Organik hit programı kullanmak ne sağlar?

0
0
0
0
0
0
0
0
0
or copy the link

Bana gelen sorulardan en fazla sorulanlarından biri organik hit programı kullanarak sıralamada iyi yerlere gelmek için fayda elde edebilirmiyiz? Sitemizin seo çalışmasında organik hit programı kullanmanın ne gibi faydaları olabilir? Organik hit programı kullanmak siteme herhangi bir zarar verir mi?

Bu sorulara tek tek cevap vermek yerine, gelen soruların fazlalığını gözönünde bulundurunca bu makaleyi yazmaya karar verdim. Ilk başta bu tür yazılımları üretenlerin kazancına herhangi bir engel teşkil etmek istemediğimi belirtmek isterim. Ancak genel kanaatim bu yazılımların en azından orta ve uzun vadede kullanan sitelere zarar vereceği yönünde. Yazının kalan kısımlarında neden bu görüşte olduğumu anlatmaya çalışacağım.

Google bir siteye kendi sitesinde yapılan arama sonucunda ziyaretçi gönderir, yani hit kazandırır. Her ne kadar tüm sitelerin ziyaretçi kaynağı google değilse de, ciddi miktardaki sitenin en büyük ziyaretçi kaynağı günümüz internet dünyasında google olduğunu söyleyebiliriz. Hal böyle olunca google da sitemizin iyi yerlerde olması önem kazanıyor.

Google kendisinde yapılan arama sonucunda bir siteye ziyaretçiyi gönderiyor göndermesine ama, ziyaretçiyi gönderdim siteye mevlam kayıra da demiyor. Elinden geldiğince bu ziyaretçinin elde ettiği sonuçtan ne kadar memnun kaldığını ölçmeye çalışıyor. Bu ölçümlerde kesinlikle dikkate aldığını bildiğimiz ve önem verdiğini düşündüğümüz iki kriter göze çarpıyor.

1. Gönderilen ziyaretçi back tuşuna basıp bana geri geldi mi? (Eyvah eyvah, demek gönderdiğim siteyi yaptığı arama ile alakalı bulmadı)
2. Gönderdiğim ziyaretçi, gönderdiğim sitede ne kadar vakit geçirdi? (10 saniye sonra ayrıldıysa, demek ki gönderdiğim sitede ya kaliteli değil, ya kaliteli bir içeriği yok, ya da yapılan arama ile alakası oldukça zayıf bir içeriğe sahip olmalı)

Organik hit programı fikrini değerlendirip bunu bir program haline getirenler, bu iki parametreden yola çıkıyorlar. Hedefleri, kendilerini kullanan siteye, google arama motorlarından hit göndermek, gönderdikleri hitin geldiği sitede bir kaç dakika kalarak 2. maddeyi google açısından tatmin edici bir şekilde karşılaması.

Programın mantığı bu iki maddeye bakarsak çok güzel. Bu tür programların yazılımcıları güzel bir nokta yakalamışlar. Ancak olaya başka bir açıdan bakalım ve bu programların sitemize orta ve uzun vadede nasıl zarar vereceğini hem de ölümcül zararlar verebileceği üzerinde biraz yorum yapalım. Dikkat ederseniz zarar için orta ve uzun vade diyorum. Zira kısa vadede de sitenize yapılan işin bir katkısı olabilir. Ancak bu ilk anlarda yaşanacak katkıya aldanmamanızı öneririm.

Google aramalarında eğer siz özel bir ayar yapmadıysanız bir sonuç sayfasında 10 adet siteye yer verir. Istatistiklere göre yapılan aramalar sonucunda ziyaretçi birinci sayfada yer alan bu 10 siteye tıklama oranı %99 dur. Kalan aramaların %1 lik kısmı ise diğer sayfalara gitmektedir. Misal verelim. Kelimemizin aylık aranma sayısı 10,000 olsun. Bu durumda yapılan tüm aramanın 9,900 adedi ilk sayfa da yer alan sitelerin tıklanması ile sonuçlanacak. Kalan 100 arama ise başta ikinci sayfa olmak üzere diğer sayfalardaki sonuçları tıklayacak.

Şimdi sitemizin ikinci sayfa 7. sırada yer aldığını yani 17. sırada olduğunu varsayalım. Ve bu programı kullanarak 2,000 adet ziyaretçi aldığımızı düşünelim. Bunu gerçekleştirdiğimiz anda iki tane doğal olmayan şey meydana gelecek.

1. Bu kelime ayda 10,000 tıklama alırken, bu rakam 12,000 e çıkacak (zira biz doğal olmayan 2,000 adet arama yapılarak sitemize gelinmesine neden olduk)
2. ikinci sayfada olan bir site, en iyi ihtimalle bir ay içerisinde 100 hit alabilecekken (tüm ay boyunca) çok daha kısa bir zaman aralığında 2,000 adet tıklama almış oldu. Alması gerekenin en iyimser tahminle 20 katı (iyimser zira 100 tıklama bu siteye değil 2. sayfa başta olmak üzere geri kalan tüm sonuçlara gidecek)

Bu anormalliklere google başta tepki vermeyecektir büyük ihtimalle. Ancak özellikle bu tarz programların kullanılması çoğaldıkça, istatistiklere hiç bir şekilde uymayan arama sonucu anormallikleri baş gösterecek ve google çalışanları bunun sebeplerini aramaya başlayacaklar. Bu anormalliğin sebebini de farketmeleri uzun sürmeyecektir (Ben şu anda bile farkında olduklarına eminim).

Bundan sonra ne olur? Google web aramaları spam takımının lideri Matt cutt, bu sorunla yakından ilgilenmeye başladığı andan itibaren bu yolu kullanan siteleri kötü günler bekliyor demektir. En iyi ihtimalle, bu tür programların yaratacağı etki yok olacaktır. Kötü senoryada bunu kullanan sitelerin deindex olmasına kadar varabilecek vahim sonuçlar doğacaktır.

Google arama sonuçlarının doğallığı ile oynanılmasından hiç hoşlanmıyor. Ciddi miktarda bir beyin gücü bununla savaşmak için gece gündüz çalışıyor. Bu kadar göze batacak yöntemlerle google sonuçlarını manüple etmeye çalışmak yerine daha doğal görünecek yöntemler denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Evet bir yazının daha sonuna geldik. Sizlerden ricam lütfen bu makaleyi facebookta beğenmeniz, paylaşmanız, tweet etmeniz, ve en önemlisi yukarıda göreceğiniz g+ ile +1 değerlemesi yapmanız.

Uzun lafın kısası; organik hit programı kullanımını kesinlikle önermiyorum.

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

23 Responses to “Organik hit programı kullanmak ne sağlar?”

Read below or add a comment...

 1. polen says:

  Bu güzel makale için çok teşekkürler. Kesinlikle size katılıyorum hocam. Hitlerin doğal yollardan gelmesi en akıllıca olanı.

 2. kulturelbellek says:

  Çok sağlam yazılar yazıyorsunuz. Sırf iş olsun diye yazmadığınız çok belli. Siteyi biraz daha güncel tutarsanız çok daha iyi olacaktır.

 3. ediz says:

  Türkçe makaleler ve ipuçları vermemenizi öneririm.
  Gençlere kötü örnek oluyorsunuz: http: www r10 net/google-optimizasyon/1109201-zincirleme-reaksiyon.html

  • yazar says:

   Ilginç bir yorum. Açıkçası nasıl kötü örnek olduğumu anlayamadım. Yorum ile kinaye yapıyorsanız amenna. Ama burada yazılanların kötü örnek olacağını gerçekten düşünüyorsanız üzüldüm. Zira ben faydasına kesinlikle inanmadığım ve zararlı olacağına emin olduğum bir seo çalışma şeklinde uyarıda bulunmak istedim.

 4. kemal kurt says:

  Makale ve araştırmanız için teşekkürler öncelikle.
  Fakat şunu belirtmeden geçemeyeceğim.
  bireysel olarak kendi sitelerimle ilgileniyorum ,ekmek param burdan geliyor işin açığı.
  17 tane sitem var ve aşağı yukarı 4 aydır organikhit .net ile çalışıyorum..uzun süredir yaptığım çalışmalarımı organik hit ile de besleyince gözle görülür hatta göze batacak olumlu sonuçlar aldım.Şimdi siteye yarar olan illaki gerçek kullnıcı ki satış yapalım vs reklamlara tıklansın,ama bunu ilk sayfalara gelmeden sağlamak çok zor.Gerçek kullanıcının gelmesi açısından kesinlikle faydasını gördüm.
  Şimdi sadece programla mı olacak bu iş.Tabiki hayır.Backlinkim var,meta taglarım düzenlendi,host’um güvenilir. Geriye ziyaretçi kalmıştı, onu da (programı yapan arkadaşa teşekkürlerimi sunarım) sağlayarak kelime bazlı yükseliş yakalayabildim.
  Saygılar.

  • yazar says:

   Umarım sitenizin yeri hep gönlünüzce olur ve korktuğum gibi siteniz sonunda zarar görmez. Ancak tekrar hatırlatayım. Google’un kendi parametresini suni bir şekilde kendisine karşı kullanarak sonuç setinde tutarsızlığa neden oluyorsunuz. Yani algoritma dinamiği kendisi ile çelişiyor. Google’un bu durumu dikkatinin çekmemesi imkansız gibi bir şey. Dahası, doğrudan arama sonuçlarına müdahele olarak göreceği bir davranış.

 5. Gökhan says:

  Merhaba
  Yazınızı okudum. Benim buraya gelip bu yazıyı okumamın sebebi de organik hit programı kullanıyor olmam. Yaklaşık 3 aydır kullanıyorum ve inanılmaz sonuçlar aldım.Çeşitli kelimelerde 2-4-5-6 sayfalardaki web sitem kelimelerin çoğunda şuan 1. sayfada. Türkiye genelinde 20.000 günlük aranma kapasitesine sahip anahtar kelimede şuan 7. sıradayım ve bu benim için prestij açısından büyük önem arz ediyor. Yaklaşık 1 yıl boyuncada bu şekilde hit almayı düşünüyorum. 1 yılın sonunda yavaş yavaş hit almayı kestikten sonrada benim için bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. Sizin anlattığınız şeylerde mantıklı fakat varsayımlara göre konuşarak hareket edemeyecek kadar önemli bir konu bu benim için.

 6. mersinkarsancicekcilik.com says:

  Yazılarınızı sürekli dört gözle bekliyorum. Elbette kaliteli makaleler oluşturmak için zaman gerekiyor ve beklemek gerekiyor. Doğal ve farklı bir bakış açınızvar. Beğendiğimi ve faydalandığımı söylemek istiyorum.
  Kolay gelsin ,
  Saygı ve sevgiler 🙂

 7. efe says:

  çok güzel bir çalışma yapmışsınız

 8. Ömer says:

  Bu aralar bende kullanmak için bir bilgisayarımı tahsis etmiştimde inanın makaleniz çok iyi oldu bundan sonra kullanacağımı zannetmiyorum yazdıklarınız kesinlikle çok mantıklı teşekkür ederim zaman ayırıp böyle bir makale paylaştıgınız için!

  iyi çalışmalar…

 9. alper says:

  harika bi bilgi paylasımı cok tesekkurler

 10. su pompası says:

  peki programı abartmadan kullansak. Yani düzenli olarak günde 50-70 hit alsak nasıl olur?

  • yazar says:

   Google dünyanın en büyük veritabanına sahip. Bu yüzden bir kaç bin km öteden bir kum tanesinin olması gerektiği yerde durmadığını anlayabilecek durumda. Ben düşüncelerimi dile getirdim. Bundan sonrası size kalıyor.

 11. SEO uzmanı says:

  Burak bey yerinde bir makale yazmış. Keza anlattıkları sonuçlarıyla eşleşiyor. Şöyle ki organikhit . net ve benzeri türevlerde olan programları kullandığınızda verim alırsınız ancak kullanmayı bıraktığınızda web siteniz düşüş yaşar. Bu süreç google webmaster tools araçlarında görülebilir. Nitekim sizin için şiddetli ve kasvetli bir engel oluşturur. Velhasıl organik hit programı paketleri adı altında satılan ticari bir potansiyel yakalayıp para kazanan tüccarların ekmeğine yağ sürersiniz. aldığınız paketlerle web sitenizi idame ettirirsiniz. O parayla google adwords reklamı verseniz daha faydalı sizin için. Ben seo uzmanıyım ve bu işin bu tarz stratejik fikirlerle SEO çalışması yapılması doğru değildir. Onun yerine sağlam ve temiz backlink almanız faydanıza olacaktır. Bu makaleyi dikkatle okumanızı öneririm. Zira günlük 1 milyar kullanıcıya hizmet veren 125 milyar dolarlık sermayesi olan arama motoru şirketi Google’dan bahsediyoruz. Bu benim fikrim, tartışma şu bu şekilde anlaşılmasın.

 12. Muhammet says:

  Ben bu sistrmi test amaçlı 2 adet sitede kullandım ikisinde de 1 hafta içinde 10 -15 sayfa geriye düştüm. Sorunun düzelmesi 1 ay gibi bir süreyi buldu. Kısacası aynı kişilerin veya IP lerin hep aynı siteleri gezdiğini google anlayamayacak kadar aptal değil. Diyebilirsiniz ki proxy yokmu? Evet olabilir ama demekki yeterli değil veya başka bir sebep var. Sonuç olarak tamamen faydasız , zarar verici ve başarısız. Belki daha zeki bir şekilde tasarlanırsa işe yarar ama şuan yaramıyor 🙂

 13. Ozras says:

  Pekii, ben okudum, okudum da bu durumda ben blogumu veya facebook sayfamı nasıl popüleritesini arttıracağım ? Doğal yolla olan en güzeli diyorsunuz bende doğal olanı tercih etmek isterim her daim. ancak ben bir türlü doğal yolla olması gerekeni beceremiyorum belli bir sayıda kalıyorum… ? Mesela, bir sürü blog takip ediyorum yorum bırakıyorum veya facebook’ta keza aynı şekilde sayfa beğeniyorum yorum bırakıyorum lakin belli bir sayıda kaldım e, peki nasıl oluyor da oluyor ?
  Saygılar…

 14. Merih says:

  güzel paylaşım, teşekkürler

 15. ender saraç says:

  Güzel yazı olmuş ellerinize sağlık emek verip işin nasıl düzgün yapılması gerektiğini anlatmışsınız.
  Ame içim acıyarak söylüyorum 2 sitem penguen denen saçma sapan uygulama ile kayboldu ki bu siteler en sağlam en gözde en özgün sitelerimdi. Program da kullanıyorum şu an. İsmini vermeym reklam olmasın masaüstü adı duyulmuş bir uygulama. Programı kullanıdıgım sitlerim cidden yükseldi ve çok ciddi sonuçlar aldım. 26 nisan sabahı uyandım telefon geldi hemen bilgisayar başına geldim şüpheyle hit gönderdiğim sitelere bakmaya başladım.sonuç: sorun yok hatta yükselmeler var.
  5 yıldır emek harcadığım sitelerden yana kuşkum yok ama gel gör ki ilk sayfadaki sitelere yok olmuş 8.9. sayfadalar.
  Ben ekmeğimi burdan kazanıyorum ve en nadide sitelerim gitti. Gelin görün programla ziyaret gelen 8 sitede hiç ir sorun yok her ay biraz daha iyiye gidiyorlar.
  Ben şimdi nasıl temiz iş yapayım. mükemmelliyetçi bir adamım ve kalite işi severim.
  benim yıılarca sahip olduğum deneyim, verdiğim emek programın yanında hiç oluyorsa ben böyle google’ın da arama motorunun da.

  Herkese iyi çalışmalar dileyim sözü de çok uzatmayım en iyisi ağzım bozulacak.

 16. şenol says:

  sakın kullanmayıınn ben kullandım herkes yazmış kullanın ii diye yalan sitem 1. sayfa 5. sıradaydı programı kullandım 4.sayfaya düştü alexa da değeri bile yok artık sakın kullanamyın

 17. Gürsel YİĞİT says:

  Google ne halt ettiğini kendi biliyor mu acaba çok merak ediyorum

 18. Mehmet says:

  google ın adwords adı altında milleti sömürdüğü ve vergi dahi vermediği bu ülkede bence her türlü çakallık yapmak son derece gereklidir.
  ayrıca bu google reklamlarından gelen tıklamalar ne kadar doğal oluyor acaba?
  yukarıda ukala bir arkadaş google a reklam verin daha iyi olur demiş, “fiyat” kelimesi ile ilgili 5 ay boyunca reklam verdim hiç bir faydası olmadı. ama daha sonra gittim 4-5 link aldım şuan 1. sayfadayım. bu da o arkadaşa kapak olsun.

 19. kirmizi magaza says:

  ilgiş ve alakanız için tesekkürler firma yetkilisi

 20. Nazmi ŞAHİN says:

  Allah razı olsun. Açıklamalarınız çok faydalı oldu.

Yorumlarınızı paylaşmanızı rica ediyorum...

*