Google Penguen güncellemesi kurbanlarına tavsiyeler

0
0
0
0
0
0
0
0
0
or copy the link

Google penguen güncellemesi hakkında gerek yabancı kaynaklarda gerek türkçe kaynaklarda bulabileceğiniz en derli toplu ve bilgilendirici yazıyı hazırlamak için günlerdir uğraşıyorum. Bu yazıyı, dertli bir çok insanla görüşmem, yabancı kaynaklarda yazılmış bir çok yazıyı okumam, yabancı forumlarda bizzat benim de katıldığım tartışmalarda edindiğim izlenimler, bizzat kendi yaptığım deneyler sonucu elde ettiğim tecrübeleri bir araya getirerek hazırladım. Sonuçta ortaya çıkan yazı biraz uzun olmakla beraber, bu konuda ciddi bilgiler içeren bir kaynakça oldu.

Sizlerden ricam, bu kadar emek harcadığım bu yazıdan bir harflik istifadeniz dahi oldu ise, tweet, retweet, facebook paylaşımı, beğenisi, google plus vs gibi sosyal medya üzerinden bu yazıyı paylaşıp yaymanız. Yorulmamanız için zaten tüm yazıların üst kısmında bu işleri kolaylaştıracak butonlar bulunuyor.

Bu yazıyı beğenip, kendi sitenizde yayınlamak isteyen arkadaşlardan da ricam, yazıyı kendi yazmışlar gibi kaynak göstermeksizin almamaları. Yazının en sonuna lütfen bu sayfanın linkini vererek kaynak belirtin. Bu ricalardan sonra gelelim yazının esas konusuna.

Herhalde ormanda göreceğiniz bir ayı, hayvanat bahçesinde göreceğiniz panda ayı sı kadar sizi korkutmaz. Malesef google sıradan sevimli hayvanların imajlarını zedeliyor. Şimdi de sıra penguen’e geldi. Google penguen güncellemesi makalesi ile, google penguen güncellemesi çıktığında sıcağı sıcağına edindiğim bilgileri paylaştım. Bu makale üç güncelleme geçirdi. Ancak aradan geçen zaman içerisinde gerek elde ettiğim yeni bilgiler gerek kendi deneylerim sonucunda edindiğim deneyimler yeni bir makale yazmayı gerektirdi. Amacım elimden geldiğince, paylaşacağım bilgilerle, bu derde yakalanan site sahiplerine yardımcı olmak. Size önerim makale gözünüze uzun gelirse mutlaka makalenin son taraflarına bakmanız zira, o kısımda çok önemli bilgiler yer alacak.

Google ziyaretçilerine hep en kaliteli içeriği vermeyi amaçlıyor. Onun içeriğide, kullanıcının yaptığı arama için oluşturduğu sonuçlar. Eğer bu sonuçlar yapılan arama ile alakalı olmazsa, sonuç olarak verilen siteler, arayanın bulmak istediği sonuç yerine, site sahibinin para kazanmak uğruna oluşturduğu işe yaramaz bilgiler (bazen bu bile olmayabiliyor) içeriyorsa, sonuçta elde edilecek şey, mutsuz bir kullanıcı olacaktır. Mutsuz kullanıcıda eninde sonunda kendine alternatifler aramaya başlayacaktır.

yandex.com.tr, bing.com, yahooo; bunlar hep pusuda bekliyor. Dertleri ah bir google kullanıcılarını kendimize bağlasak. Hal böyle olunca google un tüm derdi, en kaliteli içeriğe sahip siteleri sonuçlarında vererek, mükemmel bir kullanıcı memnuniyeti sağlamak. İşte google penguen güncellemesi ile google bu amaca bir adım daha yaklaşıp spam olarak nitelendirdiği sitelerden arama sonuçlarında kurtulmayı hedefliyor.

Penguen sonrası sonuçları incelediğimizde, sitesini daha doğrusu sitesindeki sayfaları belirli bir kelimeyi hedef alarak optimize etmiş, dahası bu sayfalara gelen linklerde büyük oranda bu hedef kelimeye ait anchor text bulunan sitelerin per perişan olduğunu görüyoruz. Bir örnek verelim. Diyelim ben, “google penguen güncellemesi” yazıldığında sonuçlarda ilk sırada çıkmak istiyorum. Bunun için iki şey yapıyorum.

1. google penguen güncellemesi
kelimesini yazının her tarafında bolca kullanarak gözünüze sokuyorum. Ama burada esas amacım bu kelimeyi botların gözüne sokmak.

2. gidip, tüm link çalışmalarımda siteme “google penguen güncellemesi” yazan tıklanabilir linkler alıyorum.

Google bu ilişkiyi gördüğü anda (ki elindeki veri yığını ile bu durumu bütün açıklığı ile görüyor), sizin bu sayfanızı, bu kelime için sümen altı ediyor. Yani sıralamalardan yok oluyor veya yok sayılacak bir yerlere geriliyorsunuz.

Google’un bu güncelleme ile hesaba aldığı yeni bir şey daha var. Eğer sitenizde, gizli linkler varsa, yandınız demektir. Gizli link sitemde nasıl olabilir diye merak ediyorsunuzdur. En az üç tane farklı şekil söyleyebilirim nasıl olacağına dair.
1. Siz kendiniz koymuşsunuzdur (çok yanlış bir hareket)
2. WordPress türü bir sistem kullanıyor ve güvenliğinden emin olmadığınız pluginler kullanıyorsunuzdur. Bu pluginler ücretsiz olmakla birlikte aslında sizden habersiz sitenize link ekliyor olabilir. Sitenize gizli link ekleyen güvensiz pluginler başlığına mutlaka göz atın.
3. Hacklink kurbanı olmuş olabilirsiniz. Google ilk defa(belki eskiden kapalı kapılar ardında önlem alıyor olabilir ama şu anda aktif olarak belli ederek alıyor) hacklink için bir önlem alıyor. Ancak, malesef, hacklink kullanan siteyi değil, yani linkin gittiği siteyi değil, linkin bulunduğu siteyi hedef alıyor. Kısacası artık sitenizde hacklink var mı diye aralıklarla kontrol edin. Görürseniz ya da birileri size verirse bu durumu kulak ardı etmeyin. Mutlaka temizlik yapın. Aksi takdirde siteniz arama sonuçlarında gerilemekle kalmaz, google arama indexinden tamamen çıkarılabilir. Yani deindex olmaya kadar yolu olan bir suç.

Sitenizde Hacklink varsa nasıl anlarsınız? Ne yapmalısınız?
Sitenize girin. Sayfa açıldığında sağ tuşa tıklayın ve view source (kaynağı görüntüle) seçeneğini seçin. Ya da, tarayıcıda bir sayfa açıp

view-source:http://delphi911.notdefteri.gen.tr/

komutunu girin. Yani site adresinizin başına

view-source:

ekleyip hiç ara vermeden site adresini yazacaksınız. Karşınıza sitenin kaynak kodları çıkacak. ctrl+F yaparak

none

kelimesini aratın. Eğer

display:none;

ile başlayan bir satır ve hemen ardından gelen tanımadığınız linkler görüyorsanız, siteniz hacklink saldırısına uğramış demektir. Hemen gidip, sayfanızı temizleyin. Ama alacağınız önlem burada bitmedi. Zira eğer hosting hizmeti aldığınız yeri arayıp, lütfen sunucunuzdaki güvenlik açığını kapatın, siteme izinsiz link ekliyor bildiriminde bulunmazsanız bu linkleri ekleyenler en geç akşama yeniden bu linkleri ekleyeceklerdir.

Aşırı optimize edilmiş görüntüsü veren sayfalar sorunu
Şimdi burada biz bizeyiz. Lütfen kendinize sorun, sitenizdeki sayfaları hedef kelimenizde sıralamaya girmek için ne yaplması gerekiyorsa(on page seo) yaparak mı hazırladınız? Yoksa derdiniz insanlarla bildiklerinizi paylaşmakmıydı? Soruya dürüstçe evet ne gerekiyorsa yaptım diyenlerin büyük kısmı, birde bu sayfalara gelen linklerde anchor text olarak bu kelimeyi bolca kullanmışlarsa şu anda penguen güncellemesi kurbanı olarak bu yazıyı okuyorlar demektir.

Iki farklı soru kulaklarımda çınlıyor şu anda.
1. Tamam ben suçluyum biliyorum ama, arama sonuçlarında benimle aynı suçu işlemiş sitelere ait sayfaları ilk sıralarda görüyorum. Neden ben?
2. Ben tam da sizin dediğiniz gibi yazılar yazdım ama yine sonuç hüsran oldu. Ben nasıl oluyorda penguen kurbanı olabiliyorum bu durumda?

Bu iki soruya da verecek mantıklı cevaplarım var. Eğer birinci soruyu soranlardansanız, merak etmeyin bir süre sonra o bahsettiğiniz site sahipleride aranıza katılacak. Peki neden şu anda ilk sıraları işgal ediyorlar?

Google genelde zamanın ilerisinde hareket ediyor. Arama sonuçlarının kalitesi arttırmak için alacağı önlemlerle ilgili patenler almış. Dahası bu patenler genelde geçmiş tarihli. Yazının patentler bölümünde önemli gördüğüm patenleri sizlerle paylaşacağım. Bu patentleri almışlar almasına ama, bazılarını uygulama fırsatları henüz olmamış, zira devasa cüsseleri bu patentlerin algoritmaya dönüşmüş hallerini uygulayacak güçte bilgisayar bulmaya yetmiyor.

2012 teknolojisi ile birlikte güçleri yetmeye başladığı anda bu algoritmaları bir bir devreye sokmaya başladılar. Ancak bu algoritmalar çalıştırmak için o kadar büyük güç istiyor ki henüz bu algoritmaları canlı olarak çalıştıramıyorlar. Canlı çalıştırmaktan kastım, siz bir arama yaparsınız sonuç anında karşınıza gelir. Size yarım saat sonra gel sonuçları al demezler. Anında verirler. Ancak gerek penguen gerek panda algoritmalarında anlık sonuç elde etmeye henüz güçleri yetmiyor. Bu yüzden bahsi geçen algoritmaları batch çalıştırıyorlar. Toplanan veriler belirli periyotlarda (şu anda bir kaç haftada bir) bu algoritmaların çalışması ile işleniyor. Çıkan sonuç, ana sonuçlarına entegre ediliyor. Ya da o sonuçlar normal sonuçların etkilenmesinde kullanılıyor desek daha anlaşılır olacak. Ta ki bir sonraki çalıştırmaya kadar. Her bir çalıştırma sonucunda, kullanıcıya verecekleri sonuçları rafine edecek, düzenleyecek, panda ve penguen filtresin etkileri bu çalıştırmanın sonucunda ortaya çıkıyor.

Bu yüzden siz, bu algoritmalara takılmanıza neden olan sorunları giderseniz bile, hemen cezadan kurtulamıyorsunuz. Bir sonraki algoritma çalıştırmasınınn sonuçlarını bekliyorsunuz. Aslında bu durum google ‘a bence ciddi bir avantaj da veriyor. Insanların deneme yanılma yöntemi ile yeni algoritmayı keşfedip önlem almaları zorlaşıyor.

Sonuç olarak birinci maddeye giren siteler, algoritmanın henüz işlemediği sitelerden oluşuyor. Bekleyin, o sitelerin de aynı makus talihi paylaştıklarını göreceksiniz.

Gelelim ikinci gruba giren sitelere. Biz neden etkilendik diyenlere. Aslında kuzguna yavrusu güzel görünürmüş. Bir ihtimal kendinizi kusursuz görüyorsunuz. Ama gerçekten dediğiniz gibiyseniz de, bunun bir kaç nedeni var.

1. Algoritmalar yeni ve devamlı güncelleniyor. Şu anda ingilizcesi

collateral damage olan terim durumunuzu ifade ediyor.

Bu kelimenin anlamını istenmeyen, hedef dışı olan yerlere zarar verme olarak çevirebiliriz. Algoritmalar hala geliştirdiğinden hedef olmadığınız halde algoritmanın henüz en iyi hale gelmemiş olmasından dolayı etkileniyor olabilirsiniz. Bu durumda sesinizi duyurabilirseniz google a durumu iletmeye çalışın. Ya da oturup sabırla algoritmanın olgunlaşmasını bekleyin.

Bir diğer neden aynı anda hem panda hem penguen algoritmaları devrede ve bir çok farklı kritere göre hareket ediyorlar. Siteniz bu kriterlerden bir tanesine bile uyuyorsa diğer açılardan sağlam olsa bile etkileniyorsunuz. Bu yüzden panda ve penguen’in neleri hedef aldığını iyice öğrenin ve sitenizi ve sayfalarınızı buna göre gözden geçirin.

Son bir ihtimal, olası düşmanlarınız. Ya da rakipleriniz diyelim. Sizi yerinizden etmek için sizin namınıza sitenize kelimenizde durmadan link kasıyor olabilirler. Eskiden negativ seo bir masal da olsa malesef 2012 güncellemeleri ile birlikte negatif seo bir miktar, seo gerçeklerinden biri haline geldi.

Peki biz sitemizi hedef kelimemizde nasıl çıkaracağız? Ne yani seo öldü mü? Elbette hayır. Yazının ilerleyen bölümünde konu odaklı yazı nedir? nasıl yazılır bölümünde ayrıntıya gireceğim. Ama şunu diyebiliriz, yazınızı hazırlarken göze doğal görünmeye çalışın. Eski bildiğiniz on page seo kurallarını unutun! Kısacası radara yakalanmadan ne yapacaksanız yapın.

Penguen ve off page seo

Penguen algoritmasının bence en ilginç noktası aynı anda hem sayfa içi (on page seo) hem de site dışı (off page seo) faktörleri hedef alması. Site dışı hedef derken kastetdiğim sitenize gelen linkler. Bunu siteye gelen linkler diye adlandırmak olayı küçümsemek olacak.

Esas doğru terim, link profilleri olmalı. Bir sitenin sahip olduğu linklerde google’un baktığı şeyler nelerdir? Daha doğrusu google’un çektiği resimde başlıca neler var?

1. Sitenize gelen linklerin çeşitleri (web20 sitelerdeki yazı içinde bulunan linkler, web20 sitelerin profil sayfalarında yer alan imza linkleri, Forumlarda yazıların içinde veya imzalarda yer alan linkler, forumlarda kullanıcı profilllerinde yer alan linkler, imleme sitelerindeki linkler, twitter, facebook gibi sosyal medayada yer alan linkler, pligg, elgg gibi imleme sınıfına giren linkler, blog sayfalarında yorumlarda yer alan linkler vs. Aklıma şu anda gelen başlıca link çeşitlerini yazdım. Bir bu kadar da hatta daha fazla da yazmadıklarım var.

Eğer sitenizin sahip olduğu linkler tek bir çeşit link türüne sahipse, başınız penguen ile dertte demektir. Mutlaka, sitenizin sahip olduğu linklere çeşitlilik katın. Mevcut link profilinizde şu anda belirli bir link türü baskın çıkıyorsa hemen farklı türlerde link edinmeye başlayarak, link profilinizde link çeşitliliği sağayın.

2. Sitenin sahip olduğu linklerin anchor textleri. Anchor text nedir? Bir sitede tıklanacak link gördüğünüzde aslında tıklanabilir bir yazı vardır. Ya da tıklandığında sizi bir yerlere gönderen bir resim vardır. Tıklanan yazı varsa, bu yazının metnine anchor text diyoruz. Anchor text de ki metin nedir? Sahip olunan linkler içinde önemli bir yüzde belirli bir terime mi ait?

Eskiden arama sonuçlarında ön sıralarda çıkmak istediğiniz terimi sitenize gelen linklerde bolca kullanmak geçerli akçe idi. Şu anda bir terimin sitenize gelen linklerde yüzdeye varıldığında en fazla %20 yi, geçmemesi gerekiyor. Bu rakamı kesin olarak teleffüz etmek istemiyorum ama deneylerim bu yüzdenin güvenli sulara girmenizi sağladığını gösteriyor. Kısacası, link profilinizde bir kelimenin %20 den fazla ağırlığı olmamasına MUTLAKA dikkat edin. E ben bunca zamandır link kastım. Ne yapacağım sorusunu soruyor olabilirsiniz. Bunun cevabı, güvenli yüzdeye düşene kadar bu kelimeyi kullanmadığınız yeni linkler edinin.

3. Penguen ile birlikte google, sitenizin ya da markanızın kullanılma oranına bakmaya başladı. Bunu sağlamak için, bir marka sahibi iseniz, link profilinize bu marka ismi ile alınmış linkler ekleyin. Ve / veya, link profilinize, sitenizin adı ile veya adresi ile gelen linkler ekleyin. Buna bir örnek verelim. Örnek site olarak kendi sitemi kullanacağım; Aşağıda bu mantıkla hazırlanmış üç tane tıklanabilir link bulunmakta. Link metinlerine lütfen dikkat edin.

delphi911.notdefteri
delphi911.notdefteri.gen.tr
http://delphi911.notdefteri.gen.tr

Bu tür aramalarla sitenize gelinmesi de önem kazandı. Yani birisi google da

delphi911.notdefteri

ya da

delphi911.notdefteri.gen.tr

diye arama yaparak geliyorsa bu arama şekli google için artık önem arzediyor. Birileri bu siteyi biliyor ve içerisinde ona lazım olan bir bilgi var ki adını yazarak ulaşmaya çalışıyor. Demek ki bu sitede ki içerik kaliteli olmalı şeklinde kanaata varıyor. Bu kanaat sizin site profilinizde artı bir puan olarak yer almaya başlıyor.

Penguen in link spam yapan sitelerde baktığı kriter – Alakasız linkler

Penguen link spam yapan siteleri hedef alıyor dedik. Yani doğal olmayan yollardan link sahibi olan siteleri bulup çıkarmaya çalışıyor. Baktığı kriterlerden biri, sitenin sahip olduğu linkin bulunduğu yazı site ile alakası yoksa bu site doğal olmayan yollardan link ediniyor demektir. Bunu bir örnekle ifade edelim. Bu yazıyı okumakta olduğunuz site genel itibari ile seo konusunda yazılar içeren bir site. Yani sitenin teması seo. Şimdi ben gidip bir blog açarsam ve bu blogda, son fenerbahçe galatasaray maçını anlatan bir yazı ekleyip bu yazıdan da seo kelimesini kullanarak siteme link verirsem, alakasız bir link edinmiş olurum.

Kısacası sahip olacağınız linkler sitenizle bir miktarda olsa alakalı olmalı.

Aklınıza şu soru gelebilir. Ben de gider rakiplerime alakasız yazılardan link alır, filitreye girmesine neden olurum. Üsütümdeki tüm siteler filtreye girerse birinci sıraya sonunda ben yükselirim.

Tabi güzel bir mantık. Zaten negativ seo dediğimizde bu oluyor. Ancak ben google ‘un bu kadar aptal olduğunu sanmıyorum. Dahası adamların elinde devasa bir veri yığını var. Dikkat ederseniz yazının üst bölümlerinde sitenin sahip olduğu linkler yerine sitenin link profilini dikkate almak gerekir diye yazmıştım. Bir sitenin link profili google ‘un elinde olduğu için ve dahası bu profilin tarihçesine de sahip oldukları için, sitenin mevcut link profiline kıyasla bir anda google kriterlerine aykırı link oluşmaya başladığını farketmeleri çok kolay. Bu durumda yapacakları, söz konusu siteyi cezalandırmak yerine bu linkleri hesaplamalarında yok hükmünde saymak olacak. Yani site bu linkler yüzünden ne bir avantaj ne de dezavantaj elde edecek. Bu yöntemi kullanarak negativ seo yu uygulaması neredeyse imkansız hale getireceklerdir.

Sonuç olarak negativ seonun yapılması mümkün değildir demiyorum. Ama devasa bir uğraş gerektireceğine emin olabilirsiniz.

Bu başlığı özetlemek gerekirse, eskiden google bir siteye giden linklerde, linkde kullanılan anchor text in ne olduğuna bakarak sitenin sıralamasında önemli bir faktör olarak yer verirken, artık sitenin sahip olduğu linklerin bulunduğu sitelerin konusuna önem vermeye başladı. Sitenizin adı, marka adınız ve gibi anchor text kullanımı sitenizle alakalı konuda yer alan bir text içinden sitenize link verildiğinde, ciddi bir etki meydana geldiğini göreceksiniz.

Kelime odaklı yazı nedir? Konu odaklı yazı nedir?

Yazının bu kısmında bir taşla iki kuş vurmak istediğimden vereceğim örneği ingilizce bir siteden vereceğim. Ancak konu notebook ile alakalı olduğundan tek kelime ingilizce bilmeseniz bile verdiğim örnek son derece anlaşılır olacak. Örneği ingilizce vermemde ki diğer amacım, bir çok arkadaşımız, ingilizce fazla bilmeselerde ingilizce siteler açarak, adsense gelirinden daha büyük pay elde etmeye çalışıyorlar. Ancak ingilizce google ‘un ön bahçesi olduğundan bu yeni güncellemelerle, etkilenmeleri kaçınılmaz olacak. Bu kısımdaki tavsiyelerime uyarlarsa, penguen güncellemesini hasar görmeden atlatabilirler.

Bir kelimede ilk sıraralara gelmek istiyorsunuz. Diyelim bu kelime

cheap contact lenses

Google’un penguen güncellemesi ile ilgili yazısında bahsettiği iki önemli nokta var. 1. keyword stuffing. 2. kelime odaklı yazı. Bu iki soruna ait iki resim vereceğim. Ilki keyword stuffing ile ilgili. Burada yapılan, kelimenizle alakalı konuda ne kadar alakalı kelime ve terim varsa ardı ardına yazmak. Yazının bir anlamı yok. Sadece kelimelerden oluşan bir nevi sözlük gibi.

2. kelime odaklı yazı. kelime odaklıBurada çıkılması hedeflenen kelimeler yazının içine güzelce yedirilmiş ve bolca kullanılmış. Yazıda hedeflenen terimin kullanma oranı arttırılarak bu terimin yazı için ne kadar önemli olduğu vurgulanmak istenmiş.

Şimdi bir başka örnek vereceğim. Bu örnek yeni sistemde yazılarınız nasıl olmalıya bir cevap. Buna lütfen çok dikkat edin. Yazınızın hangi dilde olduğunun bir önemi yok. Sonuçta mekanizma aynı.

Örneğimizdeki hedef kelime

How to Buy a Laptop

Bu kelimeyi google.com da arattığınızda çıkan sonuçlardan ikinci sırada yer alan (en azından ben bu yazıyı yazarken ikinci sırada idi)

http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2356818,00.asp

Yazıya bakın. Yazıda

How to Buy a Laptop

terimini aratın. Makale içinde başlık dışında bu terimin geçmediğini göreceksiniz. Ama buna rağmen bu yazı şu anda ikinci sırada yer alıyor. Peki bunun sırrı nedir?

Bu yazı google’un tam istediği gibi konu bazlı yazılmış. Kelime bazlı tasarlanmamış. Konu bazlı olduğu için, başlık dışında terim geçmesede, yazıda geçen tematik kelimeler, topluca “How to Buy a Laptop” terimini destekliyor.

Ingilizce bilmeyenler için “How to Buy a Laptop” anlamı, nasıl bir labtop alalım demek.

Şimdi bu yazınn kullandığı tematik kelime ve terimlere bakalım;

laptop 
netbooks 
screen 
keyboard 
10.6 inch 
13.3 inch 
1GB of RAM 
web surfing 
tablets 
ultraportables 
CPU 
GPU 
Ultrabook 
desktop applications 
travelers 
desktop replacements 
full-sized keyboards 
numeric keypads 
built-in DVD 
Blu-ray drives 
mobile graphics adapter 
full HD 
resolution 
Nvidia 
AMD

Dikkat ederseniz bunların tamamı bir laptop da yer alan parçalara ait ya da labtop ile ilgili terimler. Yazının teması (konusu) bu kelimeler sayesinde ortaya çıkıyor. Ingilizce çalışan arkadaşlara rehber olması açısından “How to Buy a Laptop” terimi için tema terimlerini ve kelimelerini de çıkardım. Üstdeki liste ile uyuşmayı bu listelerede bakarak görebilirsiniz.

Tematik Terimler

windows 7 home premium, laptop buying guide, how to buy, buy a laptop, connections and adapters, category of laptop, how much battery, batteries & power, hard drives, expert advice, desktop replacement, customer service, optical drive, gb ddr3, gb hdd, home premium, under $500, 21 inches, floppy drive, laptop computer, battery life, mp3 players, intel core, flash drive, home theater, lenovo thinkpad, ultraportable market, full-sized keyboards, operating system, desktop processors, smaller laptops, laptop computers, panasonic toughbook, 4g lte, pointing device, docking station, port replicator, carrying case, laptop batteries, video games, 10.6 inch, 13.3 inch, 1GB of RAM, web surfing, desktop applications, desktop replacements, numeric keypads, built-in DVD, Blu-ray drives, mobile graphics adapter, full HD

Tematik Kelimeler

ion, laptop, port, laptops, connect, rom, app, desktop, screen, power, light, print, ultrabook, drives, product, guide, mac, portable, business, ram, prices, led, notebook, video, card, system, device, ports, display, lenovo, audio, computers, mobile, support, ultrabooks, wireless, security, software, storage, ultraportable, windows, cameras, design, dvd, memory, systems, devices, digital, games, monitors, reviews, service, tablets, apple, camcorders, core, desktops, graphics, netbooks, speakers, web, weight, computing, intel, android, hdd, printers, state, cases, gaming, ios, networking, remote, search, keyboard, ultraportables, CPU, GPU, travelers, resolution, Nvidia, AMD

Sonuç olarak, bir yazı hazırlarken, hedefiniz çıkacağınız terim olmasın. O terimle ilgili konu ile alakalı kelimeleri çıkartın ve yazınızı bu kelimeleri kullanarak hazırlayın.

WordPress kullanıyorsanız kullanmanız gereken bir plugin var.

404 hatası, çoğu site sahibi önemsemez. Ama penguen ile bu daha da büyük bir sorun halini aldı.

Quick Page Post Redirect Plugin version 4.2.3

Bu plugin, sitenizde bulunamayan sayfaları var olan bir sayfaya yönlendirmenizi sağlıyor. Diyebilirsiniz ben 404 veren sayfaları google webmaster tools vasıtası ile google dan kaldırmasını talep edip kurtulurum. Doğru bu da bir çözüm ama bunu yaptığınızda eğer o sayfaların sahip olduğu linkler varsa o linklerin size sağlayacağı gücü çöpe atıyorsunuz demektir. Bu plugini kullanırsanız olmayan sayfanın sahip olduğu link gücünü o sayfayı yönlendirdiğiniz sayfaya iletmiş olacaksınız.

Sitenize Gizli link ekleyen güvensiz wordpress plugin leri

Yazının baş kısmında siteye eklenen görünmez linklerin zararından bahsetmiştim. Malesef bazı plugin sahipleri, ücretsiz verdikleri pluginlerinde insanların rızası olmadan kendilerine ait linkler ekleyerek menfaat temin ediyorlar. Bunu izinsiz yapmaları bir yana özellikle penguen güncellemesi sonrasında bu linkler size ciddi zararlar veriyor. Bu yazıyı yazdığım sırada listesini verdiğim pluginler tespit edebildiklerimdi. Ancak zaman içerisinde bu listede yer alıpta yaptığı hatadan vazgeçen plugin sahipleri olabilir.

YD Recent Posts Widget
Easy Mashable Social Bar
Custom Contact Forms
vSlider
Easy Popular Posts
Highslide 4 WordPress reloaded
Share Buttons by Lockerz / AddToAny
All in One Webmaster
Tweet-Retweet-Post 2.0
Visitor Like/Dislike Post Rating
Last Year Widget
KnxDT Bookmarks
AnupRaj Tell Friends
Post videos and photo galleries
Collapsing Categories
RAX – Google Language Translator
RAX – Twitter Share Tweet Button And Counter
IGIT Follow Me After Post Button
RO Social Bookmarks
Kontera (son kontrol ettiğimde düzelmiş görünüyordu ama kullanacak olursanız mutlaka kontrol edin)

Sayfada saklı duran (görünmeyen) linklerle ilgili söylediklerime kaynak soruyorsanız. Hidden text and links isimli google a ait webmasterlarına kaynak olan yazılmış resmi yazıyı inceleyebilirsiniz.

Google Patentleri

Patentler de nereden çıktı diyebilirsiniz? Yazının başında hatırlarsanız, bu yazıyı hazırlamak için sadece yazılan yazıları okumadığımı belirtmiştim. Biliyorsunuz google yaptığı her algoritma değişikliğini genelde bloğunda yazarak( bunu da genelde çok gülen ve çok konuşan ama gerçekte pek bir şey demeyen Matt Cutts yapıyor) haber veriyor, ama asla bu değişikliğin neleri baz aldığını açıklamıyor. Kısacası google’un ağzından laf almak imkansız. Bende düşündüm, google un bu konuda zayıf noktası nedir diye? Google tüm algoritma değişikliklerini patent alarak yapıyor. Yoksa ileride başkaları bu patentleri alıp google u kendi algoritmalarını kullanıyor diye dava edebilir. Google, bu patentlerde oldukça detaylı olarak neyi nasıl yaptığını anlatıyor. Eğer bu patentleri dikkatlice inceler analiz ederseniz, aslında her güncellemenin ardında neler yattığını anlayabilirsiniz. Ben bu yazıda her bir patentin analizine girmeyeceğim. Zira üniversitede bölüm dersi için tez hazırlamıyorum. Sizleri sıkmak istemem. Ama amacım google a karşı nasıl kafanızı çalıştırıp, yöntemler geliştirebileceğiniz, google’un neler yaptığını nasıl takip edebileceğinizi sizlere göstermek.

Bu araştırmaları yaparken dikkatimi çeken patentlerden bazılarına link veriyorum. Merak edenler gidip inceleyebilir.

Content entity management Bu patentin amacı diğerine link veren iki içeriğin arasındaki alaka veya alakasızlığı tespit etmek. Bu olay google penguen güncellemesinde kullanılan patentlerden birisi olmalı.

Methods and systems for identifying manipulated articles Üzerinde oynama yapılmış makaleleri tespit etmek için method ve sistemler.

Bu patent ile sağlanabilecek bir kaç fayda var. 1. arama motoru birbiri ile alakalı sayfaları belirleyebilir. Misal; aynı hostda olmaları, geçiş sayfaları sayesinde birbirlerine bağlanmaları gibi. Bu tür sayfalar belirlendikten sonra da başka kriterler aranabilir; sayfa içindeki yazı bilgisayar tarafından üretilmiş bir yazı mı?, sayfanın meta tag lerinde tüm alakalı kelimeler kullanılarak keyword stuffing mi yapılmış? sayfa içinde gizli yazılar var mı? veya sayfa içerisin de görünmeyen linkler (hacklink gibi) veya konusu ile alakası olmayan linkler barındırıyor mu?

identifying synonyms – Sinonimlerin belirlenmesi. Bu patent konu odaklı yazıların google tarafından anlaşılabilmesinin temelini oluşturduğunu düşünüyorum.

Phrase extraction using subphrase scoring – Terimlerin, terim parçacıklarına puan verilerek çıkarılması

Query phrasification – Sorguların terim haline getirilmesi

Google Penguen güncellemesi ile ilgili ilk yazıda yapılması gereken tavsiyeleri hatırlamanız amacı ile tekrar ediyorum.

1. sayfanızda hedeflediğiniz kelimenin frekansı çok mu yüksek? Bunu düşürün.
2. hedeflediğiniz kelime için kullandığınız anchor text yoğun olarak mı kullandınız? Linklerinizdeki anchor textleri daha çeşitli kullanın.
3. Sitenizin sahip olduğu linkler, genelde blog yorumları ve/veya forum profilleri gibi günümüzde kalitesiz kabul edilen linklerden mi oluşuyor? Link profilinize web20 sitelerden gelen kaliteli linkler gibi kaliteli linkler eklemeye çalışın.
4. Site için kopya içerik sorunu yaşıyormusunuz? Post larınızda “more” etiketi kullanarak aynı yazının hem ana sayfada hem yazının kendi sayfasında bulunmasına engel olun. Ayrıca canonical etiketi kullanarak, etiket ve kategorilerinde yaşanacak benzer sorundan da kurtulabilirsiniz.
5. Birbirinin aynı TITLE etiketleri. Bir çok sitede az çok bu sorun bulunmakta. Site genelinde her bir URL nin TITLE etiketinin farklı olduğundan emin olun.
6. Yavaş site hızı. Google son zamanlarda bir sitenin sayfa sunma hızına önem veriyor. Her türlü optimizasyonu yaparak sitenizin hızlanmasını sağlayın.
7. Çok sayıda 404 hatası. Bir çok webmaster’ın düştüğü bir hata. Bulunamayan sayfadan ne olacak deniyor. Ama google bunu ziyaretçi deneyiminin negatif etkilenmesi olarak kabul ediyor. Eskidende belirli bir yüzdeyi aşınca siteyi cezalandırırdı. Ancak anlaşılan bu yüzdeyi iyice düşürmüşe benziyor.

Bir önceki söylediğim bir fikri biraz daha detaylandırmak istiyorum. “…Eğer filtre olsa, sitenizi başka bir siteye 301 yaparak yönlendirip eski sıralamanıza dönebilirdiniz. Ancak yapılan bir filtre değilde algoritma değişikliği olduğu için durumunuzda 301 yapsanız da bir değişiklik olmayacaktır…” demiştim.

301 yaparak aslında geçici olarak kurtulabilirsiniz. Ancak bu yazıda bahsettiğim düzeltmeler yapılmadıkça eninde sonunda yeni sitenizde filtreye yakalanacaktır. Sitenizi göçebe gibi taşıyıp durmak istemiyorsanız kalıcı bir çözüm olsun istiyorsanız, bu yazıda bahsettiğim önerileri hayata geçirmeye çalışın.

Şu ana kadar yazdığım en uzun yazı oldu. Google penguen güncellemesi hakkında gerek Türkçe gerek başka dilde bulabileceğiniz en kapsamlı yazı olduğuna inandığım bir makale çıktı ortaya. Umarım bazıları çıkıp, seomoz dan şurdan burdan tercüme edip yazmış gibi iftiralarda bulunmazlar. Bu tür iddiası olanların lütfen çevirdiğini iddia ettiğim yazıyıda iddialarında kaynak olarak belirtmelerini rica ediyorum.

Bu istek paragrafı biraz manasız gibi görünebilir ama, insan bu kadar emek verince, bu tür iddialar gerçekten çok can sıkıcı oluyor. Bu yazıda yazılanları uygulayarak penguen güncellemesinin etkisinden kurtulanlar yorumlarda bunu belirtirse çok sevinirim. Ayrıca yorumlarda yazıya eklemek istedikleriniz veya eleştirileriniz olursa bizimle paylaşırsanız sevinirim.

Lütfen unutmayın tiyotrada sanatçılarının beklentileri oyun sonunda alkışsa, bir blog yazarınında beklentisi yazının sosyal medyada paylaşılması ve yazısına yorum yazılmasıdır.

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

27 Responses to “Google Penguen güncellemesi kurbanlarına tavsiyeler”

Read below or add a comment...

 1. breed says:

  Anchor text olayına katılmıyorum. Yaptığım incelemelerde tek kelimeye binlerce link alan sitelerin hiçbir şekilde etkilenmediğini gördüm. Tabi farklı etkenler var ama benim görüşüm bu güncellemede anchor text yoğunluğunun pekte önemli olmadığı.

  • yazar says:

   anchor text yoğunluğu yüzde yüz emin olduğum bir bilgi. Etkilenmemiş sitelerin neden henüz etkilenmediklerini yazıda detaylı bir şekilde açıkladım. anchor text ile oldukça fazla deney yaptım. Deney sonuçlarıda yüzde yüz bu bilgiyi doğruluyor.

 2. grseo says:

  Bence tam aranan bir yazıydı şu günlerde tekrardan çok saol admin bilgiler için.

 3. Uyur says:

  penguen hakkında yazılmış en mantıklı makalelerden biri olmuş, paylaştıklarınız için teşekkürler.

 4. hoxy says:

  Merhaba

  Üstadım araştırdın, okudun,anladın, çevirdin, düşündün, vakit ayırdın, üşenmedin, yazdın! Eline ve emeğine sağlık. Son zamanlarda nefesim tutarak okuduğum nadir ve bir okadar fayda dolu… Güncelleme sizin de belirttiğiniz gibi etkisini arttırarak dalga dalga gösterecek kanısındayım. Sanki her hafta bişeyler oluyormuş gibi…

  Ben Penguen öncesi haber sitemde yazılım değişikliği yaptım,güvenilir bir sisteme dahil oldum. Kelimelerim de 1. sayfada olan da var 10. sayfada olanda var. Doğrusu tek kelimeye indirgemiyorum çünkü sektörüm geniş ve ürettilen haberler bir çok sektöre dokunuyor. Tamamiyle özgün olmasada % 50 diyelim copy paste olayı var kimde yok ki? Her neyse sitem çok şükür etkilenmedi aksine daha fazla güçlendiği kanısındayım. Yazdıklarının bana çok şey anlattı, sanırım yarın itibariyle haber çalışmalarımda uygulamaya başlıyacağım. Son 6 aydır hassas biçimde üretilen yazılara daha hassas davranılarak google atılacak. Ben de şimdiden merak etmeye başladım….

  Yazı gerçekten çok faydalı, adıma teşekkürlerimi iletirim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim üstat. Kısa yoluma da ekledim:)

 5. serkan says:

  Üstad hakkında herkes övgüler yağdırmış sağda solda, merak ettim okuduğum ilk yazındı, Bir şeyi ya tam yapacaksın,yada hiç yapmayacaksın gibi bir hayat prensibin mi var nedir, gerçekten olmuşken tam olsun şeklinde Penguen güncellemesi konusuna değinmişsin..Az çok hatta çokk 🙂 bende negatif olarak etkilendim penguenden yazıda geçen konulara daha bir dikkat edicem..

  Yeni makalelerini bekleriz, birde bir babalık yapsan nofollow linklerde bir numara var ama söylemem demiştin,onu biyerlerde yazdınmı veya yazıcakmısın..

 6. Cemal says:

  Ellerinize sağlık son zamanlarda gördüğüm en faydalı makaleydi. Okurken bitmesin daha öğrencek çok seyim var diyordum içimden:) Bunu inanın çok içtenlikle söylüyorum, bu site seo konusunda gerçekten kaynak gösterilebilecek tek site. “seo” yazıldığında çıkan ilk 10 site her ne kadar google ‘la savaşmayın onunla birlikte ilerleyin deselerde, yaptıkları dedikleriyle örtüşmüyor. Yeni bir konu açıldığında üstün körü, herkesin heryerde bulabileceği bilgiler yazılıyor. Sadece güncelliği önde tutmak için. “ziyaretçilere yazının faydalı olup olmadığı hiç umurlarında değil”
  Sizin yazılarınızı okuduğumda ise ” heh, sonunda farklı ve gerçekten tecrübeyle sabitlenmiş, her konuda insanları ihtiyaçlarını ve akıllardaki soru işaretleri giderebilecek bir yazı buldum diyebiliyorum.”

  Tekrar emeğiniz için çok teşekkürler… Yeni yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum:)

 7. Zeynel Hoca says:

  Ustadım güzel yazı olmuş. Eskiden sitelerimle ilgili çalışmaları kendim yapardım. Şimdi çalışanlarım var. Bu yazıyı okumalarını ve sişzi takip etmelerini sağlayacağım. Teşekkürler…

 8. Dilek Özatmaca (Özsoylu) says:

  Öncelikle bu Uzun emek verilerek hazırlanmış Makalenizden dolayı çok teşekkür ederim.ben amatör bir şekilde site yapıyorum, bu bilgileri ancak siz sayın üstadlarımızın makalelerini okuyarak öğreniyorum.benim sitemde şu saate kadar 749 sayfa var, etiket sayısı 2484 idi ve ben indexlenen linklerimin kırılacağını hiç düşünmeden google indexsi olan ama henüz googldan girişi olmayan tek kelimelik etiketlerimi sildim.Etiket sayımı 1400 düşürdüm. bu sebeble sizin bahsettiğiniz 404 hataları için Quick Page Post Redirect Plugin version 4.2.3 eklentiyi kurdum. fakat ayarlarını ingilizce olduğu için tam yapamadım. artık eklentiyi yüklediğim sitedeki görsellere bakarak ayarladım.siteme bir göz atıp,değerli önerilerinizi burdanyada email adresime iletirseniz size minnettar olurum.Başarılarınız Daim,Siteniz Bol Hitli Kazancınız Berekli Olsun.Teşekkürler

 9. Mefrens says:

  Merhaba benden önceki yorumcu arkadaşların da ifade ettiği gibi harika bir yazı olmuş. Ama hala googlenin ,”arama motorları olmasaydı yine de bu yazıyı yazar mıydınız” kriterini karşılamıyor malesef ;)) Özellikle patent konusunu daha önce görmemiş ve duymamıştım bunu sizin sayenizde öğrendim bunun için çok teşekkür ederim. Yazılarınızın devamını diliyorum.

 10. Birol Balaban says:

  güzel ve ayrıntılı bir konu olmuş elinize sağlık

 11. Süleyman says:

  Herkese Merhaba

  Acemi bir seocu olarak, Makale hakkındaki kişisel düşüncem; SEO konusunda Türkçe olarak yazılmış en iyi makale. Birçok forum ve blogda yarım yamalak birşeyler söyleyen arkadaşların aksine, herşeyi derli toplu, uzun süren testler sonunda, açık yüreklilikle, detaylı örnekler vererek, açıklayan yazara teşekkür etmek isterim. Bu makale ile seo blog yazarlığı çıtasını bir kademe yükselttiği için de kendisine minnettarım. Ben kendi payıma bu yazıyı twittledim… Umarım bu yazıdan mümkün olduğu kadar çok kişinin haberi olur… Yazarın söylediği gibi, bunun da yolu sosyal medyadan geçer.

  Teşekkürler Hocam…

 12. Tahir ÖZCAN says:

  Seo dünyasının kısmi şekilde içerisinde olan ve aslında artık bıkkınlığın vermiş olduğu bir şekilde uzaklaşmak isteyen birisi olarak; seo piyasasında bu kadar emek verilmiş ilk yazıyı okuduğumu söyleyebilirim.

  Yazılarınız çok oturaklı, çok derli toplu ve gerçekten düşündürmeye yönelik; bilgi verici olup olmadığı konusunda belki kişiler fikir ayrılığına düşebilir; fakat bunun sebebi de biz Türklerin her konuda “armut piş ağzıma düş” mantığından yola çıkarak, sorun ney onu söyle abi ve ne yaparsam düzelecek şeklinde hususa yaklaşmasındandır.. Yani seo konusunda çuvaldızı kendimize batırmamız gerekirse, bu sorunu nasıl çözecez yol göster deyip, sanki sihirli bir değnek varmış gibi etraftan bir beklenti içerisine giriyoruz ve asla bizi birisi düşünmeye itemiyor; ona izin vermiyoruz çünkü. Ne gerek efendim, niye düşünelim; birileri düşünür ve bize ilacı yazar; biz de hayda 2 gün sonra yataktan kalkarız nasılsa (: Olay aslında cidden böyle..

  Gerek algoritma lisansları hususunda olsun, gerek testleriniz konusunda olsun; gerekse de önceki güncellemeler ile karşılaştırma çabanız hususunda olsun; her anlamda düşünmeye sürükleyen bir yazınız var ve emek yadırganamayacak derecede büyük. Bu yazının bir gün sürdüğünü bile düşünüyorum.

  Yazılarınızda ufak bir eksik olarak, heyecan bulamadığımı söyleyebilirim. Fakat bilimsel temelli metinlerde çok fazla da heyecan olmayacağı gerçeğini de unutmuş değilim tabiki 🙂 Yinede içimden geldiği için belirtmek istedim, belki ilerleyen yazılarda farklı şekillerde heyecan dozunu artırabilirsiniz yazınızda.

  Emeğiniz için yeniden teşekkür ederim.

  İyi çalışmalar

 13. Kadir says:

  Eline bilgine emeğine sağlık kardeşim Google’un son düzenlemelerini anlatan bu kadar yararlı başka bir makale yok. Çalışmalarında başarılar dilerim…

 14. merve says:

  Sonunda diyorum… Sonunda penguen güncellemesi ile ilgili kaliteli makale yazmış biri.Güzel bir konuya değinmişsiniz emeğinize sağlık.

 15. Ek Gelir says:

  Hocam R10 dan masklow nikli kardeşimiz aracılığı ile sizinle tanışma fırsatı buldum . Allah razı olsun gerçekten çok faydalı ve bir dünya emek dolu bir yazı paylaşmışınız istifade edeceğimi düşünüyor ve tüm sosyal paylaşım sitelerinde paylaşacağımı buradan belirtiyorum. Hayırlı günler dilerim.

 16. ertugrul says:

  Penguen güncellemesi ile ilgili en açıklayıcı yazıyı sayenizde bulabildim. Bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.

 17. ertugrul says:

  hocam bu arada size bir soru sormak istedim iletisim adresinizi bulamadım burdan yazayım dedim. Sorum şu; google penguen güncellemesinden sonra çok değişik bir durumla karsı karsıyayım anlam veremediğim ve cevabını hiç biyerde bulamadığım. Öncelikle parakazanma.firsati.org subdomainli websitem penguen güncellemesinden önce internetten para kazanma kelimesinde 1.sayfa 5.sıradaydı. internetten para kazanma fırsatları kelimesinde de 1.sıradaydı. Güncellemeden sonra sadece anasayfa hitlerim kayboldu. Aramalarda çıkmamaya başladı. Fakat parakazanma.firsati.org/tag/oyun-oynayarak-para-kazanmak altsayfam online oyun oynarak para kazanma kelimesinde 1.sayfa 5. sırada idi ve hala aynı yerde. Sorun sadece anasayfanın aramalarda kaybolması. Anlam veremediğim durum google yeniden değerlendirme isteği gönderdim el ile yapılan spam bulunamadı cevabını aldım. Yani site herhangi bir ceza yememiş sanırım. Sizin de dediğiniz gibi belki backlinklerimden dolayı site kayboldu veya anahtar kelimeyi makalelerimde yoğun kullandığım için fakat sorun şu; bu yüzden sitenin hiti düşse, anasayfanın 1.sayfadan 400.sayfaya gerilese yine anlıcam ama tamamen ortadan kaybolması siz ce normal mi? Bu duruma hiç bir anlam veremedim. Sizden ricam hocam bunu mantığı nedir sizce benimle paylaşabilirmisiniz. Bnm gibi aynı durumu yaşayan birçok arkadaş var hiç kimse de bir anlam verememiş durumda. Bu konuyla ile ilgili bir bilginiz varsa ufak bir bilgilendirme yaparak mail atarsanız çok sevinirim şimdiden çok çok teşekkürler. Saygılar

 18. sertac kaya says:

  ileriyi görür gibi bir halin var. bukadar yazdığın çizdiğin şeyin %100’ü doğru olsaydı kendi siten aramalarda ilk 10da olur yada gerlilere düşmezdi derler insana. dikkatimide birşey çekiyor nacizane, burada yazdıkların, yada senin gibi yurtiçinde veya yurtdışında yazılan yazılarda bakmtığımda şu hisse kapılıyor insan sanki,
  BU ŞÖYLEDİR, BU BUDUR, BUNU BÖYLE YAPMALISINIZ gibi yorumlarda bulunuyorsunuz ve bulunuyorlar. Nerde biliyorsunuz bukadar kati konuşarak bu bir, bu tip makaleleri okuyanlar sanırlarki makaleyi yazan google’ın sahibi. Matt cuts denen şahıs haftada bir video koyarak insanları yanlış yönlendirip bilgiler veriyor bence. hiçkimse bunları düşünmüyor. ya yanlış yönledirip ilgiyi başka alana çekerek başka birşeyin peşindeyse bu kobay adam? Ya bu herif ajansa dicem 🙂 biraz espiri katayim dedim. kısa ve öz makale yazarken bukadar kati konuşmalarda bulunmamak gerekir diye düşünüyorum…

 19. Emrah Öztürk says:

  Yazı gerçekten penguen algoritması ile ilgili yazılan Türkçe kaynaklar içinde herkesin ciddi bir kaynak olarak gösterebileceği bir yazı.

  Yazı içindeki detaylara gelirsek, pek çoğu aslında ciddi trafik alan site sahiplerinin sitelerine bebek muamelesi yapması ile zamanla farkedilecek unsurlardı.
  Örnek olarak; delphi911.notdefteri.gen.tr gibi site url adresinin backlink veya backlink olarak kullanılan sayfa veya sitelerde geçmesi size çok büyük yarar sağlıyor. Öncelikle trustrank denen olguyu arttırıyor. Buna biz sitenin otoriter puanı diyoruz. Yaklaşık 3 yıl önce tecrübe ettiğim bir konuydu bu.

  Daha sonra sayfa içerisinde hedef kelimenin alakasız ve birden fazla kullanımı da bazı arama sonuçları için kötü sonuç verebiliyor. Ancak bazı arama sonuçlarında yer alan siteler hemen hemen benzer yöntemleri fazlaca kullandıkları için Google kötünün iyisini seçerek sıralamaya sokuyor. Örnek arama film izle.

  Google ve ona yakın platformları yaptığı güncellemeler ve geliştirmeler genelde bir yol niteliğinde oluyor. Google WM Tools içerisindeki sayfaların title ve desc. içerisindeki benzerlik oranını bulup bunu webmastera sunuyor ve bu bölümler üzerinde değişiklik yapması gerektiğini söylüyor. Webmaster hala bu konu üstünde ısrarcı olduğunda kendi zarar görüyor.

  Yine şu more etiketi ile anasayfa ve içerik sayfasındaki farklılığın belirtilmesi olayı zamanında WordPress sürümlerinden bir tanesi çıkarıldığında Google arama kalite ekibinde yer alan bir çalışanın twitter hesabında bu alanı kullanmamızın faydalı olacağı yönündeki tweeti gözüme çarpmıştı ki bu çok mantıklı. Ana sayfada yazılan yazı özgün olursa, alt sayfaya verdiğiniz linkte o kadar güçlü oluyor. Biliyorsunuz mutlaka, artık domain http://www.domain.com, domain.com, sub.domain.com ve domain.com/subpage olarak farklı değerlendiriliyor. Trustrank değeri domainin geneline veriliyor. Ancak pek çok filtre domainin tümüne değil sayfaya özel puan veriyor. Şöyle ki bazı alt sayfalarınız ana sayfanızdan kaliteli olabilir.

  Site hızı olayı zaten yıllardır konuşulan bir gerçek. Buna katılmayan bence hiç bu işlere girişmesin.

  Google’un 404 hatalarına takması ve bu konuyu önemsemeyen sitelerin sıralama kaybetmesi normal. Yaptığım bazı ufak çaplı deneylere göre bir site trafiğin neredeyse tamamını anasayfası üzerinden almasına rağmen Google üzerinde indexli sayfalarının %30’unda fazlası 404 hatası veriyorsa sıralama kaybı yaşaması kaçılınmaz. Zaten bu konuyu mantık olarak düşünürseniz çok normal bir durum.
  Kullanıcı sitenin bir sayfasına Google’dan girdiği zaman 404 hatası veriyorsa büyük olasılık hemen çıkacaktır. Bu yüzden Google yönergelerinde de belirtir yönlendirici 404 sayfaları oluşturun. Tabi 404 sayfası yaratmamaya özen göstermemiz bunun öncesinde geliyor. Google girdiği sayfada 404 hatası olduğunu görüyor ve bunu site bazına yayarak indexlediği diğer sayfalara oranlıyor. Eğer 404 sayfa oranı yüksek ise sizi ciddi bir şekilde gerilere itiyor. Bu durumu düzeltirseniz tekrar eski sıralamanızı almanızı sağlayabilir veya en azından eski sıralamanıza yakın bir noktaya gelebilirsiniz.

  Faydalı makale için teşekkürler. Türkiye’de seo konusunda ciddi anlamda bir kaynak oluşmaya başladı. Ben açıkcası bilgilerimi paylaşma yanlısı değilim çok fazla olarak. Burada yazacağım bu yorumu kendi siteme de yazabilirdim ama burada durması beni daha mutlu eder 🙂 Saygı ve sevgilerimle.

 20. Mert says:

  Patentin türkçesi olsaydı mükemmel olurdu.

 21. sinan says:

  Gerçekten makaleniz mükemmel, hele benim gibi seo yu yeni öğrenen kişiler için. emeğinize sağlık. merak ettiğim bi mevzu var; sizin bu anchor text ile ilgili tespitiniz niche site mantığını ortadan kaldırmıyomu? yani aylardır ben seo makaleleri okuyorum, hepsinde tek kelimeye odaklanıp hatta o kelimeyle domain alıp site kurmamızı ve o kelimeye seo çalışmamız söyleniyodu. şimdi, eğer ben doğru anladıysam siz bu mantığın çöktüğünümü ifade ediyosunuz, yani artık niche site arayışına girmemelimiyiz. cevaplarsanız çok memnun olacağım. tekrar teşekkürler.

 22. Ünal Öztürk says:

  Normal şartlarda bir yazıya yorum yazmam ama epeyce emek vermişsiniz ve güzel bir yazı olmuş buna değer.Aslında bunlar en başından beri geçerli olan kurallar hatırlatmalar için teşekkür ederim.

 23. sercan says:

  Özellikle ingilizcesi benim gibi zayıf olanların SEO hakında yazılmış yazıları anlamaları biraz zor oluyor. Bu yazıyı hazırladığın için sana ne kadar teşekkür etsek azdır. Eline sağlık.

 24. 724lastik says:

  Emeklerinize Sağlık herzaman devamlarını bekleyeceğim….

 25. para kazanmanın kısa yolları says:

  Bu kadar detaylı bilgisini paylaşan bir siteye ilk defa rastladım.Bunun bir iyi bir de kötü tarafı ,bu işte yeni olmanın verdiği kafa karışıklığı.Yine de tesekkürler.

Yorumlarınızı paylaşmanızı rica ediyorum...

*