Google Panda update

0
0
0
0
0
0
0
0
0
or copy the link

Blogun konusu seo olunca, özellikle google ile ilgili konularda uyanık olmak, gündemi takip etmek gerekiyor. 2011 yılının neredeyse başından beri, google farmer update ile yatıp kalkıyoruz. Daha önce bu konuda, Google Farmer Update – Google Arama Algoritmasında değişiklik ve Google Farmer Update başlıkları ile iki yazı kaleme almıştım. Bu güncellemenin resmi adı Google panda update olduğu için konu ile ilgili edindiğim son bilgileri bu başlık altında yazmayı uygun gördüm.

Bu yazı, google’un resmi webmaster bloğunda yayınlanan More guidance on building high-quality sites başlıklı yazıda bahsedilenler üzerine kurgulanmıştır. Ancak yazım, bahsi geçen blog yazısındaki makalenin bir tercümesi olmak yerine, önemli cümlelerin satır aralarında anlatılanları ortaya çıkarmak şeklinde olacak.

Panda,

Google Panda Update

Google Panda Update

çok sevimli görünüşlü, türü yok olma tehlikesi altında olan sevimli bir hayvan. Acaba neden böyle sevimli bir canlıyı, bu kadar insanın canını yakan bir algoritma değişikliğinde kullanmışlar merak ediyorum. Amit Singhal de google ‘un resmi bloğundaki yazısında, bu güncelleme ile canı yananların neler yaparak durumlarını düzeltecekleri konusunda tavsiyelerde bulunmuş. Ama yazıyı okyunca her zamanki gibi bu tavsiyelerin bir çoğunun boş laf olduğunu görüyorsunuz. Ancak yazıyı tekrar dikkatlice okuduğunuzda, yazıda bazı cümlelerin aslında hayati önem taşıdığını farkediyorsunuz. İşte bu makalede sizlere önemli bulduğum bu cümleleri aktaracağım ve bu cümlelerin satır aralarında nelerin gizli olduğunu farklı bir bakış açısı ile analiz etmeye çalışacağım. Bana katılmadığınız noktalar olursa veya benim gözden kaçırdığımı düşündüğünüz yerler bulunuyorsa lütfen yorumlarınızla bu makaleye katkı verin.

Google Panda Update – uzmanından tavsiyler

Başlıktaki uzman ben değilim. google resmi sitesinde konumuz olan makaleyi kaleme alan, Amit Singhal.

What counts as a high-quality site?

Yazıda yer alan önemli cümleler bu başlığın (kaliteli bir site olarak görülmek için gerekenler) altında toplanmış. Ilk olarak boş laf olarak nitelendirdiğim cümlelerden bazılarını paylaşmak istiyorum :

How much quality control is done on content?
Does the article describe both sides of a story?
Would you recognize this site as an authoritative source when mentioned by name?
Would you expect to see this article in a printed magazine, encyclopedia or book?
Are the pages produced with great care and attention to detail vs. less attention to detail?

Bu cümleleri kısaca çevirip neden boş laf olarak gördüğümü anlatayım.
Makale hikayeyi iki tarafında bakış açısı ile anlatıyor mu?
Bu siteyi, adı ile bahsi geçtiğinde otoriter bir kaynak olarak görüyormusunuz?
Bu makaleyi, basılı bir dergide, ansiklopedide, veya kitap ta görmeyi beklermisiniz?
Sayfalar, özen göstererek ve detaylara dikkat ederek mi hazırlanmış yoksa detaylara özen gösterilmemiş mi?

Yukarıdaki ingilizce cümleleri sırasıyla çevirdim. Bu cümlelerdeki fikre saygı duyarım. Güzel temenniler. Ama bence hepsi boş laf. Zira google bir canlı değil. Insanlar tarafından üretilmiş yazılım kodlarının çalıştığı büyük bir algoritma. Eğer google a bir canlı gibi değilde bir algoritma olarak bakarsanız, bu tür makaleleri okurken söylenen şeylerin ifade ettiği anlamlar göze ve kulağa hoş gelsede boş olduğunu farkedersiniz. Bu cümleleri tekrar okuyun. En azından şu anki teknoloji ile google’un algoritmik olarak bu cümlelerde yazılanları algılaması neredeyse imkansız.

Ne yapacaklar? Adam gönderip tek tek basılı yayını mı tarayacaklar? Diyeceksiniz basılı yayınında bir kısmı internette yayınlanıyor. Oradan bulurlar. Doğru yayınlanıyor ama her şey de koşulsuz yayınlanmıyor. Ya harika bir yazınız var ve basılı yayında yayınlandı ama basılı yayının bu kısmı internete taşınmadı? Google asla tam hakim olamayacağı bilgi üzerinden değerlendirme yapmaz. Bugüne kadar google bir çok algoritma değişikliği yapmış ama bu temel kuralı asla değiştirmemiştir. Zaten bu temel kurala uymasa ortalık kısa bir zamanda toz duman olur.

Diyeceksiniz, madem imkansız o zaman neden resmi blogda tavsiyeler başlığı altında bunları yazmışlar. Güzel soru ama cevabı da yazı içerisinde zaten verilmiş.

Of course, we aren’t disclosing the actual ranking signals used in our algorithms because we don’t want folks to game our search results; but if you want to step into Google’s mindset, the questions below provide some guidance on how we’ve been looking at the issue:

Makale içerisindeki bu cümle makale içinde neden bol miktarda boş laf edildiğini bize açıklıyor. Önce bu cümlede ne demişler görelim:

“…Elbette, algoritmamızda kullanılan esas sınıflandırma yapan kriterleri açıklamıyoruz. Çünkü sizlerin arama sonuçlarımızla oynamasını istemiyoruz; ama Google’un düşünce yapısına adım atmak isterseniz, aşağıda yer alan sorular olaya nasıl baktığımızı gösteren bir rehber olacaktır:….”

Bu cümlenin satır arasını okuyarak gerçek denilmek isteneni şu şekilde özetleyebiliriz: Ey webmaster, yaptığımız değişiklikleri elbette burada size madde madde verecek değiliz. Ama bazı önemli noktaları belirtmemiz gerekiyor. Kafanızı çalıştırarak burada yazdıklarımızı okumanız şartı ile bazı önemli bilgileri bir sürü boş lafın arasına koyduk. Önce bu önemli cümleleri boş lafların arasından çekin çıkarın sonrada satır aralarını okumaya çalışarak ne yapmaya çalıştığımızı keşfedin.

Gelelim önemli cümlelere ve onların gerçek anlamlarına:

Google Panda Update – Önemli cümleler ve satır araları

Is this the sort of page you’d want to bookmark, share with a friend, or recommend?

Bu, imlemek, arkadaşınızla paylaşmak veya tavsiye etmek isteyeceğiniz türden bir yazı mı?

Bu cümle, bence en önemli tavsiyelerden birisi. Satır aralarını okuyarak bu yazıyı tekrar irdeleyelim. Ey site sahibi, eğer yazdığın yazının facebook ta paylaşıldığını görürsek, Imleme sitelerinde imlendiğine rastlarsak, tweeter ve benzeri sitelerde tweet edildiğine şahit olursak, bu yazının önemli olduğuna karar veririz.

Bu cümle karşısında biz webmasterlar ne yapmalıyız? Mutlaka, yazılarınızı facebook ta paylaşın, arkadaşlarınıza beğendirin, En azından önemli imleme sitelerinde yazınızı imletin, yazı yayınlanır yayınlanmaz hiç izleyeneniz olmasa bile tweet olarak yazınızı twiter a gönderin. Kimse izlemiyor olsa bile google botlarının orada çadır kurup her gelen tweet i izlediğini bilin.

Does this article have an excessive amount of ads that distract from or interfere with the main content?

İşte site sahiplerinin hiç hoşuna gitmeyecek bir tavsiye. Demişki “…Makale, yazının ana konusunu gölgeleyen veya okuyana itici gelecek kadar fazla reklam içeriyor mu?…”. Ey web sitesi sahibi, bizim adwords ve adsense programlarımız var. Ama, yazılarınızı ve/veya sitelerinizi adsense veya başka reklam geliri elde etmek için hazırlamayın. Var olan sitelerinizde, kaliteli bilgilerinizi okurla paylaşırken, bunları gerek bizim sunduğumuz adsense programı veya benzer yöntemlerle gelir elde etmek için kullanın.

Böylece google bize yumurtamı tavuktan çıkar yoksa tavuk mu yumurtadan çıkar arasındaki ilişki ye benzer websitesi – reklam arasındaki ilişkiye nasıl baktığını gösteriyor. Yapmamız gereken sitelerimizde okuyucuya kaliteleli yazılar arasında reklamların bulunduğu izlenimini uyandırmak. Eğer okuyucular reklamlar arasında iki satır yazı arar haldelerse o sitenizden artık hayır gelmeyecek demektir.

Are the articles short, unsubstantial, or otherwise lacking in helpful specifics?

“.. Makaleler kısa, önemsiz (boş lafla dolu), veya yardımcı olacak noktalardan yoksun mu?…”
2010 senesinde Makale uzunluğuna dikkat! Google zannettiğinizden zeki başlığı ile bir yazı yazmıştım. Bu yazıda yazılarınız en az 500 kelime olsun demiştim. Anlaşılan google panda update ile, 500 kelime de google’un iştahını kesmiyor. Google diyor ki, kısa yazarsanız, yazmış olmak için yazarsanız, yazınızı boş lafla doldurursanız, yazınızı kendiniz okuyun benden ziyaretçi beklemeyin. Kısaca özetlersek bundan sonra kendinizi uzun uzun detaylı yazmaya hazırlayın.

Son bir cümlenin analizi ile makaleye son vereyim;

Would users complain when they see pages from this site?

“…Kullanıcılar bu siteden sayfalar gördüklerinde şikayet ediyor lar mı?..” Bu yazının tercümesi tam bu şekilde. Bu şekilde okuduğunuzda google nereden bilecek bunu, araştırma şirketlerine iş verip her site hakkında bilgimi toplayacak? Olurmu böyle saçmalık diye düşünebilirsiniz. Ama bu cümlenin gerçek tercümesi şu şekilde olmalı :

“…Kullanıcılar bu siteden arama sonuçlarında sayfalar gördüklerinde şikayet ediyor lar mı?..” Cümleyi bu şekilde okursanız bir anda anlam ifade etmeye başlıyor. Biliyorsunuz, chrome kullananlar tek bir tıkla beğenmedikleri siteleri google a bildirebiliyorlar. Demek ki, google artık bu şikayetlerle gelen verileri bir şekilde algoritmasında veri olarak kullanacak. Web sitesi sahibi olarak artık eskisi gibi rahat olmak imkansız olacak. Google artık her sitenin peşine canlı insanlardan oluşan bir hafiyeler ordusu takmış. Ama ben google ‘un kuru kuru gelen her şikayeti gerçek olarak hemen değerlendirip önlem aldığına inanmıyorum. Mutlaka bu şikayetlerin gerçeklik payını kontrol edecek bir algoritma ya da sistem geliştirmişlerdir. Aksi takdirde ortalık birbirini şikayet edip duran site sahiplerinden geçilmez hale gelir.

Evet, yazıda önemli gördüğüm tavsiyeler bunlar. Bu tavsiyelerin dışında da bazı önemli tavsiyeler var ancak onlar hem çok kalıp, hem de yazılanla ifade edilmek istenen aynı olduğundan yazımda yer vermedim. Ingilizce makalenin hepsini okumanızı tavsiye ederim. Sadece makalenin içerisinde geçen bir cümleden daha bahsetmek istiyorum. Zira bu cümle benim canımı en çok sıkan cümle oldu.

One other specific piece of guidance we’ve offered is that low-quality content on some parts of a website can impact the whole site’s rankings,….

“…Üzerinde önemle durmak istediğimiz bir noktada, sitenizin bazı bölümlerindeki kalitesi düşük içeriğin arama sıralamalarında tüm sitenizin etkilenmesine neden olacağı…”

Bu cümlede geçen yeni uygulama eğer uygulanırsa, bence google’un siteler bazında değilde, sayfalar bazında değerlendirme yapıyor olmak kuralına karşı geleceği. Ve işimizi feci şekilde zorlaştıracağı. Bu kural uygulandığında binlerce mükemmel sayfası olan bir siteyi bir kaç tane kötü içerikli sayfanın batırabileceği anlamı çıkıyor. Umarım google, google panda update algoritmasında bir düzenlemeye gidip bu kuralı kaldırır veya yumuşatır.

Güncelleme : Yazı biliyorum uzun oldu ama, önemli bir özet cümle yazmayı atlamışım. Kaliteli site hazırlayan, ama sitelerini ön sıralara çıkarmak için ek gayret sarfetmeyen webmasterları en üzen şey, sitelerindeki kaliteli yazılarla karşılaştırıldığında son derece kalitesiz içeriğin ya da sayfalarından kopyalanan içeriklerle oluşturulmuş sayfaların sonuçlarda kendilerinden yukarılarda çıkmasıdır.

Google, Google panda update ile bu soruna çare bulmaya çalışıyor. Ama ya kaliteli içeriğin tanımını matematiksel olarak yapmak zor olduğundan ya da google’un bile güç yetiremeyeceği kadar büyük hardware yatırımları gerektirdiğinden, bu güncelleme ile google, kalitesiz içeriği matematiksel olarak ifade etme yoluna gidiyor. Yani Google Panda güncellemesi, kaliteli içeriği tanımak üzerine değil, kalitesiz içeriği tanımlamak üzerine kurgulanmış.

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

29 Responses to “Google Panda update”

Read below or add a comment...

 1. Bir sorum olacak:Panda algoritmasına neden çok fazla dikkat ediyorsunuz? Kendi sitelerinizde bu dikkati açıkca fark edebiliyorum.

  • yazar says:

   Güzel bir soru. Teşekkür ederim. Google Panda Update ile, google, son zamanlardaki en büyük algoritma değişikliğini gerçekleştirdi. Değişikliğin uygulamaya ilk olarak konduğu google.com, üzerinde meydana gelen değişiklik %12 olarak kayıtlara geçti. 12 rakamı size küçük gelebilir, ancak google.com üzerinde var olan tüm sonuçların %12 sinin değişmesinden bahsediyoruz burada. 12 rakamı küçük gibi görünsede bu aslında devasa büyüklükte bir rakam. Özellikle %12 rakamı yerine %12 içinde olup etkilenen web sitelerinin sayısı olarak olaya bakarsak değişikliğin ne kadar büyük olduğunu daha iyi anlarız.

   Amerikada bu değişiklik sonunda kepenk kapatan, çalışanlarının bir kısmını işten çıkarmak zorunda kalan bir çok işletme oldu. Yabancı forumlarda bu web sitelerinin feryat figan seslerini duymak mümkün.

   Hal böyle olunca panda güncellemesine kayıtsız kalmak imkansız. Eninde sonunda bu değişiklik google.com.tr ye de uygulanacak ki, google.com dan sonra google.co.uk ye uygulandığını biliyoruz. Bu çapta bir değişiklik bizi vurmadan elimizden geldiğince hazırlıklı olmamız gerekir diye düşünüyorum.

   Ayrıca Panda update i bir ceza algoritması olarakta düşünebilirsiniz. Bir site, filtre ye girerek cezaya girerse, girme nedenini düzeltip bu filtreden kurtulabilir, ya da en azından bekleyip cezanın otomatik kalkmasını umabilir. Ama panda, algoritmik bir değişiklik olduğu için etkilenecek siteler için kalıcı bir ceza olacak. Bu algoritma değişikliği ortadan kalkmadıkça, yenilenmedikçe, yada düzenlenmedikçe etkilenecek siteler için hiç bir umut kapısı olmayacak.

 2. Update öncesi ne tür önlemler alınabilir?

 3. grseo says:

  Sevgili Yazar,

  Yazınız akıcı güzel öğretici ama şu da var bunu uygulamak ise daha zor. Düşün Şuan r10da kaçtane insan makale alıyor hepside aynı 😀 Ama adam sayıya bakıyor pandaya göre bu sistem google sistemini boşa harcama anlamına geliyor diye bir sonuç içersindeyim yada daha açık anlatabilmem için şunu diye bilirim Aynı içeriklerden artık bıkmış yenilikçi istiyor ve bi okadarda alaka ateş gibi birşey odunu attıkça yedikçe yiyiyor ve gine istiyor google bir borsa resmen bir borsa attıkça gelişiyopr daha iyi sini istiyor yine istiyor yine istiyor bu bitmek bilmeyen bir kısır döngü.(İstediği içerik bambaşka ve alakalı o zamana kadarkilerin alakası)

  Saygılarımla

  Not:Bu sonucu r10da nasıl etkilicek lnik alanlar makale edenler aynıu içerikde edenler acaba ne olacak yakında google.com.tr görecez.

 4. yazar says:

  @grseo, google’un istekleri konusunda haklısınız. Ancak google aslında sayfayı ziyaret açısından baktığında son derece olumlu şeyler istiyor. Tek kelime ile özetlersek, web dünyasında kalite istiyor.

  Misal, seo konusuna ilgilisiniz, ama pek bir şey bilmiyorsunuz. Gidiyorsunuz, google.com.tr ye seo yazıyorsunuz. Karşınıza 10 tane sonuç geliyor. Bunlara sıradan giriyorsunuz, bazılarındaki yazılar çok kısa, 50 ile 100 kelime, bazıları diğer yazıların tekrarları veya bir kaç sözcüğün değiştirilmesi ile oluşturulmuş farklı görünümlü ama aynı içerikli yazılar. Siz google’u arama yapmada kullanan biri olarak ne düşünürsünüz? Ben şahsen yahoo ve bing acaba sonuç olarak nasıl siteler getiriyor? veya daha kaliteli siteleri sonuç olarak veren yeni arama motorları var mı diye merak ederim.

  Bunun sonucu web ziyaretçilerinin başka arama motorlarına yönelmesi, yani google’un ziyaretçi kaybetmesi arama alanında pazar payının azalması anlamına gelir ki, google’un en son isteyeceği şey budur. Panda güncellemesinin de bu kadar büyük etkili olmasının nedeni bu.

  @Mehmet Emre Baş,
  Panda da en göze çarpan şey, copy paste yapılmış içerik, kısa yazılmış içerik, aynı site içinde birbirne çok yakın kelimeler hedef alınarak hazırlanmış içerik. Sitelerinizi elden geçirip bunlara dikkat etmek lazım.

  Kısa ve basit içeriğe bir örnek vermek istiyorum.

  Başlık : Dolap nasıl yapılır.

  Dört tane tahta alınır. yeterli miktarta çivi alınır. İşe uygun bir çekiç alınır. Çiviler tahtaya çakılarak tahtalar birbirine tutturulur. Dolabınız hazır.

  Bakın size 20 kelime ile dolap nasıl yapılır konulu bir makale yazdım 🙂 Google bunu istemiyor. İçeriğiniz derin olsun, kaliteli olsun istiyor.

  Başka bir örnek: Kelimelerimiz,
  bodruma uçak bileti
  bodrum aktarmalı uçak bileti
  olsun. Mevcut durumda, bunların her biri için bir makale yazabiliriz. Ama dikkat ederseniz kelimeler birbirlerine çok yakın. Böyle durumlarda tek makale yazın ve birbirine yakın kelimeleri aynı makale içinde kullanın diyor google.

 5. andyou says:

  google her zamanki google, her zaman olduğu gibi botlar için değil insanlar için içerik üretin diyor.
  ama bu sefer işi biraz abartmış içerik bazında,
  her konu yüzlerce kelimeden oluşmak zorunda değil bazen bir şeyleri anlatma konusunda kelimeler kifayetsiz kalabiliyor, bu durumda en iyi makale 1 adet resim olabiliyor.
  ama amcam hııı diyor yapma sakın böyle bir hata…

  dikkat edin kopya içerik almayın demiyor anlamsız kısa yazılar yazmayın pire için yorgan yakarım diyor

 6. öğren says:

  anlatım için teşekkürler

 7. Seo says:

  Güzel ve açıklayacı bir yazı olmuş, tespitlerde çok doğru elinize sağlık.

 8. ernesto says:

  google panda sadece içerik olayında etkili görünüyor.Niche sitelerimin tamamı re-write olduğu için hitler yerlerde bu durumdan nasıl kurtulucam bilmiyorum.Siteler ingilizce olduğu için özgün içerik oluşturma ihtimalim ing bilmediğimden dolayı 0. Bu içerik olayında nasıl düzenlemeler yapabiliriz bi fikriniz var mı?

 9. Kemal says:

  Peki hocam simdi söyle birsey var. Inanin bende yaklasik 5 veya 6 yildir makale yaziyorum. Kendi sitelerimde özgün çalismaya ve kopya çekmemeye çalisan birisi olarak Google’un bu yaptigi çalismalardan yoruldum. Bana birazcik webmaster’lari çaydirmak amaciyla yapilmis bir yazilim gibi geliyor.
  Aslina baktigimizda çok yüksek hitli sitelerde o kadar çok spam etiket ve spam yazi var ki, ben onlari görünce diyorum ki nasil oluyor bu?
  Yani ne yapsak bos, aslinda isi Google ayarliyor. Kendi kriterlerini kendileri benziyor biz sadece var oldugumuzu belli etmeye çalisan birileri, aslinda Google bizlerin veya kendi adima söylüeyim benim var oldugumdan bile habersiz.
  O yüzden Panda veya diger yazilan yazilimlar, ceza sistemleri devamli belli kesimin önünü kesmek için yapilan sistem diye düsünüyorum.

  • yazar says:

   Panda, ile google çöplüğe dönüşmeye başlayan internetin önüne geçmeyi çalışıyor. Ancak sorun şu ki, kalitesiz içerik üreten, sağdan soldan içerik kopyalan yani interneti kirleten grup işlerini çok iyi biliyorlar. Google bunlara devamlı önlem alıyor (ki bu seferki en büyük önlemlerden birisi) ancak bu grup devamlı evrim geçirerek yeni şartlara kendilerini uyarlıyorlar. Google ile bu grup arasındaki savaş bu yüzden hiç sona ermeden devam edecek.

   Derdi kaliteli içerik üretmek olan kişiler, herşeyi kuralına uygun olarak yapmaya devam ettikleri, google a güvenmek istedikleri sürece, malesef almak istedikleri sonucu alamayacaklar. Zira rakip asla uyumuyor, durmuyor, pes etmiyor. Size tavsiyem, mevcut kaliteli içeriğinizi devam ettirin ancak rakiplerin (kalitesiz ve/veya kopya içerikle işini götürenler) uyguladığı yöntemlerin bazılarını sizde kullanın. En basitinden, doğal link kazanacağım diye beklemek yerine, kendiniz sayfalarınıza link edinin. Link edinerek kaliteli içeriğinizinde faydası ile rakiplerinizin ciddi anlamda önüne geçersiniz.

 10. Fatih says:

  Hocam çok güzel bir makale olmuş, elinize sağlık. Öyle tahmin ediyorum Panda bu makaleye karşı çıkmayacaktır 🙂

 11. Ulusoy says:

  süper bir makale olmuş teşekkür ederim bu panda hakkında okudugum en güzel anlatımdı!

 12. Tvci says:

  İyi güzel makale fakatta benzeyen anlamlı kelimeleri yazıda geçirin derken kendisi bize spam yapın diyor resmen googlenin anlayamayacağı kadar spam yapılır hemde gözüne soka soka bir 2 benzer yazarlar sonra kaptırırlar buda bir nevi spamdır. Saçmalamış google gene bir para döngüsüne el atmak istiyor her sene nisan mayıs haziranda hep bir b.klar çıkar.

 13. plaket says:

  teşekkürler..

 14. Murat says:

  Panda’nın tosladığı bir sitenin hiti;
  makale, imleme, profil link vb. işlemlerle en azından eskisinin yarısına kadar yeniden yükseltilebilir mi?

  Yoksa Panda, bu tür işemleri de mi bamboo’dan saymıyor?

 15. Blog kepçe says:

  Hocam yazdıklarınızı sonuna kadar okudum. Tabi yorumları da. Google’nin panda algoritması hakkında bu kadar geniş çaplı bilgiye r10’da dahil hiç bir sitede göremedim. Değerlendirmelerinizi bizlere aktardığınız için çok teşekkür ederim…

 16. izlesene says:

  Makale için teşekkürler, bu güncelleme ile birlikte backlinkin sıralamaya etkisi artar mı azalır mı? Backlink türlerinini hangisi ön plana çıkar(footer, tanıtım yazısı, rss, vs.)?

 17. Istanbul says:

  Hocam, Boşuna yazmassınız diye daima vaktim oldukça siteyi takip ediyorum,,
  Allah klavyene zaval göstermesin..
  Süpersiniz, Ama anlayana..
  Tşk.

 18. aLKaDraZ says:

  @yazar,
  O bahsettiğin kişiler biz oluyoruz.. Burda yazı yazanların hepsi bence.. Çünkü bizlerde google aramalarına müdahalede bulunuyoruz. İmliyerek, backlink alarak v.s. :)) Makale için teşekkürler….

 19. sesli chat says:

  bu pandaya halen kafam ermedi ama yakında çözecem bu işi hocam

 20. Tanıl says:

  Google Panda Güncellemesi hakkında okuduğum en başarılı türkçe makale,teşekkürler

 21. Haber News says:

  “Aslına baktığımızda çok yüksek hitli sitelerde o kadar çok spam etiket ve spam yazi var ki, ben onları görünce diyorum ki nasil oluyor bu?”

  Evet katılıyorum… Bir satır yazı, 50 satır etiket/tag uygulaması…

  Bu “Panda” ile bu işi çözemez Google! Çünkü 3-4 aydır uygulanan sistem aramalarda ki çöplük sonuçları değiştirmiş değil!

  Yeni arama sonuçlarındaki siteler ne kadar kaliteli! bu ortada…

  Hayırlısı..

 22. Ümit says:

  Allah razı olsun kardeş. Yüksek olasılıkla mühendis olmalısın. Yazdığım e-posta adresine dönüş yapar mısın? Sana bir iş teklifim var.

 23. barış says:

  Aramalarda web sayfam ilk 4 sayfada hiç çıkmıyor ne yapabilirim bu konu da acaba.Bütün Etiket dosyalarını sildim.Önceden Sitem günde 1k hit alıyorsa şimdi günde 10 kişi zor giriyor.Şimdiden teşekkürler

  • yazar says:

   Panda sadece etiket demek değil. Panda ile ilgili makalelerimi okursanız dikkat edilmesi gereken parametrelerin bir çoğundan bahsettiğimi göreceksiniz. Sitenizi tüm bu parametreler için gözden geçirin.

 24. evden eve nakliyat says:

  Bilgileriniz için teşekkürler. Bu bilgiler sadece blog için mi yoksa bir şirket web sitesi için de geçerli mi?
  Yani sonuşta burada bir hikaye değil ve yapılan bir hizmetten bahsediliyor. Teşekkürler

 25. seo uzmanı says:

  Google panda güncellemesine dair en geniş kaynağa sitenizde rastladım. Konuyu tüm incelikleriyle anlatmış olmanız ise ayrı bir güzellik teşekkürler.

Yorumlarınızı paylaşmanızı rica ediyorum...

*