Google penguen güncellemesi

0
0
0
0
0
0
0
0
0
or copy the link

Yazının başlığı 25 nisan google güncellemesi. Ancak aslında bu başlık 25 nisan google faciası olmalıydı. Sanırım bir çokları için 25 Nisan 2012 tarihe kara çarşamba olarak geçti. Google yaptığı son güncellemesi ile dünya çapında webmasterlerin altından halıyı çekti. Yüzünden gülümsemesi hiç eksik olmayan kimine göre şeytan kimine göre melek kimliğindeki matt cutts a göre bu güncelleme ingilizce dilinde arama sonuçlarının %3 ünü etkilemişti.
matt cutts

Yazı Güncelleme 1: güncelleme öncesi 697 kelime sonrası 891 kelime(güncelleme tarihi (26 Nisan 2012)
Güncelleme 2 : güncelleme öncesi 891 kelime sonrası 1,128 kelime(güncelleme tarihi (28 Nisan 2012)

Bir çok google güncellemesinin tersine dünya üzerindeki google’un desteklediği tüm dillerde bu güncelleme aynı anda devreye girdiğini söyleyen matt cutts, her dilde etkilenme oranının farklı olduğunu belirten açıklamasında bu etkilenmenin google.pl (polonya) %5 e ulaştığı bilgisini veriyordu.

Ancak dün gece yarısından itibaren tüm dünya genelinde kopan gümbürtüye bakılırsa, ya sonuçların %97 sini oluşturan kesimin dünyadan ve internettten haberi yok, google sonuçlarına önem vermeyen bir kesim oldukları anlaşılıyor ya da, matt cutts’ın dediğinin aksine etkilenen kısmın yüzdesinin onun verdiği değerin çok ama çok üzerinde olduğu anlaşılıyordu.

Güncellemeye ait resmi yazıyı adresinde bu güncellemenin neler içerdiği ile ilgili yazının ve dolayısı ile güncellemenin duyurusuna ait yazının aslını görebilirsiniz. Genelde, kaliteli içerik taşıyan, sayfaların ön plana çıkarılmasına yönelik bir güncelleme olduğu ve ingilizce spun (eşanlamlı kelimelerin kullanılarak yazının yeniden yazılması) olarak adlandırılan içerik ile, yazının anlamı ile alakası olmayan linkler içeren yazılarda yer alan linklerin elden geçirildiğinden bahseden yazıda esas bana ilginç gelen kısım bu yazıya yapılan yorumlar oldu.

Her yazıda olduğu gibi bir kaç tane yalaka diye tabir edeceğimiz yorumu saymazsak, matt cutts a küfür eden yorumlara kadar bir çok yoruma rastlamak mümkün. Ancak yorumların genel olarak birleştiği nokta “… insanların çoluk çocuğu var, bir gecede bir çok insanı ekmeğinden ettin google sende Allahından bul…” manasını görmek mümkün. Ben bu yazıyı yazmaya başladığım sırada yazıya gelen yorum sayısı 350 ye ulaşmıştı.

Güncelleme aynı anda tüm dünya genelinde olunca haliyle, Türk webmasterlarında durumu farkedip, can havliyle ne olduğunu anlamaya çalışması ve konuya yorum getimeye başlaması aynı anlarda gerçekleşti.
forumlarda yer alan bir yorum
Forumları incelerken bana çok ilginç gelen yorumlardan birisinin ekran görüntüsünü paylaşıyorum sizlerle. Kısaca yazının sahibi, bu devasa değişikliğin google veri merkezinde yaşanan teknik bir arızadan kaynaklandığı tezini öne sürüyordu. Elbette insanların siteleri bir gecede sıralamalarda ortadan kaybolunca bu tür ilginç yorumlar yapmaları mümkün. Ancak bu yorumu yapan arkadaş, sanırım ortadan kaybolan sitelerin yerini başka sitelerin aldığı gerçeğini görmek istememiş. Eğer teknik bir arıza olsa, en kötü ihtimalle google arama sayfasına ulaşamazdık. Ama sonuçların tepetaklak olması teknik bir arızadan çok güncellemeyi hazırlayan google mühendislerinin teknik bir hatasından kaynaklanıyor olabilir elbette.

Google güncellemesine eleştirilerim

Güncellemenin ilk saatlerinde tepetaklak olmuş sonuç sayfalarında bir çok ilginç durum göze çarpıyordu. Bunlardan en ilginç olanı

make money online

aramasının google.com da verdiği sonuçtu (ki şu anda google mühendisleri bu ucube sonucu düzeltmişe benziyorlar). Bu arama sonucunda ilk sayfada ilk sırada çıkan site

http://makemoneyforbeginners.blogspot.com/

Diyebilirsiniz bu site ile ne alıp veremediğin var. Elbette yok ama siteye girmeye kalktığınızda boş bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Ingilizce aramalarda çok ciddi bir rekabeti ve para getirisi olan bir kelimede yeni algoritma değişikliğinin en tepeye içinde hiçbir içerik olmayan bir sonuç getirmesi tek kelime ile bu güncelleme ile google’un kendini batırdığının bir göstergesi oldu.

Bunun gibi bir çok önemli aramada yeni sonuçlar yapılan arama ile çok da kaliteli olmayan içeriklerin kullanıcılara sunulmasına neden oldu. Bir çok kelimede, eskiden gerçekten o aramanın sahibi diye nitelendireceğim içeriğe sahip (ki bir çok ticari sitede bu grupta yer alıyor) site bir anda ortadan yok oldu.

Webmasterlara tavsiyelerim

Bu güncellemenin dünya genelinde yaptıgı etki miktarı ve sonuçlarda ki kalitesizliğe bakarsak, bu güncellemenin en az bir hafta boyunca bir çok düzeltme güncellemesi ile devam edeceğini söyleyebiliriz. Yani en az bir hafta boyunca taşlar epey yer değiştirecek, tabiri caizse, arama sonuçları dans edip duracak. Herhangi bir şey yapmadan evvel tozun toprağın durulmasını bekleyin. Şu aşamada hiç bir şey yapmayın.

Ben ya bu yazıyı güncelleme olarak ya da yeni bir makale olarak ilerleyen günlerde bu güncelleme ile ilgili alınan hasarı azaltacak veya ortadan kaldırmak için neler yapılabileceğine dair ipuçları vermeye çalışacağım. Ancak en az 10 gün boyunca kime ne olmuş neden olmuş analizi yapmamız gerekecek.

Sizlerden ricam, bu güncelleme ile siteniz etkilendi ise, siteniz hakkında yorum olarak bilgi paylaşmanız;

sitenizin yaşı
sitenizin kullandığı platform (wordpress vs)
siteniz nerede host ediliyor
sitenin içeriği ne şekilde oluşturuluyor (özgün yazı, yarı özgün yazı, kopya içerik, spun text vs)
sitenizin bulunduğu niche
sitenizin dili (ingilizce, türkçe vs)
kelimenizde kaçıncı sıradan hangi sıraya gerilediniz.

Sorular ve Cevaplar

Bu bir filtremi?
Hayır bu kesinlikle bir filtre değil. Google sıralama algoritmasında çok ciddi bir değişikliğe gitti. Eğer filtre olsa, sitenizi başka bir siteye 301 yaparak yönlendirip eski sıralamanıza dönebilirdiniz. Ancak yapılan bir filtre değilde algoritma değişikliği olduğu için durumunuzda 301 yapsanız da bir değişiklik olmayacaktır.

Bu güncellemeden etkilenen siteler ne olacak? Sizce bu durum böyle kalır mı?
Şu anda google sonuçları bana sorarsanız son derece berbat. Yani yeni algoritma ile hedeflenen daha kaliteli içeriğe sahip sitelerin sonuçlarda yer alma amacına ulaşılamamış. Yazıda da belirttiğim gibi bir çok saçma sapan durumlar oluşmuş. Bu yüzden önümüzdeki bir kaç hafta içinde kimisi bize belli edilmeden bir çok irili ufaklı güncelleme gelecektir. Bunda ki amaç yeni algoritmanın düzgün sonuçlar üretmesini sağlamak.

Peki sitem eski yerine döner mi? Kendiliğinden döneceğini hiç sanmıyorum. En ufak bir şansınız bile olduğunu sanmıyorum. Ancak bu söz sizi ümitsizliğe sevketmesin. Nasıl google algoritma güncelliyor, bizde yeni algoritmanın önem verdiği parametreleri bulup sitelerimizi buna göre güncelleyeceğiz. Güncelleme yapmak bir tek google un sahip olduğu bir özellik değil sonuçta. Bu güncellemeleri (nedir diye sormayın şu anda bende bilmiyorum ) yapan siteler eski yerlerine belki daha da iyi yerlere kavuşacaklardır.

Google Penguen Güncellemesi ne takılanlara tavsiyeler

Iki gündür kesintisiz yaptığım araştırmalar sonucunda ilk tavsiyeleri verebilecek hale geldim. Bu güncelleme ile sitesi etkilenen webmasterlar, sitelerini aşağıda sayacağım maddeler doğrultusunda kontrol edip gerekli düzeltmeleri yapmaya çalışsınlar

1. sayfanızda hedeflediğiniz kelimenin frekansı çok mu yüksek? Bunu düşürün.
2. hedeflediğiniz kelime için kullandığınız anchor text yoğun olarak mı kullandınız? Linklerinizdeki anchor textleri daha çeşitli kullanın.
3. Sitenizin sahip olduğu linkler, genelde blog yorumları ve/veya forum profilleri gibi günümüzde kalitesiz kabul edilen linklerden mi oluşuyor? Link profilinize web20 sitelerden gelen kaliteli linkler gibi kaliteli linkler eklemeye çalışın.
4. Site için kopya içerik sorunu yaşıyormusunuz? Post larınızda “more” etiketi kullanarak aynı yazının hem ana sayfada hem yazının kendi sayfasında bulunmasına engel olun. Ayrıca canonical etiketi kullanarak, etiket ve kategorilerinde yaşanacak benzer sorundan da kurtulabilirsiniz.
5. Birbirinin aynı TITLE etiketleri. Bir çok sitede az çok bu sorun bulunmakta. Site genelinde her bir URL nin TITLE etiketinin farklı olduğundan emin olun.
6. Yavaş site hızı. Google son zamanlarda bir sitenin sayfa sunma hızına önem veriyor. Her türlü optimizasyonu yaparak sitenizin hızlanmasını sağlayın.
7. Çok sayıda 404 hatası. Bir çok webmaster’ın düştüğü bir hata. Bulunamayan sayfadan ne olacak deniyor. Ama google bunu ziyaretçi deneyiminin negatif etkilenmesi olarak kabul ediyor. Eskidende belirli bir yüzdeyi aşınca siteyi cezalandırırdı. Ancak anlaşılan bu yüzdeyi iyice düşürmüşe benziyor.

Bu yazının devamı olan Google Penguen güncellemesi kurbanlarına tavsiyeler makalem de detaylı olarak google penguen güncellemesinden kurtulmak için yapılması gerekenler yer alıyor. Mutlaka okumanızı öneririm.

Yazıyı ilk yazarken söylemeyi unutmuştum. Bu sayfayı facebook ta beğenirseniz, google plus ile +1 lerseniz ve tweet lerseniz çok sevinirim.

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

6 Responses to “Google penguen güncellemesi”

Read below or add a comment...

 1. kadir says:

  Herkese Merhaba
  Öncelikle güncelleme hakkında bu kadar çabuk ve güzel bir makale yazdığınız için teşekkürler… Benim iki sitem bu güncellemeden etkilendi, biri ingilizce diğeri türkçe. Siteler wordpress site olup, domainler 2 yaşından fazla, her iki sitenin içeriği de orjinal. Sitelere düzenli olarak backlink çalışması yapılmakta, ancak son iki aydır farklı bir araç ile de backlink alımı yapılmaya başlanıldı. Siteler kelimelerinde 2.-3. sıradan 6. sayfanın gerilerine düştü. Benim düşüncem sorunun backlinklerden kaynaklandığı, zira domainler yaşlı ve içerik özgün.
  Umarım mümkün olan en kısa sürede bu durumdan kurtulmak için yapmamız gereken hakkında bir yazı yazarsınız hocam.
  İyi çalışmalar…

 2. Muhittin says:

  Makale güzel teşekkürler, fakat makalenin tam ortasına o çakalın resmini niye koydun yahu gitsin backlinkini satıp kendini acemilere siyo uzmanıyım diye pazarlasın

 3. yazar says:

  Koydum zira yaptığı yorum bana çok ilginç geldi. Yoksa kötü bir niyetim yoktu 🙂

 4. Aydın Öztürk says:

  Yine çok güzel bir olaya değinmişsin… delphi911 ile yine seni aramızda gördüğüme sevindim. Çok makalemde senden çıkış noktası alıyordum. Güzel gelişme ve yazılar paylaşıyorsun bu konuda seni destekliyorum… Başarılarının devamını dilerim burak.

 5. ozerkavak says:

  Arama motoru optimizasyonu ile ilgili gelişmeleri olabildiğince takip ediyorum. Kendi işletmemin ve yakınlarımın işletmelerinin sayfalarını yapıp yönetiyorum. Belli anahtar kelimeler takibimde. Mobilya sektörünün küçük bir kısmına hitap eden üretici ve dağıtıcı konumunda iki firmamız var.

  Son güncelleme ilgili en çok gözüme çarpan konu şu oldu (dar bir segment):

  * Mobilya sektöründe Arama (özellikle ürün aramaları: zigon sehpa, restoran masası vs) üst sıralardaki blog tarzı sayfaların yerini daha çok üretici ve satıcıların aldığı. Kaliteli içeriğe sahip olsa bile blog tarzı sitelerin birkaç sıra aşağılarda kaldığı, hiç adını duymadığım birçok gerçek imalatçı ve satıcının, optimize edilmemiş sitelerinin daha üst sıralarda yer bulduğu.

  Blog tarzı sitelerden kastım şu: Genelde yayınlayıcının kim/kimler belli olmayan (buna dikkat), İletişim bilgilerinin / imkanının var olmadığı, büyük oranda Türkiye’de satışı olmayan ürünleri (resimlerini), iyi çalışılmış makalaler ile kaliteli içerik haline getirmiş; ancak kaynak göstermeyen, tanıttığı ürünlerin satışını yapmayan, ppc reklamlarla ayakta durmaya çalışan, altını çiziyorum: kaynağın (yayınlayıcının) belli olmadığı siteler.

  Öncelikle belirteyim, bu tarz sitelerle ilgili bir sorunum yoktu. Hatta reklam vereceğim zaman bu siteleri kesinlikle düşünüyordum. Ayrıca güncellemeden sonra sitelerimin sıralamalarında ciddi bir değişiklik de olmadı.

 6. Mefrens says:

  Nihayet birileri penguen hakkında ciddi bir bilgi vermiş. Söylediğiniz bir çok şeyi bilmekle birlikte bunları sizin de biliyor olmanız beni mutlu etmiştir. Belliki en azından bir kaç yabancı sitede penguen nedir ne değildir nerelere etki eder bakıp olumuşsunuz. Sizi yangelip yatarak hacklink yaparak seocu geçinenlerin şahsında tebrik ediyorum. Çünkü aslında tebrik etmesi gerekenler bizzat onlardır. Çalışmalarınızın ve faydalı paylaşımlarınızın devamını dilerim. Teşekkürler.

Yorumlarınızı paylaşmanızı rica ediyorum...

*