Google Deindex

0
0
0
0
0
0
0
0
0
or copy the link

Google Deindex ne demek? Bir sitenin (domainin) başına gelebilecek en kötü şey. Duymuşsunuzdur, sitem filtreye girdi, sandbox oldum, vs vs. Sitesi bu duruma düşenler yana yakıla çare ararlar. Dünya başlarına yıkıldı sanırlar. Gerçi bu cezalar, can sıkar, can yakar ama genelde çaresi vardır. Çoğu zamanda bir şekilde bu cezalar bir zaman sonra kalkar.

Başınıza bu tür ceza geldiği zaman büyük trafik kaybına uğrarsınız. Peki bundan da kötü bir durum var mı? olabilir mi? Malesef var. Buna kısaca google deindex olmak diyebiliriz. Daha anlaşılır söyleyin derseniz, tabiri caizse, google veritabanından kovulmak, tamamen silinmek, kaldırılmak şeklinde tanımlayabiliriz. Peki siteniz deindex olduğunu nasıl anlarsınız?

site:siteismi.com

araması yaptığınızda, google dan gelen sonuç sayfasında,

Aradığınız – site:siteismi.com – ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil.

Öneriler:

Tüm kelimeleri doğru yazdığınızdan emin olun.
Başka anahtar kelimeleri deneyin.
Daha genel anahtar kelimeleri deneyin.

Yukarıdaki gibi bir sonuç döndüğünü görürseniz, kabusun başladığını anlayabilirsiniz. Peki deindex olan bir site nasıl kurtulur? Açıkçası en azından benim bildiğim bir yol yok. Elinizdeki tek seçenek (benim bildiğim) siteniz hakkında yeniden değerleme istemek olabilir. Ancak deindex olmak, google adsense hesabınızın ceza alması gibi bir işlem. Bir kere bu cezayı aldınızmı, artık bundan kolay kolay dönüş yok.

Kısa zaman evvel, deindex olayı çok büyük bir domainin başına geldi. Şimdi diyeceksiniz, bir domain nasıl büyük olabilir? Domainlerde büyüklük küçüklük kavramı mı var? Büyük domain derken, kelimenin uzunluğundan bahsetmiyor (bahsetsem uzun bir domain derdim zaten), Bu domain, kendi domaininden üretilmiş milyonlarca subdomaine sahip. Evet milyonlarca derken abartmıyorum. Yayınlanan resmi verilere göre 11 milyondan biraz fazla subdomaine sahip. Bu rakamla, .org ve .uk uzantılarından yaklaşık iki milyon daha fazla kullanıcıya sahip. Peki nedir bu talihsiz büyük domain?

.co.cc uzantısını duymuşsunuzdur. Dikkat ederseniz .co.cc için büyük domain terimi kullanıyorum. Zira, .co.cc com, net, org veya co.uk gibi bir uzantı değil. .cc uzantısı, Cocos adalarına ait. Bu ada avustralya bölgesinde, hindistan okyanusunda küçük bir ada. Bir kore firması, .cc uzantısından .co alan adını kaydetmiş ve ortaya .co.cc uzantısı görünümlü büyük bir domain çıkmış.

Firma, tek bir subdomain kaydı yapmak istediğinizde bunu size ücretsiz tahsis ediyor. 1000 dolar karşılığında ise, 15,000 adet subdomain alabiliyorsunuz. Yani, 15,000 tane domaini tanesi 7 cent’e elde edebiliyorsunuz. Fiyatlar böyle olunca bu alanadı (alanadı demek yanlış ama biz öyle diyelim) melanetle uğraşan, kişilerin akınına uğramış. 29 sayfa uzunluğundaki bu raporu incelerseniz, .cc uzantısında barındırılan domainlerden 2010 senesinde 4,963 adet phishing saldırısı yapılmış

Phishing internet üzerinde dolandırıcıların kullandığı yöntemin adı. Bir nevi alık avlama yöntemi diye düşünebilirsiniz. Misal, bankanızdan gelmiş görüntüsü maillerle sizi kandırıp hesap numaralarınızı elde etmeye çalışıp hesaplarınızı boşaltmayı hedefleyen dolandırıcıların kullandığı yöntem.

Google deindex – .co.cc

google deindex

google deindex


Yukarıdaki ekran görüntüsü, .co.cc uzantısındaki sitelerin listelenmesini isteyen bir sorgulama. Ancak gördüğünüz gibi google hiç bir sonuç döndürmüyor. Zira google bir kalemde yaklaşık 11.3 milyon siteyi indexinden tamamen çıkarmış durumda. Gerekçe : bu sitelerin çoğunun aşırı spam görüntüsü vermesi, kullanıcılara faydalı içerik üretmemesi.

Google, .co.cc alan adına sahip olan bu firmayı bedava hosting veren bir firma olarak sınıflandırmış. Matt Cutts in bu sayfada görebileceğiniz açıklamasında

“if we see a very large fraction of sites on a specific freehost are spammy or low-quality, To help protect users we recently modified those [malware-scanning] systems to identify bulk subdomain services which are being abused. In some severe cases our systems may now flag the whole bulk domain”

“Eğer ücretsiz hosting hizmeti sağlayan belirli bir firmadaki sitelerin büyük çoğunluğunda spam veya düşük kalite içerik görürsek, sistemlerimizi(malware inceleyen) bu tür subdomain servislerini belirleyecek şekilde modifiye ettik. Bazı durumlarda sistemiz, tüm domaini kara listeye alabilir.

Şeklindeki açıklaması, .co.cc servisinin bu karardan etkilenen en büyük servislerden biri olduğunu gösteriyor. Eğer sizinde .co.cc ile biten bir siteniz varsa, haziran sonundan beri trafiğinizin neden hemen hemen yok olduğunu merak edip sorunu kendinizde arıyor olabilirsiniz. Ancak, sorun en azından bu sefer sizde değil. Tavsiyem bir an önce kendinize yeni ve .co.cc ile bitmeyen bir domain bulmanız ve işe kaldığınız yerden devam etmeniz.

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

6 Responses to “Google Deindex”

Read below or add a comment...

 1. Amaç Dizayn says:

  Peki bu problem tekil olarak çözülebilecek mi? Sen çözebilidn mi o kısmını anlayamadım? Yeniden değerlendirme işe yaramadı diyebilir miyiz bu tip bir durumda?

 2. 301 yönlendirmesinin çözüm olduğunu söylüyorlar ama ne kadar doğru bilmiyorum

 3. murat says:

  Paylaşım için teşekkürler iyiki büyük bir domainimiz yok

 4. firma ekle says:

  paylaşım için çok teşekkür ederiz, bütün makalelerinizi okuyup değerlendiriyorum emek verilmiş konulara saygılar…

 5. izmir havaalanı araç kiralama says:

  amaç dizayn arkadaşımızın dediği gibi “Yeniden değerlendirme işe yaramadı diyebilir miyiz ?”

 6. kuzeyinoglu says:

  bence 301 yönlendirmesi bir işe yaramaz, 301 mantıgı google index edilen sayfaları bir x.com sayfaya yönlendirmek. ama googledan deindex yediğin zaman kendisi tüm indexsini siliyor yönlenecek birşey kalmıyor. bende bunca senelik deneyime göre site sorunları araştırıp bulup düzeltikten sonra yeniden değerlendirme istemek. Google gayesi tüm insanlıga yararlı bir platform yaratmak durduk yere deindex kimseye atmaz! eğerki istediği gibi bir site barındırdıgınız sürece bir problem çıkacağını zannetmiyorum…

Yorumlarınızı paylaşmanızı rica ediyorum...

*