Google Farmer Update

0
0
0
0
0
0
0
0
0
or copy the link

Google, şubat ayında yaptığı ve kayıtlara Google Farmer Update olarak geçen büyük algoritma değişikliğinden bu yana neredeyse bir ay geçti. Bu değişikliğin seo dünyasında meydana getirdiği depremin oluşturduğu toz bulutu yavaş yavaş dağılmaya başladı. Konu ile ilgili bir ay içerisinde okuduklarımdan, yurt dışında katıldığım forumlardaki konuşmalardan edindiğim bilgiler ışığında, bu güncellemenin getirdikleri, etkileri ve bize geldiğinde neler olacağı konusunda yeni bir makaleyi sizlerle paylaşmak istedim.


7 Mart 2011 tarihinde, Matt Cutts imzalı bu video ilgimi çekti. Video’nun başlığı “Do you recommend article marketing as an SEO strategy?” SEO stratejisi olarak makale yazarak pazarlama yöntemini tavsiye ediyormusunuz sorusuna Matt Cutts cevap verirken, sarfettiği sözlerin bazıları aslında google Farmer Update ile google’un yeni dönemde içeriğe nasıl baktığını da anlatıyor.

Görünüşte konumuzla ilgili değil ama video da söylenenlerin satır aralarını doğru okursak, google farmer update ile ilgili google’un fikirlerini daha yakından anlayabiliriz. Bu videoda bana ilginç gelen sözler, tercümeleri ve benim bu sözlere yorumlarım;

I’m not a huge fan (Meraklısı değilim)

Yorumum : Makale yöntemi ile pazarlama da kullanılan makaleler içinde geçen linklerin henüz değerlerini düşürmedik. Dolayısı ile bu durum hoşuma gitmiyor 🙂

You end up with … duplicate anchor text (Özgün olmayan anchor yazı ile sonuçlanır)

Yorumum : Devamlı aynı anchor text kullanmanız halinde, algoritmamız sizi anchor text içinde geçen terim için doğal olmayacak bir şekilde daha iyi sıralarda gösterir. Dolayısı ile bu durumdan hoşlanmıyorum.

These are not editorial links where someone is making a choice that this is a really great site on the web. ( Bu web sayfası kaliteli imiş demeyi sağlayacak, editoryal birisinin seçimi ile konan linkler değil)

Yorumum : Doğal yollardan editoryal seçimle beğeniyi ifade eden bir link ile sizin makale içerisinde kendinizin koyduğu linkleri henüz algoritmamız ayırt edemiyor. Teknolojimizde yeni bir ilerlemeye kadar her iki linkte algoritma hesaplamalarımızda aynı değeri taşıyacak.

Matt Cutts, google’un spam ile ilgili bölümünün başında olan ve konu ile ilgili bilgi veren sevimli güler yüzlü kişisi. Her ne kadar söylediklerini google’un resmi uygulamaları olarak ifade etsede, bence çoğu zaman işine gelmediği şeyleri gözümüzün içine baka baka olduğunun aksi doğrultuda ifade ediyor. O yüzden video da geçen cümlelerin bire bir tercümeleri dışında yorumlarım diyerek söylenenleri nasıl algıladığımı da sizlerle paylaştım. Sonuçta yorumlar kısmı bana ait. Doğruda olabilir, doğru olmayabilirde. Ancak ben seo konusunda edindiğim tecrübelere dayanarak gerçekten bu yazdığım yorumlar doğrultusunda düşünüyorum.

Google Farmer Update Nedir?

google farmer updateÖzellikle, ingilizce sitelerde, esas amacın yapılan sayfadan para kazanmak olduğu, üretilen içeriğin okuyana bir fayda sağlamaktan çok, yazarına para kazandırmayı hedefleyen sitelere içerik çiftlikleri (content farm) adını veriyorlar.

Google bu algoritma değişikliği ile, özellikle, amacı son kullanıcıyı bilgilendirmekten ziyade yapana para kazandırmayı amaçlayan siteleri hedef aldı. Bu tür sitelerde tipik olarak görünen, sitenin yüzlerce hatta bazen binlerce düşük kalitede makaleler içermesi, ve her makaleye edindiği backlink ler sayesinde hedeflediği kelime ve terimlerde yapılan aramalarda üst sıralarda çıkması idi.

Bu siteleri, esas sayfalarına (money site) backlink sağlamak amacı ile kullanan kişiler genelde, google farmer update sonrası bu linklerin değerinde bir düşüş yaşamadıkları görüşünde. İçerik çiftliği türü siteler, para kazanma amacı ile kullanıldıkları durumlarda sıralamada yerlerini kaybetmiş olmakla birlikte, içlerinde barındırdıkları linklere sağladıkları güç halen eskisi gibi devam ediyor. Bu görüş henüz tam doğrudur diyemesemde, bu durumu onaylayan bir çok kişinin deneyimlerini okuma fırsatım oldu. Ama ilerleyen günlerde bu linklerin değerini de google düşürürmü şu anda bilmek mümkün değil.

Google Farmer Update – Google’u mutlu etmenin yolları

Google FarmerGoogle, arama yapan kişilere sunduğu sonuçlar sonrasında, arayanı kaliteli bir içeriğe ulaştırmayı hedefler. Seo yaparken aklımızdan bu gerçeği hiç çıkarmamak gerekiyor. Google’un en son isteyeceği şey, arama sonuçlarından memnun olmayan ziyaretçinin, başka bir arama motoru ile aradığını bulmaya çalışmak için google sayfasından ayrılmasıdır.

Burada hemen bir söylenti(ki sanırım gerçeğe dönüşmek üzere) den bahsetmek istiyorum. Şu anda en az google kadar, hatta biraz daha fazla trafik üreten bir site var : Facebook. Facebook, önümüzdeki günlerde sayfasında web üzerinde arama yapmanızı sağlayacak bir kutu ekleyecek. Bu arama da Bing ile işbirliğine gideceği söyleniyor.

Google’un felsefesini anladıktan sonra, işe başladığınız andan itibaren, özgün ve kaliteli bir içerik sağlamaya çalışır, kalitesiz, kopya, veya içeriği kendiliğinden üretecek blog tarzı site veya sayfalardan uzak durursanız, google farmer update ile gelen değişiklikten zarar görme ihtimaliniz o ölçüde azalacak demektir. Bu söylediklerime hadi canım burası türkiye dilimiz türkçe bizim sitelere bir şey olmaz diyerek okumayın. Google şu anda google farmer update algoritmasına ince ayar yapmakla meşgül. Ilk değişiklik yayınlandığında bazı kaliteli sitelerin de etkilendiği görülmüştü. Ancak yapılan ufak tefek güncellemelerle, bu tür sitelerin arama sıralamalarındaki yerlerine geri döndükleri görüldü.

Benim tahminim, büyük değişikliğe sahne olan bu algoritma güncellemesine yapılan ince ayar tamamlanır tamamlanmaz, diğer tüm dillerde (bizim dilimizde dahil) devreye gireceği.

Google Farmer Update – Google’a sağladığımız içeriğin kaliteli olduğunu nasıl gösterebiliriz?

Bir içeriğin google’a kaliteli olduğunu hissettirmek için dikkat edilecek bir kaç nokta var:

 • İçeriğin özgün olmasına dikkat edin. Google yazınızı ilk bulduğunda, sahip olduğu devasa arşiv içerisinde bu içeriğe birebir olarak rastlamasın. Yani yazınız bir yerlerden copy paste olmasın. Illaki bir yerden yazı alacaksanız en azından bunu birebir kopyalamak yerine kendi cümlelerinizle yeniden yazın.
 • Yazınızda, wiki, google, facebook vs gibi google gözünde otoritesi yüksek sitelere link verin. Dışarıya vereceğiniz linklerden dolayı ziyaretçi sayfamdan ayrılır diye çekiniyorsanız bu tür linkleri yazınızın son bölümlerinde verebilirsiniz.
 • Yazınızda, konu ile alakalı youtube dan alınmış videolar kullanın. Kendinizi sadece youtube ile sınırlandırmayın, bazen metacafe vs gibi diğer video sitelerinden de yararlanın.
 • Kısa kısa yazmak alışkanlığından vazgeçin. Yazınız hiç olmazsa en az 500 kelime olsun. 700 Kelime ve fazlası size daha da büyük üstünlük sağlayacaktır. Uzun yazının önemini anlattığım Makale uzunluğuna dikkat! Google zannettiğinizden zeki isimli makeleye bir göz atmanızı öneririm.
 • Google Farmer Update ile ilgili resmi google açıklamasında, araştırma içeren yazıların değerli kabul edildiği belirtilmişti. Buradan yola çıkarak eğer mümkünse, yazılarınıza bilimsel araştırma makalelerinin linklerini veya o makalelerden bölümler ekleyin. Mesela, kilo verme ile ilgili bir yazı hazırlıyorsanız, üniversite’lerce yayınlanmış obezite ile ilgili istatistik verilerine link verebilirsiniz.
 • Google Farmer Update – Sosyal medya kullanımı

  Facebook, twitter, digg, bunlar başlıca, bizim yurdumuzda da sıkça kullanılan sosyal medya siteleri. Google bu siteleri devamlı olarak takip etmekte. Dolayısı ile yazılarınızın sonunda bu medyalarda yazılarınızı paylaşacak linkleri bulundurun ve okuyucularınızı yazınızı bu ortamlarda paylaşmaya teşvik edin. (E ne duruyorsunuz, benim bu yazımı beğendiyseniz, twitter da tweet leyin, facebook da paylaşın, digg i ve diğerlerini de unutmayın!)

  Google Farmer Update – ve sitenizdeki reklamlar

  Sonuçta öyle ya da böyle, neredeyse hepimiz sitelerimizden üç beş kuruş para kazanmayı amaçlıyoruz. Bunun içinde başta adsense olmak üzere sitede reklam yayınlamak gerekiyor. Ancak reklam yayınlarken ipin ucunu kaçırıp, sayfanızı reklamdan okunamayacak hale getirmeyin. Amaç reklam yayınlamak değil, insanlara faydalı olsun diye bir içerik üretmek. Bunu yaparken içeriğin içine ufak tefek reklamlar serpiştirmekte bir sakınca yok.

  Eğer olayı abartır, reklamın ölçüsünü kaçırır, yani içeriğin reklama oranını belirli bir seviyenin üstüne çıkmasına neden olursanız, google gözünde bu içeriğin değeri önemli ölçüde azalacaktır.

  Google Farmer Update ile ilgili yeni gelişmeler olursa sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

  Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

9 Responses to “Google Farmer Update”

Read below or add a comment...

 1. andyou says:

  teşekkürler hocam akıcı ve akılcı bir makale yine ders almasını bilene büyük tüyolar var 🙂

 2. grseo says:

  Çok saolun, Birdahaki yazınızı merakla bekleyeceğim.

 3. Gurcay says:

  güzel yazmışsınız,tebrik ederim

 4. garlangufa says:

  elinize saglık hocam r10 dan ayrılmanız kotu olmus tabı sızın kararınız. sitenizi sureklı takıp ıcın maıl kayıt sıstemı eklersenız cok ıyı olur ( rss pek kullanmıyorum 🙂 ) saygılar.

 5. kurye says:

  bence bu algoritma google için hiç iyi olmayacak. neden derseniz şimdi bir çok arama motoru google eski algoritmasını kullanacaktır.hatta yeni bir arama motoru çıktığını bile duydum. tamamiyle google eski algoritmasını kullanacak..

  neyse olan bize oldu..

  • yazar says:

   Bu yoruma hiç katılmıyorum. Bir kere google ‘un algoritması şirket sırrı, bazı şeyler tahmin edilebiliyor ama ne oranları biliyoruz ne de tam detayları. Ikincisi, google algoritmasını değiştirmedi, algoritmasında büyük çaplı sayılacak bir iyileştirme yaptı. Üçüncüsü, google ‘un algoritması bilinen yönleri ile yani ana noktaları ile patent altında. Bu algoritmayı elinizi kolunuzu sallayarak birebir kullanıp bu patentleri ihlal edemezsiniz. Dört, algoritmayı bilmek bile uygulamak için yeterli olmayabilir. Şu anda tahminimce google elindeki veri hiç bir benzer kurumun elinde bulunmuyor. Bu veride olmadan google’un elindeki algoritmayı tam etkin olarak uygulamaya koyamazsınız.

 6. seo says:

  hocam katkılarınızdan dolayı teşekkürler, bence bu algoritma google için hiç iyi olmayacak. neden derseniz şimdi bir çok arama motoru google eski algoritmasını kullanacaktır.hatta yeni bir arama motoru çıktığını bile duydum. tamamiyle google eski algoritmasını kullanacak..

 7. Rent a car izmir says:

  Hocam içeriği falza uzun tutunca özellikle rent a car sitelerinde; belki de cezalandırılma durumu oluşabilir.

 8. emre ateş says:

  güzel makale yazanın eline klavyesine sağlık

Yorumlarınızı paylaşmanızı rica ediyorum...

*