

  Bloğunuza bir konuda arama yaparken tesadüfen rastladım. Bu güne kadar bloğunuzu farketmemiş olmama ne kadar hayıflandığımı tahmin edemezsiniz. Böyle bir blog hazırladığınız için çok teşekkürler.

  Son dönemde konu ile ilgili olduğunu düşündüğüm bir problem yaşadım. Sizinle paylaşmak ve konu hakkında düşüncelerinizi almak isterim.

  Sorum şu; son zamanlarda yaptığım, 3 yaşındaki domaine sahip bir site, Google anasayfasında 2. sıraya kadar yükseldi. Ben de bu arada siteye içerik ve link kasmaya devam ettim. Ancak bir süre sonra site birden 7. sıraya geriledi, moralimi bozmayıp aynı işlemlere devam ettim. Bir hafta sonra site 2. sıraya tekrar geldi fakat, 4-5 gün sonra site tekrar 7. sıraya geldi ve yaklaşık 1 aydır 7. sıradan yukarı çıkmıyor(içerik ve link kasmaya devam ediyorum). Acaba Sorun siteye eklediğim bir sayfadan kaynaklanıyor olabilir mi?

  Bir örnek üzerinden sormak istersem;

  www ucakoyunlari com sitem diyelim. Ben bu siteye www ucakoyunlari com/ucak-oyunlari diye bir sayfa ekledim. Acaba siteyi 2. sıradan 7. sıraya düşüren bu sayfa olmuş olabilir mi? Eğer cevabınız evetse, canonical tagı ile www ucakoyunlari com/ucak-oyunlari sayfasını www ucakoyunlari com a yönlendirsem sorun çözülür mü? Tecrübelerinize göre bana yapacağınız tavsiyeleri merakla bekliyorum. (site adresim mail kısmında yazıyor)

  Şimdiden teşekkürler.

 26. Mersin Çiçekçi says:

  Dostum işin ehilleri cevap versin elbette ama bence o etkilemez. Ama savas-ucak-oyunlari veya strateji-ucak-oyunlari yazilsa daha mantikli olurmuş

 27. Abdullah says:

  Hocam vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Ama bu iş gerçekten zor bir iş. Acaba üstesinden gelebilirmiyim. Yoksa bir arkadaşla anlaşıp ona belli ücret karşılığı bu işi yaptırmalımıyım.

  • yazar says:

   Seo tam zamanlı uğraş gerektiren bir iştir. Eğer bunun için enerjiniz varsa, deneyin derim. Aksi takdirde profesyonel yardım almanız en mantıklısı olacaktır.

 28. efe says:

  çok başarılı bir yazı olmuş

 29. seo optimizasyonu says:

  Seo ile ilgilenen arkadaslar için çok faydalı ve bilgilendirici bir yazı olmuştur. Seo teknikleri konusunda iyi bir bilgiye sahipsiniz. Takdir ettim.

 30. burak says:

  kesinlikle çok bilgilendirici bir yazı. url ve içerik bağlantısının bulunuyor olması gereklilikten öte bir zorunluluk.

Yorumlarınızı paylaşmanızı rica ediyorum...

*