Backlink edinme hakkında farklı bir bakış

0
0
0
0
0
0
0
0
0
or copy the link

Ipad kullanırken elektronik klavyesinde yazı yazmak zevkli olmasına rağmen Türkçe harfleri yazabilmek için adeta takla atmak gerektiğinden Türkçe yazı yazamıyordum. Bugün bir arkadaşım sitesinde seo plugin’i kurmak için yardım istemeye geldiğinde anlattıklarımı ipad’inde kaydetmeye başladı. Ilk başta ingilizce klavye ile Türkçe harfleri kullanmadan not aldığını sandım. Ancak birden gözüm kullandığı klavyedeki Türkçe harflere takıldı.

İki dakika sonra kendi Ipad’imde easykey isimli uygulamaya 99cent verip sahip olmuştum. Bu uygulama ile Türkçe makale yazmak keyifli olacak mı?, kolay olacak mı? sorusuna en güzel cevap bir makale yazarak verilebilir hem de geçen seneden beri henüz bir şey yazmadığımı düşününce hemen yazının başına geçtim.

Bu makalede bir sitenin link edinimine google’un verdiği tepkilere değinmek istiyorum. Bir çok kişi site açıldıktan ne kadar sonra backlink edilmesi siteye zarar vermez, fayda getirir diye merak ediyor. Bu soruya bilimsel bir cevap vermek yerine, link edinme ile sitenin yaşamı arasındaki ilişkeye doğal bir açıdan bakmaya çalışarak cevap verelim.

Iki örnek ele alalım. Iki örneğimizin de seo kaygısı olmadığını bütün dertlerinin kendilerini internette ifade etmek olduğunu varsayalım. Örneklerimizin seo umurlarında olmadığından backlinkpeşinde koşmuyorlar. Kendilerini ifade etmek tek amaçları olduğundan yazıları tamamen özgün.

Ilk örneğimiz, bir ilk okul öğrencisi. Hosting işleri ile uğraşan babasının kendisine hediye ettiği ve küçük bir alan tahsis ettiği sitesinde kendisine ait bir günlük tutuyor. Azimli bir kişi olduğundan her gün başından geçenleri o güne özel açtığı ayrı bir sayfada anlatıyor. Aradan yıllar geçiyor, günlükte binin üzerinde sayfa birikiyor.

Ancak bu günlük örneğimizin kişisel günlüğü olduğundan ve adresi kimseyle paylaşmadığından geçen yıllar içinde pek az ziyaretçisi oluyor. Kimse günlüğün farkında olmadığı için sitenin bir tane bile backlinki yok. Aradan yıllar geçmesine alan adının son derece eski, sitenin çok ciddi içeriğinin olmasına ve içeriğin tamen özgün olmasına rağmen sitenin linki olmadığı için çok uzun kuyruk aramalar dışında google sıralamalarında yer almıyor.

Diğer örneğimiz çok ünlü birine ait. Toplumda bir çok kişi tarafından tanınan her lafı olay olan birisi. Internetle alakası yok. Sonra birgün tanıdığı birinin teşvikiyle bir blog açıp fikirlerini bu blog vasıtası ile paylaşmaya karar veriyor.

Örneğimizi teşvik eden arkadaşı, ülkenin en ünlü sitelerinden birinin sahibi. Arkadaşının yazdığı ilk yazıyı yazı yayınlandıktan on dakika sonra sitesinden link vererek duyuruyor. Link verdiği sayfanın PR değeri 9 olduğundan google botları siteyi anında ziyaret ediyor. Çok ciddi trafiği olan bu site kısa zaman dilimleri içinde binlerce ziyaret aldığından, ünlü kişinin yazısını onu tanıyan binlerce kişi anında fark ediyor. Bundan sonraki bir kaç dakika içinde ünlü kişinin sitesi ve yazısı binlerce kişi tarafından tweet ediliyor, facebook sayfalarında paylaşılıyor.

Bunu gören google biraz evvel ziyaret ettiği sayfayı hemen indexine alıyor. Yazı uzun ve özgün olduğundan ve o günün gündemi ile alakalı olduğundan bir anda konu ile ilgili aramalarda birinci sırada çıkmaya başlıyor. Ünlü kişinin site açtığını gören hayli fazla sayıda magazin sitesi bu siteyi okurlarına duyurmak için link vererek birer makale yayınlıyorlar.

Site açıldıktan kırksekiz saat sonra ülkede bu haberi vermeyen site, paylaşmayan blog kalmıyor. Forum siteleri ünlü kişinin açtığı sitenin tartışmaları ile çalkalanıyor. Site ülkede yer alan en fazla linke sahip sitelerden biri olup, konusunda yapılan tüm aramalarda birinci sırada çıkar hale geliyor.

İki örneğide okudunuz. İki örnek içinde hadi canım böyle şey olmaz diyemezsiniz. Ikiside doğal gidişat içerisinde olması son derece mümkün örnekler. Ilk örneğimizde geçen uzun yıllara rağmen bir tane linki bile olmayan ve aramalarda hemen hemen hiç yer almayan bir site. İkincisinde kırksekiz saat içerisinde ülkenin en fazla linkine sahip olan ve aramalarda birinci sıraları işgal eden bir site var.

Şimdi deseniz bir site var, ona iki gün içerisinde hiç durmadan inanılmaz miktarlarda link çalışması yapacağım ama siteyi daha bugün açtım, bu çalışmanın sonunda sitem ne olur diye sorsanız, alacağınız cevap siten sandbox’a girer oradan da zor çıkar olacaktır.

Bu cevap yanlış mı? Eğer link çalışmasını nasıl yapacağını son derece iyi bilen biri değilse kesinlikle doğru bir cevap. Link çalışmasını yapan kişi doğal ortamı başarı ile taklit edebilecek, çalışma yapacağı sitenin şartlarına uygun bir senorya hazırlayabilecek ve bunu başarı
ile uygulayabilecek birisi ise site yeni açılmış bile olsa örnekteki durum meydana gelecek başarılı bir sonuç almak mümkün olabilecek.

Tabi normal şartlar altında bugün açılan bir site için ortalığı toz duman etmek hem zahmetli hem maliyetli olacağından bu işin seo sorumlusunun stratejik düşünüp daha tedbirli, daha korumacı ve biraz daha fazla zamana yayılmış hareket etmesi daha mantıklı olacaktır.

Bu yazı üzerine dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta var. Ki, bu nokta bence google’u google yapan şeylerden birisi. Kendisine doğal yollardan olmayan yöntemlerle kısa sürede link toplayan bir site ile bunu doğal yollardan edinebilen siteyi google başarı ile ayırt edebiliyor. Tabi karşısındaki seo sorumlusu ne yaptığını çok iyi biliyor ve oyunu kurallarına göre oynayabiliyorsa, google bu durumda çaresiz de kalabiliyor.

Yazıyı tamamlamadan değinmek istediğim son bir nokta var. Siteleri, ilk açıldıkları anda içi hava dolu olan balonlar olarak düşünün. Zaman geçtikçe, bu balonun içi önce su ile dolmaya, balon ise giderek kalınlaşmaya başlıyor. Sonralarda, balonun içi sıvıdan katıya dönüşüyor. Son aşamada site granitten oluşan bir kaya haline geliyor.

Şimdi yapılan link çalışmalarını bu balona tekme atmak olarak düşünün. Balonun içi hava dolu iken tekme attığınızda balon yerinden fırlar sallana sallana bir yerlere gider. İçi sıvıya sonrasında da katıya dönüştükçe yediği tekme karşısında yaptığı hareket giderek azalır. Granite dönüştüğünde atılan tekme onu hiç etkilemez (atana yazık ama 🙂 ).

Link çalışması ile bir sitenin otoritesi ve yaşı arasındaki ilişki hemen hemen bu balon örneğindeki gibi yaşanır. Site otorite kazandıkça ve yaşlandıkça, edindiği linkler karşısında arama sıralarında dans edişi giderek azalır. Site istikrar kazanır. Yapılan link çalışması sonucunda hedefe hiç dans etmeden varmaya başlar. Ama site içi boşken link çalışmaları sonucunda hedefe ulaşana kadar defalarca ortadan kaybolur veya çok gerilere gider gelir.

Bir başka yaşanan olayda, ilk sıralarda yer alan bir sitenin, link çalışması sonucunda bir kaç gün olduğu yerden bir kaç sıra geri düşmesi sonrasında eski yerine veya bir kaç sıra ileri gitmesidir. Bunun nedeni, google’un sitenin yeni edindiği linklere göre yeni yerini hesaplarken onu bir nevi parka almasından kaynaklanmaktadır.

Backlink lerin edinilmesi ile ilgili olaya farklı bir açıdan bakmaya çalıştığım bu yazımı umarım beğenirsiniz. Yorumlarınızı, facebook paylaşınlarınızı, tweetlerinizi ve google +1 lerinizi bekliyorum.

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

26 Responses to “Backlink edinme hakkında farklı bir bakış”

Read below or add a comment...

 1. Eda Mertsoy says:

  Süper bir makale ellerine emeğine sağlık örneklerle de iyice pekişti yalnız şunu anlamadım, 2. örnekte PR9 link alan siteyi google nasıl oluyorda sanal mı doğal mı ayırt edebiliyor. Kim 48 saatlik bir bilgiye keil olur? 🙂 çok ilginç böyle durumlar gerçekten yaşanıyor ama hep derler ya önce google u tanımak gerekiyor galiba onu başaranlar zaten bu işin mükafatını fazlasıyla alıyor

  • yazar says:

   2. örnekte PR9 link alan siteyi google nasıl oluyorda sanal mı doğal mı ayırt edebiliyor.

   Bunun nedenini anlamak için ikinci örnekle ilgili yazdığım kısmı baştan sona bir bütün olarak okuyup değerlendirin. Bunun sırrı, örnekte anlattığım olayın oluş şeklinin tamamında ve bütünlüğünde saklı.

   Kim 48 saatlik bir bilgiye kefil olur?

   Örneğe bakarsanız, bahsi geçen sitenin sahibi, ülke genelinde son derece tanınan sevilen, her yaptığı olay olan birisi. Ayrıca linki veren kişi zaten bu kişiye internet üzerinde bir blog açmasını öneren ve yazısını okur okumaz link veren kişi. Google un link üzerine dayalı algoritması zaten bu esasa dayanıyor. Her link bir oydur. Linki veren takdir ettiği yere link verir.

 2. polen says:

  Merhaba Hocam
  Benim PR hakkında bir sorum olacaktı. Bazı siteler 6 haftada PR4 oluyorlar. Bunu sadece, sizin sunduğunuz backlink paketlerine benze paketler kullanarak mı yapıyorlar?(Yani güçlendirilmiş 5 web2.0 site bukadar PR ı yapmaya yetiyor mu?) Yoksa bunun yanında yaptıkları başka şeylerde oluyor mu? Eğer varsa başka neler neler yapıyor olabilirler? Tecrübeleriniz ışığında bizleri bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.
  Teşekkürler…

  • yazar says:

   Benim paketlerim PR almaya yönelik çalışmalar değil. Amaçları çalışılan kelimede siteyi sıralamada yükseltmek. Eğer amacınız sitenizin PR değerinin artması ise (Siteniz PR7 olabilir ama trafiğiniz sıfıra yakın olabilir. yüksek PR sıralamalarda işe yarar yerlere geleceğiniz anlamına gelmez) bu durumda yüksek PR değerine sahip sayfalardan link almanız gerekir.

 3. serkan says:

  Teşekkürler. O kadar insan okumuştur. Bi G+1 leseniz ne olur.

 4. seo yazılımları says:

  Doğallık önemli fazla backlink iyi değildir ne zaman ve nasıl olduğu önemlidir. Eline sağlık Burak abi.

 5. polen says:

  Hatırlatman için teşekkürler retweet ledim az önce.

 6. mersinkarsancicekcilik.com says:

  Güzel açık net bir örnekleme daha , teşekkürler dostum.

 7. altan says:

  peki yeni site açtık diyelim ancak rakibimiz olan kötü niyetli kişi bu yeni açtığımız 2 günlük siteyi farketti ve backlink kastı. İstemediğimiz kadar çok backlink aldık.Sonuç ne olur? Biz backlink almak istemiyoruz ancak rakiplerimiz yeni sitemiz için backlink kasıyorlar. Bunun bir önlemi varmıdır?

 8. karsancicekcilik.com says:

  Güzel makale..
  Faydası oldu teşekkürler.

 9. ahmet says:

  tamamen konu dışı olacak ama .Sizin eğer yanlış anlamadıysam backlink alma yönteminiz tanıtım yazıları şeklinde.Bu tanıtım yazılarını blog sahiplerinden birebir görüşerek mi alıyosunuz.Yoksa bu işi otomatikleştiren ücretli bir servis mi kullanıyorsunuz.Beni bilgilendirirseniz çok sevinicem.

 10. görüntülü diafon sistemleri says:

  açıklamaların için çok teşekkür ederim. geyet iyi bir anlatım olmuş. Benim üzerinde çalıştığım site 1 yıllık bir site ve 1 aydır backlink almaya başladım. henüz istediğimiz yerde değiliz, acaba ne kadar sürede backlinkten fayda görürüz?..

  • yazar says:

   Backlink, link alınan sitelerin google tarafından ziyaret edilmekle sıklıklarına göre olmak şartı ile hemen etkisini gösterir. Eğer göstermiyorsa bunun nedenlerinden bazıları şunlar olabilir

   1. link alınan yere google ayda yılda bir uğruyordur
   2. aldığınız link miktarı uğraş verdiğiniz kelime için kesinlikle yeterli değildir.

 11. işkence says:

  Bana göre, eğer ilk örnekteki küçük çocuk büyüdükçe gündemle ya da bir ilgi alanı ile yazı yazmaya başlarsa ve günlüklemeyi bırakmassa bir süre sonra blogu on binlerce hit almaya başlar. Örnek olarak beyn.org’u verebilirim, bu kişi gectiğimiz günlerde bloglamada 6. yılına girdi. Halen aktif paylaşımlarda bulunuyor, her yazısı olağanüstü hit alıyor. Bir yazısına 10 binden fazla yorum geldiğini hatırlıyorum.

 12. Dans Kursu says:

  Bir başka yaşanan olayda, ilk sıralarda yer alan bir sitenin, link çalışması sonucunda bir kaç gün olduğu yerden bir kaç sıra geri düşmesi sonrasında eski yerine veya bir kaç sıra ileri gitmesidir. Bunun nedeni, google’un sitenin yeni edindiği linklere göre yeni yerini hesaplarken onu bir nevi parka almasından kaynaklanmaktadır.

  Buda benim sorunum bunuda burda anladım birazdaha umutlarım arttı teşekkürler:)

 13. Engin says:

  Güzel bir bakış açısı olmuş. Oldukça hoşuma gitti. Başarılar.

 14. bağış says:

  emegıne saglık cok akıcı ve doğal bır paylasım olmus tesekkurler.

 15. Bakburaya says:

  Paylaşımınız için teşekkür ederim.Özellikle blog yazarları için çok faydalı bir yazı teşekkürler.

 16. Chenari says:

  Şimdiye kadar backlink konusunda okuduğum en ustalıkla, kıvrak bir zekayla yazılmış yazı bu. Örneklerin canlılığı, tezatların kıyaslaması takdire şayan. Sitenin sahibinin ismi afişe edilmemiş ama kendisine seo hocası diyen ingilizce çevrisiden başka hiç bir numarası olmayan insanlardan çok daha başarılı buldum. Örnekleriniz ve hocalığınız seo dünyasına hayırlı olsun.

 17. Mersin Tatil says:

  Paylaşımınız için çok teşekkür ederim

 18. murat says:

  güzel bir yazı olmuş. bilinmeyen bir bilgi bilinen bin bilgiden daha değerlidir

 19. murat says:

  Gerçekten Güzel bir yazı olmuş. Tebrik ederim.Hitap şekliniz her zaman sanki karşımda sizle konuşuyormuşuz hissi veriyor .O da ayrı bir incelik.

 20. leyla says:

  ya ben sitem yapdım ama www heeptv com olmuşmu

 21. burak says:

  Çok faydalı oldu bu yazı. Blogumu yeni açtım ve link çalışması yapsam mı yapmasam mı bilemiyordum. teşekkür ederim.

 22. Kurşun Kalem says:

  Elinize sağlık çok yararlı bir paylaşım bununla beraber okuduklarımdan dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu görüyorum. bilinçsizce verilen beck linkler ya da ücretli olanlar tam bir fiyaskoyla sonuçlanabiliyor.

 23. Nazmi ŞAHİN says:

  Yazınız çok faydalı oldu. Emeğinize müteşekkirim. Allah razı olsun.

Yorumlarınızı paylaşmanızı rica ediyorum...

*