Google Panda bilinen seo taktiklerini nasıl değiştirdi?

0
0
0
0
0
0
0
0
0
or copy the link

Google Panda Güncellemesi isimli güzel bir makale yazdığımı sanıyordum. Taki r10 sitesinden bir arkadaş,

Bu yazı da bize yeni bir şey söylemiyor, bildiğimiz şeyleri biraz allayıp pullamışlar.


diye yorumda bulunana kadar. Insan yazdığı makalenin güzel, kaliteli ve bilgi dolu olduğunu bildiğinde yani yazısının gerçekten arkasında olduğunda bu tür bir yoruma canı fena halde sıkılıyor. Sonuçta hiç bir karşılık beklemeden bilginizi paylaşıyorsunuz, bırakın bir teşekkürü bu tür bir yorum gelince insan gerçekten üzülüyor. Google Panda bilinen seo taktiklerini nasıl değiştirdi? başlığını attığım bu makale her ne kadar şikayetle başladıysada, yine R10 dan başka bir arkadaşın gördüğü yabancı bir makalenin daha doğrusu o makaleye konu olan video nun tercümesini yapmamı istemesi sonucu ortaya çıktı. Bu yazıda elimden geldiğince hem o videoda anlatılanları aktaracağım, hem de makalenin içeriği, yukarıda linkini verdiğim ve beğenilmeyen yazımla bu videoda anlatılanları örtüştüğü noktalara değinerek google panda update in (ya da bizim dilimizle söylersek google panda güncellemesi) nin getirdiklerine kendi fikirlerim doğrultusunda bir analiz yapacağım. Yanlız baştan uyarayım, sadece video da anlatılanlar bile ciddi uzunlukta bir yazının ortaya çıkmasına neden olacak. O yüzden bu konuya ilgi duymuyorsanız ya da ben uzun yazılara gelemem diyorsanız, okumayı burada bırakın ya da benim yorumlara başladığım, Google Panda Güncellemesi – Bence nedir? ne değildir? başlığından okumaya devam edin.

Yazımıza konu olan video aşağıda;

Yazımıza konu olan (aslında konuk olan desek daha doğru olacak) video ile ilgili makaleyi How Google’s Panda Update Changed SEO Best Practices Forever – Whiteboard Friday isimli adreste inceleyebilirsiniz.

SEOmoz hayranları nasılsınız? Whiteboard Friday köşesinin yeni bir konusuna daha hoş geldiniz. Bu hafta, çok heyecan verici, çok ilginç ve çok tartışılan google panda güncellemesi ile ilgili konuşacağız.

Panda, aynı zamanda Farmer olarakda anılan google güncellemesi 2011 yılının Mart ayında ortaya çıktı ve bir sürü arama sonucunun alt üst olmasına neden olurken bir çok websitesi sıralamalarda gerilere giderken bazılarıda sıralamalarda ön sıralara ilerledi ve insanlar bu güncellemenin çıkması ile birlikte ciddi anlamda endişe duymaya başladılar. Aslında bu güncelleme çıktığından bu yana bir çok yenileme ve uygulamanın değişik versiyonları ve algoritmasında değişiklikler oldu. Bir çok insan şu soruları sormaya başladı, “Panda nelere neden oluyor?” SEOmoz sitesinde (ve benim sitemde :D) teknik detayları anlatan çok kaliteli yazılar var. Ancak ben bugünkü video da, olayın felsefi ve teorik boyutlarını tartışmak istiyorum ve Google Panda bir çoğumuzun seo ya yaklaşımını nasıl değiştireceğini konuşmak istiyorum.

İşe biraz Panda tarihçesi ile başlıyalım. Google işe Navneet Panda (Bende bizim sevimli panda bu algoritmaya ismini verip bu işe nasıl bulaştı diye merak edip duruyordum!) isimli bir mühendis aldı. Bu adam gerçekten bazı harika işler yaptı. Gerçekte, Bill Slawski nin araştırıp, bazı yapay zeka öğrenim algoritmalarını ölçeklendirdiği, patenti alınan bir uygulamada yer aldı. Yapay zeka öğrenim algoritmaları tahmin edebileceğiniz gibi, özellikle kullanılan veri setleri girdi ve çıktı olarak büyükse hesaplamaları pahalıya gelen ve çalışmaları uzun süren algoritmalardır. Dilerseniz yapay zeka öğrenimini araştırabilirsiniz. Bilgisayar mühendislerinin kullandığı eğlenceli ve ilginç bir taktik, yazılımcılarında sorunlara çözüm bulma yöntemlerindendir. Fakat basit olarak söylersek Panda öncesinde, google da yapay zeka öğrenimi X seviyesindeydiyse, Panda güncellemesinden sonra bu çok daha yüksek olan Y seviyesine geldi. Yani durum gayet iyi. Navneet sayesinde artık yapay zeka öğrenimini daha da fazla ölçeklendirebiliyorlar.

Bu söylediklerimiz doğrultusunda google insanların beğendiği bir öbek siteyi alır ve insanların daha az beğendiği bir öbek siteyide başka bir liste olarak alır. Insanların sevdiği site dediğimde, kalite ölçümleri, google un kalite ölçümleri bu sitelerin çok eğlenceli olduğunu söylüyor. Bu iyi bir sitedir. Ben bu siteyi arama sonuçlarında iyi yerlerde görmek istiyorum. Buna karşılık olarak, kalite ölçümleri, “ben bunu görmek istemiyorum”. Google, “hey, biliyormusun? Biz kalite ölçüm panelinin zekasını alıp ölçekleyerek bunu yapay zeka öğrenim işleminde kullanabiliriz” diyor.

Gelelim nasıl işlediğine. Basitçe söylersek, kalite ölçerler google a neden hoşlandıklarını bildiriyorlar. Bunlar tüm bu soruları cevaplıyor, görebileceğiniz gibi, Amit Singhal ve Matt Cutts’a, Wired Magazine tarafından röportaj yapıldı. Röportajda, kalite ölçerlerle ilgili sorulan bazı sorulardan bahsettiler; “Bu siteye güvenerek kredi kartı bilgilerinizi verirmisiniz? Bu sitenin çocuğunuzla ilgili verdiği tıbbi bilgiye güvenirmisiniz? Bu sitenin tasarımı sizce iyi mi? Sitenin güvenirliliği, kredibilitisi, kalitesi, arama sonuçlarında siteyi nerede görmek istediklerine dair tüm sorular. Arkasından farkı karşılaştırıyorlar.

Insanların beğendiği siteleri ayrı bir gruba koyuyorlar. Insanların daha az beğendiği (ya da beğenmediği) siteleri ayrı bir gruba ekliyorlar. Sıra geliyor bir ton kriteri ele almalarına. SEO cuların şüphelendikleri bir çok farklı kriterler, sinyaller, google un arşivinden ciddi anlamda istifade ettiği kullanıcı ve kullanım verilerinden ortaya çıkıyor. Samanı çöpünden ayırmak için bu veriyi yapay zeka öğrenme algoritmasında kullanıyorlar. Insanların beğendiklerini ve beğenmediklerini buluyorlar. Az sevilenlerin sıralamasını düşürürken beğenilenleri daha iyi yerlere yerleştiriyorlar. İşte karşınızda Panda günellemesi.

Kısacası, Panda, SEO açısından kısmen yeni ve farklı bir durum. SEO cu olarak uzun bir zamandır klasik sayılan işleri yapıyorsunuz. Kaliteli bir içerik ürettiniz, bu içeriği arama motorlarına ulaşılabilir hale getirdiniz, iyi sayılacak bir kelime araştırması yaptınız, bulduğunuz kelimeleri kullandınız, ardından link çalışması yaptınız. Ama, SEOcuların çoğu şimdiye kadar geniş bir açıdan “Bu websitesinin kullanıcıda oluşturduğu deneyim nedir? Insanların seveceği, başkaları ile paylaşacağı, ödüllendireceği ve güveneceği marka olacak bir site oldumu” sorularını düşünmediler. Ama şimdi bunları düşünmek zorundayız.

Bu durumu SEO cunun işi, SEO dan web strateji (web kurmayı desek daha güzel olacak) oluşturan haline geldi diyebiliriz. Fiilen, internette sitenizle ilgili yaptığınız herşey SEO sunu etkileyebilir. Özellikle Panda sonrasında bu dediklerim daha da doğru. Google’un ölçtüğü şeyler; hımm, Bu sitelerin şu sitelerden daha iyi linkleri var demek değil. Bu sitelerin bazılarının gerçekte diğer sitelerden daha çok (kaliteli) linkleri var. Bu sitelerin bazılarının sizinde benimde kabul edeceğim gibi daha iyi, daha özgün, güçlü ve kaliteli içeriği var ancak buna karşın, insanlar, özellikle kalite ölçerler, bu siteleri daha az beğeniyor. Google un sinyalleri, kalite ölçenlerin bu siteleri daha az sevdiğini veya buna neden olacak kriterlerin bu sitelerde bulunabileceğini tahmin edebilmek.

Şimdi, SEOcu olarak bu yeni SEO olgusuna yardımcı olacak, daha geniş açıdan web içeriği, web stratejisi ile ilgili belirli bir iki konuda konuşalım.

Ilk olarak, tasarım ve kullanıcı deneyimi. Biliyorum, iyi SEOcular, kullanıcı deneyimi ile ilgili tasarımın önemi üzerinde yıllardır duruyorlar, çünkü bu uygulandığında daha çok link edinilmesine, insanların içeriğe daha çok iştirak etmesine, daha çok sosyal medyada paylaşıma ve tweetlenmeye, kısacası ikincil öneme ait şeylere yol açıyor. Ama şimdi bunun birinci derecede, esastan etkisi var. İçeriğiniz reklamlarla sarılmışsa, bir çok, sonraki, sonraki basılacak düğmeler varsa ya da buna karşı tasarımınızı tartışmasız güzel yaparsanız; İçeriğin tamamı sayfada değil, tek sayfa formatında göremezsiniz. Orası burası engellenen içeriği okumak hiçte zevkli değil, etrafında reklamlarla sarılı olmasa bile değil, grafikleri güzel olmasada. Sitenin tasarımı 1990 lardan kalma hissi veriyorsa, bu sayfanın performansını etkileyecektir. Ayrıca unutmayınki google resmi olarak yaptığı açıklamada, harika bir siteniz olsa bile, bu sitede yer alan bir kaç tane düşük kalite sayfanızdan dolayı sitenin tamamını arama sonuçlarında aşağı çekeceğini açıkladı. Bu yüzden benzeri sayfaları ya düzeltmeli ya da tamamen kaldırmalısınız. Vay be, akıllara durgunluk verici bir durum, değil mi? İşte bu Panda gibi yapay zeka ögrenim algoritmasının yapacakları. Algoritma tahmini olarak diyecek ki, “Hey, biliyormusun? Bu özellikleri burada görüyoruz, bu adamın sitesini arama sonuçlarında dibe itelim”.

İçerik kalitesi ciddi anlamda önem arz eder. Dolayısı ile, çoğu zaman, SEO dünyasında insanlar, “Iyi, özgün, faydalı içeriğe sahip olmanız gerekir” der. Yeterli değil! Üzgünüm. Kısacası bu yeterli değil. Internet üzerinde harika bir şeyler ortaya koyan bir çok insan var. Bu içerikler iyi, özgün ve gramatik olarak doğru ve hecelemesi düzgün olarak yapılmış, konuyu yeterli şekilde anlatıyor, kısacası içeriği yeterli. Eğer, “oh, 50,000 farklı motosiklet parçası hakkında 50,000 adet sayfam var, Mechanical Turk (amazonda yer alan ve insan gücü tahsis eden ücretli bir servis) e gidip, veya işi fason vererek 100 kelime veya iki paragraf bu parçaların ne olduklarını anlatan yazı yazdıracağım” derseniz, Kendi kendinize, “Yaşasın benim kaliteli özgün içeriğim var” diye düşünebilirsiniz. Hayır, sizin Panda tarafından cezalandırılacak bir içeriğiniz var. Bu tür içerik Panda nın tasarlanma nedenidir. Bu içerik birileri tarafından SEO amacı güdülerek oluşturuldu, bu amaçla kaliteli ve özgün içerikten oluşan sayfalar yapıldı, yapanın amacı, insanların gördüklerinde paylaşmak isteyecekleri ve süper bir sayfa gördüm diyecekleri bir şey üretmek değil, diyebilmeyi sağlayacak bir tasarım Panda. Haklımıyım?

Motosiklet parçaları ile ilgili bir sayfaya geldiğimde, “Allahım, bu sadece iyi yazılmış değil, aynı zamanda eğlenceli. Esprili. Bazı anektodlar içeriyor. Biraz tarihçe var. Harika resimler barındırıyor. Demem o ki, ben bütün motosiklet parçaları ile ilgilenmiyorum, ama bu kesinlikle muhteşem bir sayfa. Ne harika bir sayfa. Eğer ilgilenseydim, bu sayfayı tweetler ve paylaşırdım. Sayfayı motosiklet alan amcama göndereceğim. Bu sayfayı sevdim.” İşte bunun için optimize etmelisiniz. Bu kelimeyi en az üç kere kullanmaktan farklı bir optimize etme şekli. Kelimeyi Title kısmında kullandım mı? İçeriğin geri kalanı kelimelerimle alakalı mı? Panda bütün bunları değiştiriyor. En azından baya bir değiştiriyor.

Son olarak, kullanıcı etrafında ve kullanım parametreleri etrafında optimize edeceksiniz. Insanlar sitenize geldiğinde, nişinizde bulunan diğer sitelerle karşılaştıran konuşmalar yapar veya kelimenizdeki sıralamalar ile ilgili konuşurlar, sitenizde ciddi sayılacak bir süre geçiriyorlar mı?, veya sitenizi hemen terk ediyorlar mı? Sitenizden hemen çıkıyorlar mı? yoksa sitenizi gezmeye devam ediyorlar mı? Eğer insanlar içerik sitenizde 2, 3, 4 sayfanızı ortalama geziyorlarsa bu iyi bir rakamdır. Bazı sitelerde 1.5 sayfa geziyorlarsa, mesela bazı tür haber sitelerinde, bu yine güzel bir rakam olabilir. Averajdan yüksek olabilir. Ama gezdikleri 1.001 sayfa ise, fiilen kimse bir sonraki sayfaya tıklamıyorsa, bu garip bir durum olabilir. Bu garip durum başınızı derde sokabilir. Arama sonuçlarındaki tıklanma oranına gelirsek; Insanlar, arama sonucunda yer alan başlığınızı, sitenizden yapılan alıntıyı ve domain adını gördüklerinde, “Hımm, bu site ile ilgileneceğimi sanmıyorum. Domain adında üç tane tire var, ve site son derece spamcı(çöp desek daha iyi aslında) görünüyor. Kesinlikle bu site ile ilgileneyeceğim”. Bunun sonucu, arama sonuçlarındaki tıklanma oranınızın kayda değer derecede düşüşü ve bunun getirdiği arama sonuçlarındaki düşüş.

Google, sitenize gelen trafiğin kalitesi ve çeşitliliği gibi şeylere dikkat edecek. Dünyanın heryerinden veya bulunduğunuz yerel bölgeden, ülkenizden insanlar sitenizi doğrudan ziyaret ediyor mu? Google bu veriyi Chrome vasıtası ile ölçebiliyor. Android işletim sistemi vasıtası ile ölçebiliyor. Google toolbar vasıtası ile ölçebiliyor. Kullanıcı ve kullanım parametre bilgilerine sahipler. Internette insanların nerelere gittiklerini biliyorlar, nerede zaman harcadıklarını, ne kadar zaman harcadıklarını ve bu sayfalarda neler yaptıklarını biliyorlar. Arama sonuçlarından ne olduğunu da biliyorlar. Arama sonucunu tıklayan kişi tekrar arama sonuçlarına geri dönüp tekrar aramamı gerçekleştiriyor? Kesinlikle böyle bir durumdan google rahatsız oluyor. Google tüm bu parametreleri topluyor ve yapay zeka öğrenim algoritmasında kullanıyor ve Panda bu parametreleri tekrar tekrar hesaplıyor. Bu yüzden google her gün ya da her hafta güncelleme yayınlamıyor. 30 veya 40 günde bir Panda güncellemesi yayınlanıyor zira bu süre içerisinde tüm bu parametreleri iyice çalkalıyor ve değerlendiriyorlar.

Panda tarafından vurulan insanların bana gelip söyledikleri, “Allahım, Panda dan nasıl kurtulacağım? Tüm değişiklikleri yaptım. Ama hala kurtulamadım.” Ben de, “Ilk olarak, google parametreleri yeniden değerlendirene kadar kurtulamazsınız, ve pandaya takılmanıza neden olan parametreleri sitenizde düzeltmedikçe de kurtulmanıza imkan yok” diyorum. Eğer Analitike gidip, sayfalarınızda insanların ne kadar vakit geçirmediklerine, ne kadar memnun kalmadıklarına, hala yeteri kadar sayfalarınızı paylaşmadıklarına, sayfalarınıza doğal olarak link vermediklerine, markalaşmadan kaynaklanan arama trafiğinizin yükselmediği, direk gelen trafiğin artmadığı kısacası tüm bu parametrelerin değişikliğe uğramadığını görürseniz, ve buna karşın bazı şeyleri düzelttiğinizi sanıyorsanız, Panda sorunlarınızı hala çözememişiniz demektir.

Biliyorum bütün bunlar insanı tüketiyor. Biliyorum bu zor bir sorun. Gerçekten, ortada haksız yere etkilenen siteler var. Bu kötü bir durum ve olmamalı, google bu sorun için çalışmaya devam etmeli. Ancak biliyorum ki, google ‘un fazla değişiklik yapacağını sanmıyorum. Arama kalitesi ve kullanıcı deneyimi açısından bakıldığında google, Panda ile gelen yeniliklerden son derece memnun. Arayanlar daha mutlu, artık sonuçlarda çöp sayılacak sonuçlarla eskisi kadar çok karşılaşmıyorlar. Google gidişattan gayet memnun. Zaman içerisinde bu durumu dahada fazla görmeye başlayacağız. Hatta durum daha da vahimleşecek. Bu konuda çalışmanızı, panda ile gelen kriterler üzerinde optimize etmenizi, kısacası SEO nun yeni dünyası için hazır olmanızı öneriyorum.

Seyreden herkese teşekkür ederim (Bende vakit ayırıp okuyan herkese teşekkür ediyorum). Sizlerden gelecek harika yorumları, soruları ve geri dönüşleri bekliyorum( görüyorsunuz tek yorum bekleyen ben değilmişim demek ki). Gelecek hafta farklı bir Whiteboard Fridayde görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın.

Google Panda Güncellemesi – Bence nedir? ne değildir?

Yazımız buraya kadar video nun tercümesi ile geçti. Gelelim benim panda ile ilgili son yorumlarıma. Büyük ihtimal benim yazdıklarıma yine birileri çıkıp bilinenlerin süslenip püslenip yeniden yazılmışı diye yorum yapacaklardır ama ben yinede yorumlarımı size aktarmak istiyorum.

Artık panda güncellemesi ile başı derde giren bir sitenin bu sorundan kurtulmasının aslında çocuk oyuncağı kadar kolay olduğunu düşünüyorum. Panda nın filtresinden kurtulmak kolay ama, sorun eğer bu filtreye yakalanan siteler türünde siteler yapıyorsanız veya bu tür bir sitenin sahibiyseniz esas sorun, web sitesi hazırlama felsefenizi gözden geçirmek zorunda olmanız. Zira google un derdi internet ortamına kaliteli bir şeyler katmayan, fayda sağlamayan içeriği saf dışı bırakmak. Eğer çöp içerik üretiyorsanız, yaptığınız içerik kalitesizse, kimsete bir katkı sağlamıyorsa google panda ya yakalanmaktan kurtulmanız imkansız. Kurtulmanızı sağlayacak adımları atmaya razıysanız ve gerekeni yaparsanız google sizi yola getirip kendi istediği doğrultuda kaliteli içeriği üretmenizi sağlamış olacak. Yani google panda filtresinden kurtulmanız çok kolay ama, ulaşılacak sonuç google un istediği kalite standartlarında içeriğe sahip web siteleri üretir durumuna gelmeniz. Yani sonuçta kazanan aslında google, dolayısı ile internet alemi olacak.

Google Panda, bir çok kriteri gözeten, yapay zeka uygulaması ile elde edilen içerik denetleme algoritması. Bu denetimin sonunda site kalite kriterlerine takılıyorsa filteye giriyor ve ne kadar linki olursa olsun, sıralamada iyi yerlerde yer alamıyor. Yani Google Panda ya takılırsanız sizi linkleriniz kurtaramaz! Aslında bu durum bize seo açısından büyük bir avantaj sağlıyor. Google’un istediği standartlarda içeriğe sahip siteler ürettiğiniz andan itibaren yapacağınız şey kaliteli bir strateji eşliğinde düzenli olarak link edinmek. Google seo mücadelesinde önemli bir barajı denkleme ekliyor. Panda kriterleri. Eğer rakipleriniz bu kriterlere uyum sağlayamıyorsa, bu sorunu aşana kadar onlara link edinme faliyetleri fayda sağlayamayacak ve bu aşamda takılıp kalacaklar.

Google Panda sorunu yaşayan kişilerden en çok aldığım soru kaliteli içerik. Benim içeriğim özgün, benim içeriğim kaliteli ben neden pandaya takıldım? Dikkat edilmesi gereken iki önemli şey var. Birincisi, içeriğiniz gerçekten kaliteli ve orjinal olabilir. Ancak sitenizde bir tane bu kriterleri sağlamayan sayfa varsa bu google panda filtesine takılmanız için yetiyor. Dolayısı ile kendinize benim sitemdeki her şey yeterli kalite kriterlerini sağlıyor mu diye sorun? Kalitesinden şüphelendiğiniz içeriğe sahip sayfalar varsa ya bu sayfaları yayından kaldırın, ya da kalitelerini yükseltecek değişiklikleri yapın.

Ikinci dikkat etmeniz gereken, içeriğinizi kaliteli ya da orijinal sanıp yanılgı içine düşüp düşmediğiniz. Atasözü, kuzguna yavrusu şahin görünür bu durumu güzel açıklıyor. Bazıları içerik başka yerde yoksa bu özgün ve kalitelidir diye düşünüyor. Ama özgün içerikle kaliteli içerik aynı şey değil. Misal ben bu yazının başlığını atıp size havadan sudan bahseden laflar yazsam yazı özgün olacak ama içerik olarak bir değer ifade etmeyecek. Ama bu haliyle bir çok kişinin fayda elde edeceği bir şeyler öğrenebileceği bir yazı. İçeriğinizi değerlendirirken bu hataya düşmeyin. İçeriğinizin bir değer taşımasına mutlaka dikkat edin.

Bu uzun yazının sonuna kadar gelebildiyseniz, lütfen yorumlar bölümünde fikirlerinizi benimle paylaşın. Bu yazıdan bir fayda elde ettiyseniz, bedava olarak paylaştığım bilginin ücretini sizden istiyeyim;

1. Bu yazıyı tweetleyin, facebook varsa paylaşın, arkadaşlarınıza yazımdan bahsedin
2. Lütfen konu hakkında en ufak fikrinizi yorum olarak paylaşın.

Bir başka google panda güncellemesi ya da google panda update yazısında görüşmek üzere.

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

55 Responses to “Google Panda bilinen seo taktiklerini nasıl değiştirdi?”

Read below or add a comment...

 1. evet says:

  Değişiklikler hakkında çok sağlam blackhat tüyoları bile gelmeye başlamışken Türkçe içerik olarak hala panda tartışılıyor çıkan sonuç “aslında çok şey değiştir ve hiçbirşey değişmedi”.

  Yeni birşeyler keşfedemediyseniz sular durulana kadar adam gibi siteler yapın, adam gibi içerik girin. Google ne değiştirirse değiştirsin düz mantık fayda sağlamak değil mi ?
  Her seferinde sitenizi google için değil ziyaretçiye faydalı olmak için yapın denmedi mi ?

  Google, hele hele adsense var olduğundan beri internet çöplüğe dönüştü.

  Bu konunun suçlusu da google, her seferinde burnundan kıl aldırmayan, bizim teknolojimiz süper ve gizli diyen google aslında bir numara değil.

  O kadar boş mühendisi istihdam etmek yerine 2 tane çakal koysa siz kopya sitenizle ekmek yiyebileceğinizi mi sanıyorsunuz ?
  Adwords kontrolleri önceden botla yapılırdı, bazı durumlarda(şüpheli işlem, kupon, vb.) artık botun yanında HİNTLİ çalışanlar da bizzat elle kontrol ediyor.
  Bunu tabi ki aramaya yapmak insan gücüyle olmaz fakat aramanın %2 lik kısmını insan gibi düşünen bir bot ordusuyla eleseler, bunların %1 i risk seviyesi yüksek diyerek bahsettiğim kontrolörlere verseler site yapmak 10 yıl öncesindeki gibi hobi olur.
  Çöplük yok olur.

  Bahsettiğiniz forum komik bir forum.
  İlk üyelerindenim ve utanıyorum.

  Şunu çalalım, buna bot yazın, şu sitenin botu 10 lira, ben şu siteyi çalamadım o adamı ekmeğinden edemedim yardım edin şu adamı ekmeğinden edeyim başlıklarını görünce sadece üzülüyorum.

  Neyin peşindesiniz, çalıp çırpıp kopya içerik doldurduğunuz sitenizle geçinebileceğinizi düşünüyorsanız büyüklerinizi dinleyin, girin bi iş bulup çalışın, hırsızlığın dini yönüne hiç girmeyeyim…

  Kaliteli işler hep kazanır, ne değişirse değişsin kült kurallar bariz ortada.

  O at gözlüklerini atmadan bu iş olmaz, bu işler sürekli gelişen ve kendinizi geliştirmek zorunda olduğunuz işlerdir.
  Beceremiyorsanız başka işler yapın.

 2. grseo says:

  En kötü olan şey tekbir sayfa bile kopyaysa kaldırılma mecburiyeti :S

 3. Google Panga Update ile birlikte gelen Google+ aslında pek çok şeyi anlatmaya yetiyor. Google artık sitelerin kriterlerine bir nevi ziyaretçilerine tutturuyor. Sosyal ağlarda paylaşım oranlarına bakıyor. Twitter backlinkleri görüyor ve değerlendiriyor. Üstelik Google+ ile birlikte +1 butonu sayesinde siteleri kendi sosyal ağında paylaşılmasını ve yine kendi sosyal ağı içerisindeki paylaşımları dikkate alıyor. Bunlar tek başına bir kriter değil elbette. +1 kardeşlikleri falan kurdular forumlarda. Bunlar işe yaramayacak.

  Sitenize giren insan, sitenizin tasarımını beğendiyse, içeriğini faydalı bulduysa, sıkıcı bulup çıkmadıysa, sitenizde zaman geçirdiyse ve sitenizi sosyal ağlarda paylaştıysa sitenizi Google beğenilen siteler arasında değerlendirmeye alır. Google sosyal ağlar yarışında çıkardığı Google+ ile birlikte hem kendi sosyal ağını kurdu hem de interneti ziyaretçilerine elinden istatiksel hale getirip inceledi ve hala inceliyor.

  Sağdan soldan çarpma içeriklerle olacak iş değil artık kaliteli ziyaretçi çekmek. SEO artık çoluk cocuk işi değil kısaca.

 4. grseo says:

  Emrah beye katılıyorum, Böyle olmasıda benim çok hoşuma gidiyor açıkcası.

 5. GelGit says:

  Merhabalar,
  Sitenizin sıkı takipçilerinden bir tanesiyim. Şu yazıyı baştan sona kadar okudum. Anlaşılan o ki artık google sadece fiziki değil iç güzelliğe ayrı bir önem veriyor. 🙂

 6. Teşekkürler. İlk kısımdaki tasarım konusunu algılayacağına katılmıyorum Panda nın. Tamamen ziyaretçi istatistikleri ile ölçüyor.

  • yazar says:

   Yazıda, yani video metninde dikkatli incelersek, zaten bu tür kriterleri nasıl algılayabileceğini belirtmiş.
   “.. Google bu veriyi Chrome vasıtası ile ölçebiliyor. Android işletim sistemi vasıtası ile ölçebiliyor. Google toolbar vasıtası ile ölçebiliyor. Kullanıcı ve kullanım parametre bilgilerine sahipler…”

   Yukarıda yazı metninden aldığım kısım bu analizi nasıl yapabileceklerini bize gösteriyor.

 7. T. Yalçın says:

  r10’da tesadüfen konuya girdim ve bu fardalı içeriğe ulaştım.

  Uzun bir yazı/video ancak; Bana göre Panda güncellemesini tam olarak açıklamış. Çeşitli deneme yanılma yöntemleri ile yaptığım çalışmalar sonucunda, konuda bahsedilen cezaların birkaçını farklı farklı sitelerde aldım / tekrar sorunu çözdüm.

  Mutlaka incelenmesi gereken bir konu. Bir webmaster bunları bilmeli.

 8. Uğur says:

  Güzel bir makale olmuş, özellikle benim hoşuna gitmeyen yorumumdan sonra böyle bir yazı yazman iyi olmuş, güzel şeylere vesile olmuşum, sevindim 😉

 9. Söylenecek pek birşey bırakmamışsınız hülasa olarak google için değil kullanıcı için site açmak lazım. Yani nasılki biz google’de birşey aradığımızda sadece ama sadece aradığımızı bulmayı hedefliyorsak diğer insanlarda bunu hedefliyor.

 10. Önder THOR says:

  Demek ki neymiş?

  Dürüst olmayan, yalan dolan işler çevirip hırsızlık yapan, rakibini bitirmek için her türlü kötülüğü yapmaya hazır olan, oturduğu yerden emek vermeden kazanmak isteyen, kısacası (ve üzülerek) “Türk Webmaster Dünyası”na dahil olan -çoğunluk- insanlar hizaya gelmek zorundadır..

  Google SEO kriterlerini şu haliyle bile yetersiz görüyorum ve hala kandırılmaya açık olmaktan kurtulamadığını biliyorum. Google zaman içinde bu işin de üstesinden mutlaka gelecektir ve artık etrafta aklı şeytanlıktan başka işe çalışmayan insanlar tarih olacaktır.

  Bu işin varacağı son nokta, yapay zeka algoritmasının “yapay olmanın ötesine geçip, düşünebilen organik-inorganik yapılı bir bünyeye dönüşmesi” olduğunu görebilmeliyiz artık. Yeni dönem SEO, geleceği görebilmenin önemini bir kez daha anlatıyor.

 11. garlangufa says:

  @Önder THOR türk webmasterleri böle saçma bi şekilde aşalaman çok saygısızca. Cümlene türk eklemenin ne kadar kendini aşalamadan başa bişey olmadığığını yabancı webmaster forumlarına girerek görebilirsin. İkincisi isterse bütün site analizlerini tek tek insanlara yaptırsın ilk sıralara çıkmak için webmasterlar(sadece tükler değil) insanları bile kandırılabilir.

  Makaleye gelirsek böyle güzel bi videoyu hiç bi maddi gelir beklemeden (ama bunlar size maddi olarak dönecektir çünki bilenle bilmeyeni belli ediyor makale) türk webmasterlarla paylaşmanız çok sevindirici, tekkür ederim.

  Makalede sormak istediğim; kaliteli olmayan içeriğin bulunduğu sayfayı nasıl anlayıp silecez veya değiştirecez. Bunun için bi analiz sitesi veya programı varmı ?

 12. oyunlar says:

  Merhaba bu güzel yazı için öncelikle teşekkür ederim. Bu yazıyla google webmaster araçlarını daha sık takip etmeye başladım diyebilirim. Siteniz içersinde bulunan bir kalitesiz içerik bile sizi aramalarda aşağıya çekebilir. Belki de bu cümle filtreye giren siteler için ilham kaynağı olabilir diye düşünüyorum 🙂

 13. erkan says:

  Güzel makale. tek katılmadığım nokta google pandadan kaçmanın imkansız olması. Yani spam içerik üretip pandadan kurtulmak ve ciddi hit almak mümkün. Sadece spam sayfaların bile kullanıcıların işine yarayacak şekle sokulması lazım.

 14. Yoncalar says:

  Sadece şunu söyleyim çok sabırlısınız. 🙂 Ben bu yazının hepsini okuyanada kadar terler döktüm 🙂 Birde bunun çevirisi var. Gerçekten Tebrikler…

  • yazar says:

   Makaleye dikkatli bakarsanız tamamı çeviri değil. Çevrilen metni blocktext içinde yayınladım. Tercüme öncesi ve sonrası bana ait bir çok paragrafta bu makale de yer alıyor.

 15. Mustafa says:

  Güzel makale olmuş teşekkürler. Tüm bu algoritmaların ana özeti güzellik. Google’nın tek derdi bütün işi gücü ise google de arama yapan kullanıcıların arama sonuçlarından memnun olması ve tekrar arama yapmaları için google’i tercih etmeleri. Eğer koplayacaksan bu fikirleri beynine kopyala.

  Google senin güzel dediğini güzel gördüğünü matematiksel algoritmalar ile hesaplamak peşinde ve bunu her geçen gün daha iyi yapıyor. Artık bunu anlamamız lazım. “Senin içindeki güzelliği algılayan mekanizmayı kullanmanı istiyor google”. Ula maybaş webmaster uğraşma kelime hesaplarıyla yoğunluk hesaplarıyla backlink hesaplarıyla, ula bu benim işim diyor, sen sadece güzel bir iş yap diyor.

  Bir site yaptığında bu siteyi babana gösterdiğinde, sevgiline gösterdiğinde, bacanağına veya baldızına gösterdiğinde beğeniyorlarsa veya göstermeye utanmayacağın veya çekinmeyeceğin kadar iyi bir site yaptıysan Pandayı sadece hayvanat bahçesinde görürsün.

  Eğer yaptığın siteyi kimselere gösteremiyorsan, sitende ismini açıklayabilecek kadar sitene güvenemiyorsan veya iyi işler yapmıyorsan o zaman pandayı bütün sanal benliğinde hissedersin. Artık ne demekse sanal benlik 🙂 orada hissedersin işte.

  Evet bence tüm olan biten bu.

  Son sözüm ise: Eğer ki hakkız yere filtreye giren güzel bir siten varsa da merak etme ziyaretçilerinin beğenileri sitende geçirdikleri süreler tavsiyeler de zaten seni pandadan kurtarır sen uğraşma kurtulmaya.

 16. Emeğine,eline,koluna sağlık üstad. Bu makalende hem Google’ın kaliteli içerik ile ilgili düşüncesini net bir şekilde anlatmışsın hem de kaliteli içerik nasıl hazırlanır’ın cevabını yazdığın yazı ile göstermişsin.

  Bunları okuyup da halen seoyu backlink ,linkwheelden ibaret sananlar umarım uyanmış olurlar.

  Sene 2011 olmuş adam halen yok profil backlink aldım sitem 15. sayfadan 6. sayfaya geldi. Yok 1000 nofollow blog backlink yok 400 imleme 25 TL ,pingdi imlemeydi fln… bırakalım bu işleri artık ya.. Milyon dolarlık bir firmadan ,patentli algoritmalardan, bahsediyoruz. ( Google )

  Gün geçtikçe seonun önemi azalacak ve doğal arama sonuçlarına dönülecek.

 17. SEO says:

  Hocam Çok güzel makale olmuş emeğinize sağlık

 18. Seo says:

  Öncelikle merhaba son zamanlarda google de ne yaptığını bilmiyor bir güncelleştirme bir sistem geliştirerek yabancı blogların etkisinin kaybolcağını söyledi. Fakat büyük kelimelerde sıralamada olan sitelerin çoğu yabancı backlinkle buralara gelmedimi ? En son -60 cezası ile tabir edilen bir cezası ile site içeriği ve backlink k göz önüne alan google birço kişiye bu cezayı sundu . Yeniden değerlendirme isteğide yapsanız bi işe yaramıyor. Fakat şunuda gördümkü yabancı blog ve toplist gibi yerlere kastığım bazı yeni siteler üstündeki denemem sitelerin yükselmesine neden oldu. Tam anlamı ile herkez farklı yazsada makale içerisinde kesin benzeyen cümleler oluyor. google halen ne yapıor anlamıyorum. Geçen posta gazetesine adwords reklamlarınız alınır diye reklam veren google seo işi ile uğraşan birçok kişinin ekmeği ile oynamaya başlamış durumda. İçerik olarak güncel farklı özgün spam yapılmayan sitelerinde ceza yediğini gördüm .

  Hadi bakalım hayırlısı
  Cihan YILDIRIM

 19. fuus says:

  böyle bir makale bugüne kadar hiç okumamıştım. zevk aldım emeğinize sağlık.

 20. hakan says:

  Hocam gerçekten dört dörtlük makale çevirmişsiniz. Burda baya bir emek var. Google doğal olan sitelere artık önem veriyor.

 21. yoreselim says:

  Google panda hakkındaki açıklama harika, Düşünceler desteklenmiş, durumda. O zaman kötü haberler kısmını biz nasıl belirleyeceğiz ve sileceğiz. Birde ben inanıyorum’ ki özgün içerikte pek fayda sağlamayacak. Burda Google’ un hiç mi suçu yok. Hani Nasrettin hoca misali eve hırsız girmiş her kes ev sahibini suçlarken hoca Hırsızın hiçmi suçu yok der bu misal Çok sevilen bir sanatcı albüm çıkarmış ve bu şarkılardan güncel yazı yazan ve ilk girenler var ama bir bakıyorsun tam üç beş kuruş kazanılacağı zaman Video siteleri önde hemde Youtube 4 defa index almış ve ilk dört sırada sonrasında izlesene bakıyorsun 5 tane üst üste izlesene sitesi ilk sayfada ardından dailymotion geliyor bu söylediklerime, eminim katılırsınız. bu konular hakkındaki yorumlarını bekliyor olacağım.

 22. Kaan says:

  Artık güncel ve doğal sitelere önem verileceğine göre biraz daha alın teri dökmenin zamanı geldi 🙂

 23. Kanuni says:

  Merhabalar,

  Hayatımda ilk defa bir bloga yorum yazıyorum. Sizi kutlarım.

  Google, “Sitenizi bana değil ziyaretçilerinize yapın.” diyor. Bu ideal olanı ve söylemde kalıyor. Yıllardır görüyorum ki sitesini ziyaretçilerine göre değil de google’a göre yapanlar hep bir numaralar!

  Benim sitemde ziyaretçilerin %1’i en az 200 sayfa dolaşıyor. Bunlar gerçek kullanıcılardır ve geri kalanını yazmıyorum. İşte kalite göstergesi..

  Gelin görün ki sitemdeki içeriğin aynısını arsız arsız alıp sitesinde yayınlayan bir kişi google aramalarında bir numara.

  Aylardır araştırıyorum. Benim sitem SEO, kodlama, kalite, özgün içerik, doğal backlink ve akla ne gelirse daha iyi olmasına rağmen bu bahsettiğim site afedersiniz salakça bir yöntemle aramalarda önde çıkıyor.

  Aynısını ben neden yapmıyorum? Çünkü böyle şeyleri yapmaktan üyelerimden utanıyorum.

  İşte google gerçeği!

 24. Ömer Coşkun says:

  teşekkür ederim uzun ama güzel bir yazı

 25. resim says:

  pandanın etkilerini yaşayan biriyim. bakalım ileride neler olcak.

 26. Seo says:

  Merhaba,
  ben türk blogları pek takip etmem ancak sizinkini gerçekten faydalı ve kaliteli buluyorum size söylenen lafa gerçekten sinirlendim çünkü çevirinize bir haksızlık ve çekmemezlik seziyorum. Kaldı ki seomoz seo için otoriter bir site.neyse.
  makaleniz her zamanki gibi mükemmel olmuş,emeğiniz için ve değerli bilgileriniz için teşekkürler

 27. 0Derece says:

  Öncelikle r10’daki arkadaşın dediğinin aksine daha önce hiçbir türk forumunda görmediğim ayrıntıları anlatmışsın bunun için teşekkür ederim.

  Bazı arkadaşlar artık emek kazanacak demiş, kesinlikle onlara katılmıyorum! Birkaç gün çöp sitelerde azalma olur fakat diğer güncellemelerde olduğu gibi bunun da açıkları siyah şapkalılar tarafından fark edildikçe (bir kaç güne kalmaz) çöp sitelerde tekrar artış yaşanacak ve Google yeni bir güncelleme yayınlayacak. Hep böyle olmadı mı? Aynen böyle oldu, sadece adı değişti. Dün Farmer dedi, bugün Panda yarında 0Derece olur (:

  Pandaya o kadar güvenmeyin, çok büyük açıkları mevcut. Bazılarına yol göstermek gibi olmasın ama en basitinden hitcanavari, hit-al gibi bir sitenin kodlarına her sitede 10 dk kal ve bu süre içinde 20 sayfa gez gibi şartlar eklendiğinde suistimalin kralı olur! Bu sistemi yapıp webmaster alemine sunan kişide yeni güncelleme gelene kadar iyi bir vurgun yapar (:

  Görüldüğü gibi eski tas eski hamam. Bir kaç güne sistemdeki açık kullanılmaya başlanacak ve Google yeni bir güncelleme çıkaracak. Neden kimileri Google çok radikal bir değişiklik yapmış gibi konuşuyor anlamadım.

  Onur Uslu

 28. fatih says:

  Tskr guzel olmus bende siteme seo ile bisyeler katarim

 29. webyazilim says:

  çok güzel bir makale olmuş seomozdan çeviri yaptığınız için teşekkür ederiz.

 30. Ömer ERBAŞ says:

  Makale bence çok güzel olmuş eline yüreğine sağlık.
  Son zamanlarda seo ile daha çok ilgilenmeye başladım özellikle panda konusunda araştırma yapıyorum ve diyebilirimki aslında panda nın mantığını en güzel şekilde açıklayan bir makale olmuş.

 31. Mehmet ali Köse says:

  Artık seo tamamen panda algoritmasına dayalı bir hal aldı aslında panda algoritması çok mantıklı ve doğru bir adım oldu hem google için hem insanlık için amaç hizmet vermekse panda algoritması gerçekten faydalı.
  Makaleniz gerçekten açıklayıcı olmuş elinize sağlık.

 32. BulentO says:

  Yıllardır ingilizce teknoloji haberleri veren bir sitem vardı birden ziyaretçi sayısı %70 lere kadar azaldı. Neden olduğunu araştırınca karşıma bu ayı (panda) çıktı 🙂 Hernekadar benim zararıma gibi görünsede sigara yasağını desteklediğim gibi (içtiğim halde) buda çok mantıklı ve interneti bir çöplük haline getirmekten kurtarabilecek güzel bir gelişme bence.

 33. vpills says:

  Seo adına güzel makale, tebrik ederim.

 34. vdizin says:

  Makale için teşekkür ederiz.Bu makaleyle anlaşılan artık işin rengi değişiyor.

 35. Seolog says:

  Slzi ve cihan kardesimi hep tebrik etmisimdir. Basarılarınızın devamını dilerim ch Kartal

 36. Emre says:

  seo konusunda ülkemizde böyle bilgilendirici bir site olduğu için çok şanslıyız. diğer sitelerde böyle öz ama açıklayıcı bilgilere rastlayamıyoruz teşekkürler.

 37. takı says:

  google doğallıkla gelen siteleri geri çevirmiyor tabi, kopya içerikler çalıntı içerikler vs bunların hiçbir önemi yok, full optimize ile siteler uçuşa geçebilir, neyse makale çok sağlam olmuş ellerinize sağlık…

 38. webmaster says:

  güzel bir makale olmuş gerçekten tebrikler.

 39. falancas says:

  Paylaşım için teşekkürler. Benim geçmişten beri merak ettiğim bir nokta var.

  Diyelim bir site açtık, özgün içerik vs her şey yerinde. Backlink hiç yok. Kimse tavsiye etmiyorsa, webmasterın suçu nedir şimdi, bu adam ne yapacak? Ya da sosyal imleme olayına girmek istemiyorsa bu adam, facebook ya da twitter kullanmak istemiyorsa ne olacak?

  Bana kalırsa, bu pandaymış, kafeinmiş alayı hikayeden ibaret. Bu tür algoritma değişikliğine gidildiğini açıklayarak, zaten webmasterlar üzerinde ciddi etkilere sebep olunmakta ve kişilerin, web sitelerini bu kriterlere göre düzenlemesi sağlanmaktadır. Yıllar boyunca da böyle oldu bu.

  Kimse sizi takip falan etmiyor arkadaş. Google’ı ilah yapanlar, bunu tekrar düşünsünler. Ben yıllar boyunca, oldukça titiz site çalışmaları yaptım.

  Gerek görsellik, gerekse farklılık bakımından sürekli geliştirdim kendimi. Bir sene boyunca, hergün özgün içerik yazdım ama sonuç hüsran!

  Site hitim 500’ü bulmadı. Reklam vermedim, backlink almadım… Eee şimdi soruyorum sizlere; Benim sitemi tanıtabileceğim lüksüm yoksa, suçum nedir arkadaş? El emeği, göz nuru bir site hazırlıyorsun, adam akıllı özgün makaleler yazıyorsun, ama sonucunu alamıyorsun!

  Hep söylüyorum ve söylemeye de devam edeceğim. Birileri bu Google’a rakip olabilmeli. Her alanda, rakip iyidir. Düzgün iş yapılmasını sağlar. Google, bu arama motoru işini, tekelinde tuttuğundan dolayı, kafasına göre iş yapıyor. Kimse de kalkıp, – Hop arkadaş ne yapıyorsun sen? Demiyor, diyemiyor…

  Senelerdir uğraşıyorum ben, nerede benim emeklerimin karşılığı söyler misiniz? Bu güne kadar adsense hesabımda biriken para miktarı 37 dolar! Gösterim ve tıklamaya bakınca, kıyamet gibi, ama para yazmıyor bu meret ne hikmetse!

  Yahu tamam, 000,1 cent versin ona da razıydım. Ama yok, tıklıyorlar saymıyor işte bariz ortada bu. Peki bana vermediği paradan dolayı, reklam verenden bu parayı tahsil etmiyor mu? Tabiki ediyor. Kimse kendini kandırmasın, Google, ‘kötülük yapma’ sloganıyla, üstü kapalı olarak kötülüklerin kralını yapıyor. Ama, yapmış olduğu iyi işleri görüp duyduğumuz için, kimsenin dikkatini çekmiyor. Unutmayın, iyilikle, zenginlik bir arada olmaz. Bir işde çok fazla kazanıyorsanız, o işde bir yanlışlık vardır. (Buradaki yanlışlıktan kasıt, legal olmayan şeylerdir.)

  Gözle görünen ama arka yüzünde oldukça farklı ve kabul edilemeyecek dolapların döndüğü nice örnek ile karşılaşıldı dünya üzerinde. Hala da bunlar devam etmektedir masumiyet maskesi altında.

  Bir de şunu düşünmenizi tavsiye ederim. Facebook olsun, Google olsun… Bunların alayı, yahudi ürünüdür.

  Bir de şu var, facebook’u Mark isminde biri yapmışmış… (herkes yer, ben yemem)

  O kadar mı kolay bir siteyi dünyaya tanıtmak sizce? Bu site daha ilk çıktığında, insanlar ingilizce bilmediği için siteye üye olmakta zorlanıyor, bir birlerinden yardım istiyorlardı. Bu kadar hızlı nasıl yayıldı bu site? Oysa ilk çıktığı dönemi hatırlayanlar olacaktır. O zaman daha kimsenin tv ya da gazetelerde reklamını görmediği dönemlerdi. Peki nasıl oldu da bu adamlar birden bu kadar bilinir oldular? Facebook olmadı, olduruldu!

  Bu medyanın gücüdür.

  Şimdi facebook’un aynısını açsanız kimse gelip üye olmaz emin olabilirsiniz.

  Bu adamların arkasında ciddi finansörler mevcut ve dikkat ederseniz, bu sitelerin sahipleri de genelde yahudidir. Zaten dünyayı yahudiler yönetiyor, pek şaşırmamak gerek.

  1984 doğumlu ve 2011 yılı serveti 18 milyar dolara dayanan bu kişi aynı zamanda bir ateisttir. Şimdi diyeceksiniz, ateist veya değil, seni ne ilgilendiriyor? Doğru, beni ilgilendirmemesi gerekirdi. Zaten, ben hep ‘he babam’ ‘olur paşam’ demeliydim değil mi, hiç fikirlerimi söyleyememeliydim, hiç karşı çıkmamalıydım… Uyan Türk Webmaster! Birileri bizi yiyor.

 40. şaban says:

  ne pandası arkadaşlar tüm film analystic ten dönüyor,
  kaldır bakalım scripti google siten hakkında neyi bilecek

  aramalarda ne kadar hangi kelime ile çıktığını, ne kadar tıklandığını diğer sitelerdeki linkleri,
  tıklayanların browser, ülke bilgilerini başka neyi bilecek ?

  Var sayalım bende analystic yok.
  sitemap göndermiyorum
  o zaman google bana çöp site muamelesimi yapacak,
  benim sitemin kalitesini elleyerek mi anlayacak,
  yada dışarıdan bakıp tipinimi beğenmeyecek

  O zaman ben haksız rekabete uğramazmıyım, ne dersiniz ?

 41. şaban says:

  Ha bu arada yazmayı unuttum ,

  Yeni analystic çok güzel olmuş yiyelim yemi
  tabiki yemeyen kaldıysa 🙂

 42. sinema izle says:

  hocam öncelikle bu yazı için çok teşekkürler bu konu hakkında türkçe kaynak bulmak çok zordu, bende kendi sitelerimde dediklerinizi uygulamaya başlayacağım.

  iyi günler

 43. şaban says:

  Size google un analystic bilgilerini kullandığının bir ispatı daha

  sitemap te ve sitede hiçbir sayfa da bağlantısı bulunmayan bir sayfamı arama sonuçlarında gösteriyor.
  bu sayfayı ben veritabanından liste almak için kullanıyorum.
  ama altında analystic kodunu unutmuşum.
  Bu sayfayı nasıl tespit etti sizce ?
  Sizde test edebilirsiniz.
  herkes analystici kaldırsa yavrucak birçok bilgiden mahrum olacak

 44. kuzeyinoglu says:

  Hocam, kim ne derse desin içinizden geldiğince yazın, sizi okuyan bir kitle olduguna eminim. Bu yüzden alexa 337 lerde, bende zaman, zaman sizi okuyan kitlenin bireyinden biriyim
  makaleliz ve çeviriniz çok güzel her zaman böyle güzel paylaşımlar yapmanızı diliyorum.

  iyi çalışmalar..

 45. ali002 says:

  hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. Benim sormak istediğim birkaç soru vardı. Ben bazı sitelerimi google webmaster tool’a eklemesem bu sitelerin google arama sonuçlarında görünümünü nasıl etkiler. webmaster tools kullanmak gerekli mi? Sizin webmaster toolsa eklemediğiniz siteniz var mı? Cevabını bilmek istediğim bu sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim.

  • yazar says:

   Webmaster tools a eklemek negatif veya pozitif etki oluşturmaz. Yani eklediniz diye google size daha üst sıralarda yer vermez.

   Ancak webmaster tools sitenin google nezdinde çeşitli işlemlerini takip edip yönlendirebileceğiniz için son derece faydalı bir araç. Bu bakımdan mutlaka eklemenizi tavsiye ederim.

 46. hüseyin says:

  öncelikle tebrik ve teşekür ederim bilgileriniz ve yazdığınız makaleler için akılcı paylaşımlarda bulunmuşsunuz verdiğiniz bilgileri dikkate almak akılcı çözüm olacaktır seo çalışması için.tekrar teşekür ederim.

 47. hamdi says:

  Algorıtma bır machıne learnıng algorıtması yapay zeka demek doğru degıl bazılarının dedıgı gıbı dogru ınputları verırsenız ıstedıgınız sonucu almak cok kolay tek farkı daha fazla işlemci gucu ve coding gerektirecek. Bence çok abartılı. Ama o çapta bir sistemde bu algoritmaları işletmek büyük başarı sanıyorum bundan sonra botnetlerin kıymeti fena halde artacak manipulasyon için. Machine learning den LSI (latent semantic index) den ve LDA ve topıc models (latent dirichlet allocatıon) den anlamayanlardan seocu olmayacak ileriki yıllarda.

 48. ali002 says:

  hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 49. Hocam ne yazı olmuş ya bitesiye kadar soluk soluğa kaldım, güzel bilgiler içeriyor örneğin bir makalede şunu hiç düşünmemiştim ; ” tarihçesi ” ancak google pandaya göre anlamadığım tek nokta şu ; çok kaliteli sayfa yapacağız , benzer sayfalar olmayacak. Ama site güncel kalacak 🙂 o zaman odaklı bir site mi yapmayacağız?

 50. önder ağırcan says:

  Üstad sağol, gayat güzel bir yazı; ellerine sağlık

 51. umit says:

  Yazınızı beğenerek ve hiç sıkılmayarak okudum elinize sağlık.

 52. fatih says:

  Parayla bile alınamayacak bilgiler, anlayana….

  paylaşımınız için çok çok teşekkür ederim paylaşımlarınızın devamını rica ediyorum iyi çalışmalar…

Yorumlarınızı paylaşmanızı rica ediyorum...

*